Turnaj kandidátů 7.kolo

26.06.2022 08:11 | Turnaje

Turnaj kandidátů se nám po první půli "zvrhává" v souboj Iana Nepomniachtchiho a Fabiho Caruany. Jejich náskok je přímo astronomický. Ian má 5,5 bodů a Fabi 5 bodů. Třetí je Hikaru, který má ale jen 3,5 bodů.

Klidnou remízou skončil souboj mezi JK Dudou a Hikaru Nakamurou. Zdálo se, že bílý má (malou) výhodu, díky díře na e5, ale Hikaru pěkně ukázal, že to nevadí a podařilo se mu najít správnou souhru figur. Hikaru byl po partii v dobré náladě, podívejte se na jeho analýzu zde:

Remízou skončil souboj mezi Ding Lirenem a Alirezou Firouzjou. Alimu se podařilo ustát Dinga nebo také Dingovi se podařilo ustát Aliho. Těžko říci, ale partie byla od začátku do konce korektní remízou.

Neuvěřitelná partie se odehrála mezi Richardem Rapportem a Ianem Nepomniachtchim. RR si připravil """novinku""" v devátém tahu, ale samozřejmě Nepo všechno dobře znal a odtahal to z přípravy. V momentě, kdy se měl RR spokojit s remízou, tak raději nalehl na vlastní meč. Po partii se k tomu vyjádřil trefně: "It's more like I wanted to lose" (Spíše jsem chtěl prohrát).
Chudák Fabi byl z toho "nemocen a naštván", video zde:


-
. kolo -
A naprosto výmluvné je video Hikaru Nakamury aneb jeho "hodnocení pozice za bílého" zde:


Fabimu možná z pohledu na partii RR nebylo nejlépe, ale přesto dokázal udolat Tejmoura Radjabova. To byla tvrdá partie, kde černý překvapil bílého v zahájení, ale aby nakonec přistál v nepohodlné pozici. Fabi ale měl problémy s realizací. Nicméně i přes určitá dobrodružství, jako například reinkarnaci dam nebo divné postavení obou králů, partie skončila v koncovce, kde musel Tejmour kapitulovat. Tento moment je zde:


-
. kolo -

Tak máme první půlku za sebou. Je pro mne tak trochu šokem, že vede Nepo a navíc, že nasbíral neskutečných 5,5 bodů ze 7 partií! Ale hraje lehce a silně. Je perfektně připravený. Působí dojmem "easy work". Na záda mu dýchá Fabi Caruana, kterého určitě musela (tak trochu frustrovat) "snadná" výhra jeho soka v sedmém kole. Nicméně Fabi má ještě sedm kol na to, aby s tím "něco" udělal. 


A co ti ostatní? Zatím se zdá, že to je kompars hlavních herců, ale i oni mohou zahrát působivou scénu a zamíchat konečným pořadím. Uvidíme jak to dopadne, ale už nyní se těžko dá představit, že není rozhodnuto o prvních dvou místech. 

Robert Cvek
0x 3798x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované