Turnaj kandidátů 5.kolo

23.06.2022 06:05 | Turnaje

První kola byla divoká, nyní se pomalu, ale jistě vytrácí divokost a soupeři mají ze sebe respekt. Myslím si však, že to všechno teprve přijde. Ještě nás čeká hodně partií.

Samé remízy, to bylo poselství pátého kola. 

Věčným napadáním dámy skončil souboj mezi Fabi Caruanou a Richardem Rapportem. Možná mohl Richard jeden moment udělat rošádu, ale spokojil se s remízou.Čekal jsem tlak od Aliho Firouzji, který měl bílé figury s JK Dudou, ale v partii se nestalo vůbec nic. Fanoušci AF nadšení nebyli a nebyl ani sám AF jak ukazuje toto video:


-
. kolo -


Blízko výhry byl Ding Liren. Tohoto pohublého chlapíka je mi opravdu líto. Získal přímo fantastickou pozici s T. Radjabovem, dokonce černými! Ale opět jen remíza. Okolo časovky přešel Ding několik slibných možností.

Asi nejvíce frustrován byl Hikaru Nakamura, který měl bílé figury s Nepem. Nepo přímo vletěl do špatné pozice. Svůj 16... a 17... tah udělal velmi rychle. Naka získal pozici snů, ale pak to prostě zahrál dost špatně. Konec je výmluvný, video zde:


-
. kolo -
A také je výmluvné jeho video, které klasicky po partii Hikaru nahrál, název zní: I Am Disgusted (Jsem znechucený):

-
. kolo -

Uvidíme jak to všechno dopadne. Za chvíli budeme v polovině turnaje.-
. kolo -8x 4372x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ddf

Dneska Firouzja spachal harakiri, kdyz uplne ploche pozici obetuje uplne nesmyslne figuru. Ale je mladej, ale letos to nevyjde.

+0 /-0 | 23.06.2022 21:03

Kamil Mihálik
Úprimne si myslím, že sa hrajú zaujímavé šachy. Pre niekoho je to možno nuda, nehovorím niektoré koncovky boli veľmi nudné, ale hra ako taká v pohode. V každom kole 1-2 partie, v ktorých mali hráči aj skvelé pozície. Len nedokázali ich využiť. Ja nevidím to rozhodne márne. Teší ma, že sledujem relatívne vyrovnaný turnaj. Obľúbenca nemám žiadneho tak mi je jedno, že ako to dopadne, ale Firouzja robí veľkú show... Také pozície, aké on hráva koniec... Nejde mu to ešte na takom leveli...
+0 /-0 | 23.06.2022 11:37

Karel Havel
5.kolo byla trochu nuda, ale celkově se podle mě jedná o skvělý turnaj. Je fajn, že pořád je vše otevřeno a v podstatě může vyhrát kdokoli z jeho účastníků. Osobně nadále nevěřím Ding Lirenovi a moc bych si nevsadul ani na Radjabova. S nejlepší formou se zřejmě nepotkal ani Firouzja, ale protože je to můj oblíbenec, tak doufám, že ještě něco ukáže.
+1 /-0 | 23.06.2022 11:22

Carlos

Souhlas s Maxem.

 

+0 /-0 | 23.06.2022 10:21

recekjiri
MaX: ... no co já si pamatuju tak první dvě partie bílýma stál lépe a Magnus musel hodně bojovat za remízu...tam se to mohlo otočit uplně jinam.
+0 /-0 | 23.06.2022 09:14

ThePot
Pokud pátým kolem zahájil Nepo sezónu neurotických rychlých tahů a začíná “Nepopad”, pak dnes Jk Duda vyhraje. I statisticky se to jeví jako pravděpodobné. Ale čert to ví samozřejmě :)
+0 /-0 | 23.06.2022 08:47

MaX

Trochu mě děsí to, že zatím pro mě vychází šachově nejlépe Nepo a víme jak proti MC shořel. Magnus tyhle super GM „bohužel“ přeskočil šachově o moc velký kus.

+1 /-0 | 23.06.2022 08:09

kiklos

nedivím se, že to Naka nevyužil

stroj tam sice v jednu chvíli ukazoval skoro +3, ale lidsky tam nebylo vidět nějaké jednoznačné pokračování a pak po přesné hře černého už cítil, jak se mu to rozpouští pod rukama - myslím, že to byl velmi náročný přechod do koncovky

ani Ríšovi se nedivím, ta pozice byla divná a představit si nějaké konkrétní uplatnění a-pěšce bylo zřejmě nad jeho možnosti

zato Ding měl sice maličkou výhodičku, ale přišlo mi, že takovou lidskou, kterou by trpělivý uchazeč o šachový trůn mohl zkoušet uplatňovat - Ding opravdu není na výši a jeho naděje na vítězství v tomto turnaji se podle mě rovnají nule

 

kdyby si v kritický okamžik Naka s Dingem vyměnili židle, dočkali bychom se jistě aspoň jednoho rezultátu smiley

+1 /-0 | 23.06.2022 06:53