Kdo vyhraje turnaj kandidátů?

16.06.2022 16:54 | Zahraniční zprávy

17. 6. 2022 začíná šachový svátek, který šachovým fanouškům nabídne boje o právo vyzvat mistra světa Magnuse Carlsena v boji o šachový trůn a šachovou nesmrtelnost. Tímto vás zveme na reportáže, soutěže, články a on-line přenos.

Seřadím můj osobní tip na pořadí v tomto turnaji. Můžete potom se mnou v komentářích souhlasit a nebo nesouhlasit. Uvidíme, čí tip bude nakonec správný!

8. místo TEIMOUR RADJABOV


Hráč s druhým nejmenším elovým ratingem. Určitě skvělý hráč, ale v tomto rybníku budou plavat větší štiky a nevěřím, že Radjabov výrazně promluví do prvních míst. Jeho rating 2753 jej papírově řadí mezi dva nejslabší hráče turnaje. Můj tip je poslední místo a to s výraznou ztrátou na vítěze. 

7. místo RICHARD RAPPORT


Richard je mnohými považován za černého koně turnaje a hráče, který může překvapit a možná šokovat šachový svět.  Rating 2776 je samozřejmě světovým ratingem, ale pocitově říkám, že mu chybí zkušenosti z tak důležitého turnaje. Můj tip je předposlední místo a velké trápení v turnaji. 

6. místo HIKARU NAKAMURA


Hikaru zazářil na posledním Grand Prix, přesto si stále myslím, že je to víc internetový hráč, než kandidát na zápas o mistra světa. Když se podívám na ostatní hráče, pak nevěřím, že zahraje lépe než Firouzja, Ding, Caruana, Duda, Nepomniachtchci. Můžu se mýlit a tento japonský samuraj si nabrousí katanu a tímto samurajským mečem a duší válečníka překvapí. Kdyby vyhrál tento turnaj, byl by to příběh pro Hollywood. Přesto nevěřím a tipuji jej na šesté místo. 

5. místo ALIREZA FIROUZJA


Alireza je určitě geniálním šachistou. Ale pocitově si myslím, že bude na něj v tomto turnaji velký tlak. Hodně lidí mluví o zápasu století a o tom, jak Alireza vystřídá Magnuse na šachovém trůně. Jednou možná ano, ale podle mě, ještě není připravený. Hoďte po mne kamenem, ale myslím si, že ten tlak neustojí. Myslím si, že ještě nemá v sobě takovou sílu, aby dokázal přetlačit pomalinku stárnoucí hráče, pro které toto může být jedna z posledních životních šancí, být mistrem světa. Jednou určitě ano, tentokrát podle mě, ještě ne. 

4. místo FABIANO CARUANA


Hodně šachových fanoušků bude psát, že Fabiano vyhraje tento turnaj. Má skvělé zahájení, těžko se poráží. Jeho rating 2783, aktuálně 4. hráč na světě. Zkušenosti může rozdávat a ví, jak tvrdý je tlak na hráče, který hraje o titul mistra světa. To jsou všechno přednosti, které by říkaly, že Fabi vyhraje kandidáty. Přesto věřím na osud a říkám, že Fabi svojí šanci nevyužil a druhou osudovou nedostane. Může být v historii zapsán, jako jeden z nejlepších hráčů světa, který se nikdy nestal mistrem světa!

3. místo IAN NEPOMNIACHTCHI


V zápase o mistra světa mu odešla hlava. Šachově byl výborně připravený a první polovinu zápasu byl rovnocenným soupeřem Magnuse Carlsena. Jestli mu vydrží hlava v tomto turnaji, může čerpat z přípravy na zápas o mistra světa. Může mít v sobě hodně energie dokázat, že dokáže porazit Magnuse Carlsena a že je to on, kdo bude příštím mistrem světa! Přesto a nebo právě protože čekám šachovou bombu, která vybuchne a bude šokovat šachový svět, proto mu věřím maximálně na třetí místo. 

2. místo DING LIREN


Ding bude patřit mezi největší favority. Může mít pomalejší začátek v turnaji a to říkám právě proto, že nesehrál v poslední době moc partií proti TOP světovým hráčům. Neříkám, že tady se nemůžu mýlit a že to Ding nevyhraje. Ale protože si opravdu přeji velké překvapení a přeji si, aby Polsko mělo mistra světa, tipuji možná naivně Dinga až na druhé místo. 

1. místo JAN-KRZYSZTOF DUDA


Jan je druhým nejmladším hráčem turnaje. Vyhrál World Cup a má před sebou neskutečnou budoucnost. Napsat tento článek s tím, že vyhraje Ding, před Caruanou a Firouzjou není odvaha. Ale tipnout a přát si, aby to vyhrál polský hráč, je možná dětsky naivní. Přesto mu věřím a přál bych mu to ze všech těchto hráčů nejvíc! 


My určitě nebudeme připravovat přímý komentovaný přenos. Od doby, kdy tady je chess24 a dělá dokonalé přímé přenosy, my chceme dělat to, co umíme. Denní reportáže, rozbory, soutěže, články.

Těšíme se na tento turnaj. 

A jak to vidíte vy? Dejte hlas svému favoritovi a pak uvidíme, jestli můj tip je tipem snílka? Nebo většina z vás si bude myslet na někoho jiného? Bude to Ding? Bude to Alireza? Bude to Fabiano? Sám jsem na to moc zvědavý!! 

Věříte, že vyhraje kandidáty Radjabov

ANO: 1     NE: 20
Věříte, že vyhraje kandidáty Rapport ?

ANO: 3     NE: 18
Věříte, že vyhraje kandidáty Nakamura?

ANO: 5     NE: 14
Věříte, že vyhraje kandidáty Firouzja?

ANO: 6     NE: 12
Věříte, že vyhraje kandidáty Caruana?

ANO: 3     NE: 14
Věříte, že vyhraje kandidáty Nepomniachtchi?

ANO: 4     NE: 16
Věříte, že vyhraje kandidáty Ding?

ANO: 14     NE: 7
Věříte, že vyhraje kandidáty Duda ?

ANO: 8     NE: 16
36x 7546x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (36) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
2sks
Netreba zabúdať, že dvaja účastníci takýto turnaj už v minulosti vyhrali. A práve oni v prvom kole vyhrali...
+1 /-0 | 18.06.2022 11:18

sarmatam
......dnešní tipy KAMARÁDI: fabi -naka 1/2,ding -nepo 1/2,duda - RICHARD 2 a radjabov -firo 2 asi tak to vidím dneska já :-)......
+0 /-0 | 17.06.2022 11:25

kiklos

jo a Karjakin mi tam taky nechybí

když pominu morální stránku jeho účasti, tak jeho sportovní přínos by momentálně nebyl vyšší než v případě Radžabova

 

v turnaji mi místo těchto borců chybí So, Aroňan a Vachier - kterýkoli z této trojice by turnaj oživil o jednoho celého hráče oproti stávající sestavě s Tejmúrem

dokonce i účast jednoho z vedoucí trojice v pražském B-turnaji by byla přitažlivější a smysluplnější než účast hráče, jehož jediným úspěchem bylo, že někdy před sto lety náhodou porazil Kasparova

+1 /-1 | 17.06.2022 09:21

kiklos

Udivuje mě, že si tolik lidí myslí, že by tento turnaj mohl vyhrát Liren Ding. On už někdy něco vyhrál? Hraje famózně, to ano, ale bavíme se o vítězi turnaje, tedy o hráči, který s těmi ostatními udělá řekněme +5. Toho Ding rozhodně schopen není. Souhlasím s Karlem Havlem.

Vítěz turnaje bude ten, kdo umí trošku riskovat. Ne moc, ale trošku přitlačit na pilu a zmasakrovat silného soupeře se slabší chvilkou.

Vyhrát může Jan-Kryštof Duda. Vyhrál světový pohár, takže umí chytit býka za ocas.

Vyhrát může i Fabi. Někdo tu psal, že nemá tu motiivaci. Uf! To je názor mimo. Fabi má velmi silnou motivaci. Naopak bývá obvykle přemotivován. Jako obvykle bude velmi silný, bude bojovat jako lev ... a jako obvykle to prostě nedokáže.

Takovým zabijákem může být Naka. Pokud by mu to sedlo, ta šance tu je.

Šanci vidím i u Aliho nebo Richarda.

Naopak Nepo ani Radža svůj stín nepřekročí.

 

Shrnu to podle mě se utrhne jeden ze zabijáků JK, Naka, Ali, Richard a vyhraje. Fabi a Ding mu budou asistovat a Nepo s Radžou budou ovlivňovat výsledek jenom tím, že někomu dají bodů víc a někomu méně. Samozřejmě, že někomu ze zmíněné čtveřice turnaj naopak nesedne a skončí klidně na chvostu coby hlavní rozdavač bodů wink

+3 /-1 | 17.06.2022 07:30

Pavel Ch

Dudovi bych to přál, fandím mu už od jeho 10 let, kdy vyhrál MS ve Vietnamu, Vung Tau 2008.  

 

a zachytil jsem ho tehdy na památné fotce, těsně po vzdání soupeře v 11.kole  

 

 Ale kdybych měl vsadit větší peníz na něj nebo na někoho jiného, tak bych asi na polského talenta neudal.

 

Že by se povedlo Fabianovi? Nebo Dingovi?

Alí je velká neznámá, bude to pro něj těžší turnaj než v 1 partii porazit Magnuse.

 

Těžký tip, ale Fabia bych tipnul.

+2 /-0 | 17.06.2022 07:08

OldřichKuželka

Dnes od 15 hodin úvodní kolo. Duda má bílé s Rapportem a na jeho výhru je dost vysoký kurs 4. .@Magiland: Že není rozdíl, zda hráč skončí na 2.nebo 8.místě, s tím tak docela nesouhlasím. Kdyby totiž mistr světa, případně vyzyvatel, k zápasu o titul nechtěl nebo nemohl nastoupit, pak je náhradníkem druhý v celkovém pořadí. Není příliš pravděpodobné, ale představme si, že vyhraje Něpomňaščij, kvůli sankcím proti fašistickému Putinovu režimu však nebude moci nastoupit (nikdo neví, zda se politika FIDE nezmění, pokud bude zvolen Andrij Baryšpolec). A Carlsen prohlásil něco v tom smyslu, že pokud nevyhraje Firouzja, nemusí mít motivaci k obhajově titulu... 

+2 /-1 | 17.06.2022 04:47

Karel Havel
Ding Lirena je těžké porazit, ale velmi často jeho partie se svétovou špičkou končí remízou. A to na vítězství v turnaji kandidátú stačit nebude. Tam je hlavně třeba vyhrávat. Já véřím Firouzjovi před Nakamurou a Caruanou.
+1 /-0 | 17.06.2022 00:10

Remcik z Banika
Mam dva favority. Dinga, pokud se da verit partiim, ktere musel narychlo odehrat, aby splnil podminky postupu na rating, tak mi pripadalo, ze hraje silne a bezchybne jako pocitac, ale je otazka, jestli to zvladne fyzicky. A druhy je Nakamura, je schopen vyzdimat z pisku vodu a pokud bude mit formu, bude to on.
+1 /-0 | 16.06.2022 23:17

Jirikovka@post.cz

Turnaj vyhraje Jan Krzysztof Duda!

+2 /-0 | 16.06.2022 19:33

sarmatam
fšichni to valíte mimo mísu, s odstupem času a dlouhém svažování to vyhraje Rapport........... :-D
+0 /-0 | 11.06.2022 16:37

Remcik z Banika
Zajímavé mi přijde, že Radzabov hraje od 30.5 do 10.6 silny turnaj v Norsku za ucasti Carlsena, Soa, Giriho a dalsich. A přitom turnaj kandidatu zacina jiz 16.6.
+2 /-0 | 30.05.2022 18:54

Agent Voňavka

Jasnej Ding, ale může překvapit Radjabov. Nikdo jinej nemá nárok.

+1 /-1 | 30.05.2022 18:36

omve

Přál bych výhru Radjabovovi, ale favorita bych hledal v dvojici Firouzja a Ding yes

+1 /-0 | 30.05.2022 18:26

rostaT
No zase jeden článek v duchu Petra Koutného, kdy není schopen si ani zjistit správné aktuální údaje (F. Caruana 3. na světě podle ela?? - no je čtyřka:-)) - celkově povrchní. Pokud píšu predikci na oficiální web, tak je někdy dobré ovládat své touhy:-)). Samozřejmě, kdo vyhraje nevím, ale zkusím pár rámcových korekcí - Duda nevyhraje (dodal bych ani náhodou, ale to samozřejmě může:-)). Radžabov nebude poslední, hrál poslední dobou výborně, i když on-line a je super solidní - to už víc vsadím na poslední místo Dudy, ale může být výše. S menší pravděpodobností pak - Firuzja bude výš než 5. Černý kůň je pak právě Nakamura - toho bych nepodceňoval. Favoriti stále Ding a Caruana. Nepo se psychicky ještě nevzpamatoval.
+1 /-0 | 30.05.2022 16:59

Magiland

1. Duda. A je to jediný turnaj, kde je vždy úplně fuk kdo je druhý nebo osmý ....

+1 /-0 | 30.05.2022 12:06

PanPohoda

Je to rébus. Nemám v tom jasno. Ale vsadil jsem v chabém kurzu 1,28, že to nebude Firouzja.

+1 /-0 | 29.05.2022 20:08

Petr159

Tipuju Ding Liren, taky trochu proto, že mu fandím a do budoucna myslím, že bude šampion Gukesh, dal bych mu před Firouzjem přednost.

+1 /-0 | 29.05.2022 19:18

Playboy
Na vítěze tipuji Dinga. Je světovou dvojkou a z kandidátů hraje nejstabilnější šachy. Ali Firo bude rád za 4.misto, ale nejspíše nevyhraje a poslední turnaj mu nevyšel. Caruana nejspíše zapracoval na bleskovkách, protože v nich připisuje přes 100 elo! Konečně pořadí tipuji takto: Ding, Duda, Caruana,
+1 /-0 | 29.05.2022 16:12

kraken8
Ciki, ten kalkulátor je úplná blbost.
+2 /-0 | 29.05.2022 15:21

ciki333

Jinak na netu jsou volně ke stažení "ELO win probability calculator." Po zdání patřičných dat vám software "vyplivne" pravděpodobnostní poměry (win/lost/draw). Aby čtenáři získali rámcovou představu, nasimuloval jsem (zatím) fiktivní duel Ding vs.Duda a dostal nasledující výsledky:

Ding win: 36,6%

Ding lost: 11,1%

Draw: 52,3%

https://wismuth.com/elo/calculator.html#name1=Ding%2C+Liren&name2=Duda%2C+Jan-Krzysztof&first_move=player1

+1 /-0 | 29.05.2022 14:33

ciki333

https://www.tipsport.cz/kurzy/sachy-41

Naopak, Tipsport, díky kvalitnímu software, má predikce velmi přesné. Favorité dle bookies

jsou jasní:

1) Ding Liren 3,00

2) Firouzja Alireza 3,25

3) Caruana Fabiano 3,50

Hráči na 4. místě - Nepomniachtchi Ian – pak přisuzují na výhru v turnaji mizerných 8%

tj. kurz 12,5

Největším outsiderem dle nich je Radjabov Teimour se 4% šancí na vítězství…

+4 /-0 | 29.05.2022 14:17

OldřichKuželka

Jste opět mimo, stejně jako s Putinem. Pro mě je favoritem Duda a Firouzja, Číňan bude mezi prvními třemi, ale na postup nedosáhne. 

+0 /-4 | 29.05.2022 13:54

MaX

chess24: "jedině Nakamura dává jistotu, že Carlsen bude chtít titul obhajovat u ostatních kandidátů tuhle jistotu nemáme"

+1 /-0 | 29.05.2022 13:53

ciki333

https://www.tipsport.cz/tiket?idu=-77959579507&idb=-1&hash=f9739a2a&affid=-3WGrq1N6cRH2r0-j9cp8g

1) Ding Liren: Zosobnění čínského lidu a jeho vůle po vítězství

2) Firouzja Alireza: Přeceňovaný rozmazlený fracek

3) Caruana Fabiano: Pět let stagnace, chybí hlad po úspěchu

4) Nepomniachtchi Ian: Psychicky zlomený muž

5) Nakamura Hikaru: Jakýmsi nedopatřením a pomocí kouzel proklouzl do turnaje, ve kterém nemá co pohledávat

6) Rapport Richard: Bohém, lajna koksu a holky jsou víc než nějaká posraná výhra na 64. polích

7) Duda Jan Krzysztof: Uzlíček nervů, který nikdy nepřekročí svůj stín

8) Radjabov Teimour: Neznám, nevím, co je to za hráče

PS. Tento rozbor jsem publikoval 24.5. 2022 v "nekonečném článku", kde unikl pozornosti.

Po zralé úvaze jsem ho přesunul sem a na původním místě smazal, abych tzv. netapetoval.

+1 /-5 | 29.05.2022 13:21

Rubinus

Vyhraje Ding a Radžabov nebude poslední.

+2 /-0 | 29.05.2022 12:13

ThePot
Sázkovky v tom mají jasno, ale pokud je něco, co nám sdělila šachová realita posledního roku, tak to je to, že všechny prognózy stojí za starý hadr. Takže věštíme od babky. Já si myslím, že to vyhraje Ding Liren. Je to i jeho první a poslední šance Magnuse porazit nejen online, což dělá pravidelně, ale i offline. A má na to. Bude se hrát v Madridu, spát v dobrém hotelu, bez přestávky, bez psychopatie Covidu, bez Alekseejenka s Wan-Chaem :) Hráčsky na to Ding má. Druhé místo v klidu zabere Hikaru, to si pište. Bude hrát uvolněně, o nic mu nejde, a zapomínáme, že je to taktik šílené síly, a nejvíc vždy vytěží v přechodu ze střední hry do koncovky. Vzhledem k povaze moderních šachu to bude hrát velkou roli. Třetí Firudža. Silně, ale furt nestačí. 4 Fabi. Pátý Rapport, mentální problémy jsou zřejmé, ale síla hry a 1. C4 furt dobrý. 6 místo zabere Duda, polská hvězda, těžce zkoušena v opravdovém masovém turnaji. 7 Nepo, mentálně se zase sesype už koncem první půlky, rezignantně prohraje 3 v řádě a hotovo. A poslední Radžábov, bude myšlenkami někde v Barceloně, kam se plánuje se asi vydat se svou přítelkýni (rusko-gruzínsou modelkou, pravnučkou Stalina). Ale pozor, to všechno může být úplně jinak. Radžábov nám ujede a půjde do otevřené rvačky, a bude bojovat o medaile, Ding se zhroutí, Firudžovu fotrovi se nebude líbit stůl, dostane technickou a vypadne se skandálem, Nepo bude crushovat jednoho za drahým jak oříšky, a Rapport třeba vyhraje 5 za sebou. Pro zajímavost : Porovnejte sázky před minulými Kandidáty na tipsport a výsledky..
+2 /-0 | 29.05.2022 12:04

kraken8
Radjabov. Neprohraje ani jednu partii, 2 vyhraje.
+0 /-2 | 29.05.2022 10:08

Zmestabileho

Bude to někdo z dvojice Firouzja - Caruana. Už jen proto, že jsou oba z toho pole kandidátů prostě nejsilnější hráči. A ratingový favorit Ding? Ten je pravě tak jen favorit ratingový. Může být hodně vysoko, ale on nevyhraje. 

 

Z ostatních hráčů na to nikdo nemá. Kdepak Duda, pane Koutný!

 

Takže Firouzja nebo Caruana? To už je tipovačka. Asi Caruana. Bohužel. Na velké příběhy ve světovém šachu se čeká desítky let, teď budeme muset zase ještě přetrpět jen stejný zápas o titul MS mezi Carlsenem a Caruanou, což bude nuda a fanouškovské utrpení.

+0 /-2 | 29.05.2022 09:49

Tomáš Klimecký
 17. června – 5. července 2022, Madrid, Španělsko Jak se bude blížit datum zahájení tak jistě bude více článků atd....
+2 /-0 | 29.05.2022 09:29

Bucefalos
A kdy se ten turnaj hraje? V článku to nebylo
+0 /-0 | 29.05.2022 09:10

Petr Koutný

Poutníku díky a souhlas. Je to těžké říct, kde jsou hranice sportu a kde už to je vyšší zájem. Politici často využívají ( zneužívají) sportovce pro svojí propagandu a protože hodně sportovců jsou nějakým způsobem závislý na státních penězích, je těžké být apolitický. V pohledu Karjakina, který měl historicky například v souboji s Carlsenem v roce 2016 obrovskou podporu Ruska, politiků a státních peněz, je těžké na to zapomenout. Je to Rus a cokoliv proti ruské,může být v jeho osobním přesvědčením zrada a přitom západní svět jej vidí jako člověka, který pošlapal dobré jméno šachu. Kdybych byl Rus, určitě by mě na turnaji kandidátů chyběl. Když jsem Čech a můžu mít svůj názor,mě osobně tam nechybí. Přesto jak říkám, můj názor nemusí být správným a je samozřejmě jasné, že spoustu lidí, to bude vidět úplně jinak.Mimochodem, nejsou to jenom šachy. Hokej, Fotbal, Tenis....

+2 /-2 | 29.05.2022 09:05

sarmatam
mě tam chybí Morozevič........
+1 /-1 | 29.05.2022 08:50

Poutnik

Trefil jste pane Koutný podstatu. Já vím, že ho nesnášíte, mám na věc jiný názor. Nicméně ctím vaši volbu. Stejně se stavím i ke Karjakinovi. Má svůj názor a postoj. Lidé nemusí mít stejný názor jako já, neznamená to ovšem, že za názor, který se mi nelíbí někomu zakážu hrát šachy. 

+2 /-4 | 29.05.2022 08:49

Petr Koutný
Poutníku - a nezačal tahat právě Karjakin politiku do sportu? Mě tam opravdu nechybí a jsem rád, že tam není.
+4 /-3 | 29.05.2022 08:33

Poutnik

Chybí mi tam Karjakin. Sport by neměl být nástrojem politického tlaku a represí.

+3 /-7 | 29.05.2022 08:17

Carlos

Já tipuji:

1.Ding

2. Firu

3. Nepo

 

+2 /-0 | 29.05.2022 06:49

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz