Zbyněk Hráček 1.díl

05.01.2021 06:00 | Historie

Jak jsem zmiňoval ve videu na YouTube Robert a Petr šachy (konec roku 2020), rád bych se v tomto roce více zaměřil na domácí hráče. Moje volba - kým začít - byla jednoznačná..

Když jsem byl včera (neděle) s malou venku a brodili jsme se bahnem (maminka pak měla radost), blikla mi hlavou myšlenka (a to jsem nemyslel na šachy :-) ) na Zbyňka Hráčka. Když jsem pak seškraboval kousek bahna z tváře malého bojovníka, který právě slezl z kluzké klády, bylo rozhodnuto.

Zbyněk Hráček, alias "Zbyňa". Když se píše o slavných velmistrech minulosti, tak jsem si všiml, že "nikde, nikdy" nepadlo jméno Zbyňka. Přitom Zbyněk patřil do elitní dvacítky světa. Málem přetlačil ve finále ME 1996 (s tempem něco mezi rapidem a vážnou partií) samotného Karpova, který v té době s elo ratingem 2775 (!) patřil mezi absolutní elitu.

Zbyněk se naučil hrát šachy v sedmi letech a jak sám říkal, bylo pro jeho kariéru rozhodující, že začal pracovat s panem Horou a také, že zavčasu spolupráci skončil. Určitě mu také pomohlo prostředí Uherského Hradiště a Starého Města. Až nezvykle hodně (skvělých) šachistů "vypučelo" z tohoto šachového ráje. Jak si to vysvětlit? Možná tím, že tam bydlel a trénoval pan Hora a pak logičtěji, že tam byl šachový pramen, ze kterého často místní obyvatelstvo lokalo.

Jak bylo pro Bobbyho klíčové setkání s panem Collinsem, někdy kolem roku 1957, je pro náš příběh klíčové setkání malého Zbyňka s panem Horou. Což se stalo asi dvacet let poté. Asi se sluší a patří napsat, že Zbyněk je ročník 1970. V roce 1977 měl tedy Zbyněk 7 let.

Nejsem žádný historik mladých let. Nakolik nevím a nepamatuji si, co jsem sám dělal, tak už vůbec netuším co dělal Zbyněk. Ale jedna věc je jasná. Hrál a studoval šachy. A to skvěle. Z jeho ranných partií jde hezky vidět rukopis pana Hory. Jsou to partie na šachový plán, strategii, poziční utahování šroubů. Mladý Zbyněk musel prostudovat klasiku do velké hloubky. 

Chtěl bych vám ukázat, na závěr tohoto prvního dílu, dvě typové partie z ranného období Zbyňka. Jedná se o partie z MČR v Karviné z roku 1986. Tipnul bych si, že Zbyněk "už" měl 16 let (turnaj se hrál zřejmě v říjnu, nenašel jsem podrobné informace a sám si to nepamatuji, měl jsem akorát... 7 let :-) ). Zbyněk neprohrál ani jednu partii (!) a udělal 8,5 bodu z 13 partií. Podle toho co mám v chessbásce tipuji 4. místo. A hlavně jasný signál, že už v 16 letech patřil Zbyněk k naší širší šachové špičce. Bylo však jasné, že ten mladík směřuje dále a dále. A právě otevírá ohromnou bránu do světového šachu.

Robert Cvek

Ps.: Věnováno speciálně všem těm, kdo překročili padesátiletou řeku života. Ať už přeplavali, přebrodili, nebo na loďce si vychutnali.

-
. kolo -
17x 6465x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (17) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ota377

Jsem Zbyňkův vrstevník z jižní Moravy, tak jsem se s ním v žácích i dorostu potkával na Velkých cenách i Krajských přeborech, už tehdy měl solidní, klidný styl utahování šroubů, který jsme obdivovali, hrát se Zbyňkem byla vždy těžká dřina a pořádná výzva pro mé kavárenské šachy  smiley

+0 /-0 | 11.01.2021 17:47

Marek Vokáč

To není partie z M ČSSR, to se hrálo v roce 1986 v Praze ( za mé nikterak slavné účasti). Tohle je partie z otevřeného Mistrovství Čech 1986 v Karviné, což bylo formálně polofinále M ČSSR (postupovali první 3, a všimněte si, že ve výsledkové listině není nikdo ze Slovenska - to mělo vlastní polofinále, tj. přebor Slovenska).

+0 /-0 | 06.01.2021 23:02

Zmestabileho

Pane Cveku - článek o GM Hráčkovi je opravdu skvělým počinem. Nicméně - proč to máte na dva díly. Rozsáhlé dílo by si přirozeně zasloužilo i několik svazků - ale Vaše pojednání tuto ambici snad nemá.

 

A já tak hořím nedočkavostí, kdy vyjde druhý díl. V něm bude asi rozuzlení, které nevešlo se do dílu prvního.

+0 /-0 | 06.01.2021 22:05

Countryside

To: Marek Vokáč

Nebuď příliš skromný Marku! sad

Ano, dnes se najdou lepší hráči, ale ti si budou muset na svůj medailonek ještě počkat. Pokud vezmeme historii, tak alespoň drobný medailoneček si zasluhuješ! sad

+0 /-0 | 06.01.2021 21:36

Countryside

To chess:

Opravím tě, jednalo se o Mistrovství České socialistické republiky, tedy MČSR, a opravdu se konalo v uvedeném termínu, jak jsem uvedl.

+0 /-0 | 06.01.2021 21:32

Marek Vokáč

smileylaugh To je milé, Ciki, děkuji. Já si ovšem zařazení mezi domácí hvězdy nezasloužím. Zaskočilo mě i vydání knížky "Voko bere" k mým šedesátinám, je tu mnoho mnohem lepších hráčů, kteří na podobný medailonek teprve čekají. Ale kdo chce a umí číst, najde v té knize zevrubné analýzy dost velkého počtu mých partií. Na Elišku Richtrovou věřím Robert nezapomene, bude jistě užitečné připomenout jednu z mála našich šachistek, které dokázaly proniknout do absolutní světové špičky. Mimochodem, Ciki, už máš připravený řádný kyblík popela? Takové selfie s posypanou hlavou by bylo hezkým oživením pro tento server. hats off

+0 /-0 | 06.01.2021 16:14

giocozo
Šach - Tak se toho ujmi. Nic na tom není. Nick už máš.
+0 /-0 | 06.01.2021 02:22

Pavel Ch

Tak tak, ano, byl i v první dvacítce světového žebříčku, to jsem zmiňoval zde vícekrát. Mladší a někteří diskutující neznají. Dělil 17.-19. místo s Judit Polgár.

 

A ikdyž někteří psali, že upadá jeho výkonnost, tak bez výjimky v tomto století měl stále (i na té jeho poslední) olympiádě měl perfo přes 2600, někdy i dost přes 2600

 

Z žádné olympiády se Zbyněk Hráček neomluvil, hrál od roku 1990 úplně všechny. Tak si asi "kapitánskou pásku zaslouží." 

 

Moje vzpomínka: V Běstině na finále Velké ceny ČSSR dorostu (bylo podobné jako "Zaječice", ale pro starší kategorii) jsem si se Zbyňkem zahrál poslední kolo. Zbyněk byl/je o tři roky mladší než já. Přehrál mne minoriťákem v carocannu černými. Po partii vedle sedící pan V.Hora kreslil do karty Starého města "A" ke třetí šachovnici Zbyňkovi "devítku", kterou měl "nakreslenu" už na čtvrté David Vavruška a okomentoval pochvalně: "stoprocentní hoši".   

+0 /-0 | 05.01.2021 16:18

Countryside
Vzhledem k tomu, že jsem se tohoto mistrovství ČR v Karviné také zúčastnil, dovoluji si doplnit některé údaje. Přebor se hrál v termínu 11.-24.10.1986, Přeborníkem se stal tehdy famózně hrající Štefan Gross se ziskem 9,5 bodů ze 13 (Vzpomínka: Se Štefanem jsem hrál taky a ... prohrál, byť mne po partii chválil za obrovskou vynalézavost, a od té doby jsme se stali přátelé). Druhý se stejným počtem bodů skončil Jirka Nun se stejným počtem bodů, třetí Petr Hába s 9 b. a čtvrtý právě Zbyněk. O půl bodu méně než on měli pak Pavel Zpěvák a Standa Fiřt. Byl to velmi bojovný a pěkný turnaj, Vím, že jsme tam také se Zbyňkem hrávali fotbal. Ale nemám moc dobrou paměť a další detaily by tak museli doplnit další účastníci přeboru. :-)
+0 /-0 | 05.01.2021 15:52

Honza Hučín

Seriál o významných českých hráčích, hráčkách a hráčcích v seniorském věku je skvělý nápad. Je zajímavé sledovat, kam se dostal kdo z "naší" generace narozených okolo roku 1970. A se Zbyňkem mám vyrovnanou bilanci, remízu z Rýmařova 1982 nebo tak nějak :-)

+0 /-0 | 05.01.2021 11:54

Krolop

Docela mě baví, jak ti mnozí touží po křišťálově čistém člověku (šachistovi). Já jsem se za více než šedesát let svého života s žádným takovým člověkem dosud nesetkal. Přesto si troufám tvrdit, tak to žádné trauma na mé mysli nevyvolalo a ani nezůstalo. Pravda, jakýsi Standa Gross, kdysi o sobě prohlašoval, že je křišťálově čistý. Bohužel, všechno bylo jinak. Křišťálově čistý byl snad jen ten Ježíš, ale toho stejně ukřižovali. Tak  k čemu je to vlastně dobrý?

+0 /-0 | 05.01.2021 11:07

ciki333

Bravo, pane Cveku, k ranní kávě vynikající video. Kvituji s povděkem, že série o GM Hráčkovi pokračuje i nadále.

Pokud má být letošní rok zaměřen na české hráče, jak jste v úvodu avizoval, oroduji za obeznámení diváků s životem a dílem Marka Vokáče. Partie tohoto skromného velmistra, pokud mě paměť neklame, doposud nikdo nepodrobil zevrubné analýze...Pole neorané tudíž čeká na Váš pluh, pane Cveku. Třetí osobou v pořadí, na jejíž tvorbu, jak doufám, padne Váš zrak, bude v rámci genderové vyváženosti žena. Zde se přímo nabízí Ing. Eliška Richtrová - bývalá dlouholetá reprezentanka. Šachy v podání "něžného pohlaví" mají své nezaměnitelné a osobité kouzlo. Byla by velká škoda o tento jedinečný zážitek připravit nás, vděčné publikum YouTube Robert a Petr šachy...

+0 /-0 | 05.01.2021 10:50

Zmestabileho

Také se připojuji - skvělý nápad udělat články/videa o našich hráčích. Jsem velmi zvědav, jak bude Robert Cvek schopný tohle téma pojmout skutečně otevřeně.

 

U Zbyňka Hráčka nelze přehlédnout jeho šachový i čistě lidský propad v posledních letech, který symbolizuje jeho utajený zápas s GM Krejčím sehraný za účelem vyplacení tzv. motivační odměny šachovým svazem, a obdržení funkce kapitána repre týmu, což bylo klasickým obdržením tzv. trafiky. Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti - říká klasické moudré přísloví. Ubohost rozhodnutí dotyčného to ale nijak nesnižuje. 

+0 /-0 | 05.01.2021 08:54