Turnaj kandidátů 14.kolo

05.07.2022 06:17 | Turnaje

Boj o druhé místo skončil vítězstvím Ding Lirena. V Madridu se také rozhoduje, zda Magnus Carlsen bude hrát o titul a jakým formátem.

Turnaj to byl skutečně perfektní, jak začal, tak i skončil, velmi bojovně. Jen jednou remízou skončila partie mezi vítězem Ianem Nepem a JK Dudou. I zde se bojovalo, opět ruská v podání Nepa, který měl černé figury. JK jeden moment obětoval figuru, ale všechno v mezích roviny.


Neskutečné. Asi takto vnímám výkon Tejmoura Radjabova. Pro mne outsider číslo jedna, nakonec uhrál skvělých +1. V posledním kole hrál černými s Richardem Rapportem. RR jeden moment docela brutálně obětoval figuru na g5, ale oběť se ukázala spíše pochybnou. Tejmour se výborně bránil a využil nepřesností soupeře a vyhrál.Pro Fabiho Caruanu byl turnaj jako den a noc. Velmi dobře začal, měl +3 po první půli turnaje, ale druhá půlka byla hlubokou nocí. Fabi udělal strašných -4 (!!) Jak se to mohlo stát? Nevím. Ale jako kdyby mu úplně odešla energie. Hrál mdle a slabě. Tak tomu bylo i v poslední partii, kde ho Ali Firo (černými!) postupně přehrál a vyhrál v dlouhé koncovce.

A borec na konec je jednoznačně Ding Liren, který v boji o druhé místo porazil Hikaru Nakamuru. Partie začala úsměvem obou hráčů. Video je zde:

Pak se tvrdě hrálo. Zdálo se po zahájení, že Hikaru v pohodě partii udrží, protože vznikla rovná koncovka. Ale právě podobné pozice nejsou snadné skutečně remizovat. Hrát klidně na nervy soupeře je silnou zbraní, jak už dokázal Garry Kasparov s Anatolym Karpovem v roce 1987 v poslední partii zápasu o MS, kde Garry musel bílými vyhrát, aby zápas remizoval. Ta dávná partie se hrála také ve Španělsku. Hikaru se dostal do problémů (35...Sd8?), ze kterých se už nedokázal dostat. Závěr partie je zde:
 přes nepříjemnou a bolestnou porážku, natočil HN video z této partie zde:

-
. kolo -
Turnaj kandidátů nám tedy skončil, ale dozvuk ještě pokračuje. Hlavně celý šachový svět čeká na jednání Magnuse Carlsena se špičkou vedení FIDE. Menší ochutnávka je zde:


Určitě vás budeme informovat, hned jak se něco dozvíme. Děkuji vám všem za pozornost!


Robert Cvek
7x 4380x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
Robert Cvek
Karel Havel: díky moc! :-)
+0 /-0 | 06.07.2022 09:22

Playboy

ThePot: NELŽETE! Neřekl jsem, že kdokoli z minulých MS byl zbabělec, to je jen výplod vaší fantazie! Je umění odejít na vrcholu, neporažený. Pokud MC nemá dostatečnou motivaci a chuť, je lepší odejít jako LEGENDA

+0 /-2 | 05.07.2022 18:37

ThePot
Playboyi, Garry Kimovič by s Vašim hodnocením těžko souhlasil. Neodešel zbaběle, prohrál s Kramnikem na férovku.
+1 /-1 | 05.07.2022 11:21

Bucefalos
Dle mého názoru je mistr světa nucen obhajovat příliš často. A pak se opravdu stane, že bude hrát zápasy s těmi se kterými už hrál. A to může být nudný.
+0 /-0 | 05.07.2022 10:48

Playboy

Nepo opět ukázal, že jeho příprava je výborná a je aktuálně 2. nejlepší hráč světa za MC, proti kterému v zápase o MS neměl sebemenší šanci! Osobně tipuji, že MC obhajovat nebude, nemá už komu co dokazovat a i v partii s Judit Polgar bylo vidět, že nemá takovou chuť do šachů, když jej pěkně přejela! Zapsal se do historie jako nejspíše nejlepší hráč všech dob a měl by odejít na vrcholu, kdy si jej pamatujeme jako šachové monstrum se strojovou přesností! Ať vyhraje případný zápas o MS nebo nebo Ding, stejně nebude vítěz brán jako pravý MS a nejsilnější hráč, jelikož bude ve stínu MC!

+0 /-3 | 05.07.2022 10:15

Karel Havel
Re: Robert Cvek Děkuji za další výborný článek. Velmi oceňuji, jak poctivě jste pokrýval nejen turnaj kandidátů, ale bez přestávky i předcházející pražský turnaj, resp. dva pražské turnaje. A nejen to. Všechno to byly zajímavé akce, ale jsem si vědom, že jen to sledovat a nebo o tom každé ráno mít hotový zajímavý článek je velký rozdíl. Skvělá práce! Díky!
+4 /-0 | 05.07.2022 08:07

MaX

yes

+0 /-0 | 05.07.2022 07:38