Turnaj kandidátů - 11.kolo

01.07.2022 06:10 | Turnaje

Nepo jde nekompromisně za 1.místem a kolaps Fabi Caruany, to je hlavní poselství už 11.kola. Do konce nám zbývají jenom tři kola!

Docela rychlou remízou skončila partie mezi T. Radjabovem a JK Dudou. Tam se toho opravdu moc nestalo a asi oba borci se těší, až turnaj skončí.


Remízou také skončil souboj mezi H. Nakamurou a R. Rapportem. Ale tam se partie hrála a hodně dlouho. Hikaru získal pěšce, ale RR byl pozorný a partii (asi bez větších problémů) udržel. Bylo-li tomu skutečně tak, se dozvíte zde:

Fabi, Fabi... .Asi takový povzdech měli fanoušci Fabiho Caruany, který hrál s Ding Lirenem. Fabi hrál tvrdě na výhru, dokonce tak, že se "zatoulal" jezdcem na g7. Černý pak udělal chybu ve svém 30.tahu a dostal se do obtížné pozice. Ale přes veškerou snahu nebyl schopen Fabi najít nic zásadního.


A jak už to někdy bývá, tak v dlouhém boji přepjal strunu svým 57. tahem, kdy přehlédl soupeřovo 57...Dg3! Chvíli na to se u partie objevil Hikaru Nakamura a nechtěl věřit vlastním očím:

Fabi se ještě mohl bránit, ale chyboval v těžké pozici. Jedno video z těžké koncovky je zde:

-
. kolo -
Fabi tedy prohrál a z posledních 4 kol udělal jen půl bodu! Prý doslova utekl z hracího sálu, což se nedivím. Zatímco Ding vyhrál už třetí partii v řadě! A má velkou šanci skončit na důležitém druhém místě. V šachu platí, že štěstí jednoho je neštěstí druhého.

Jako hra myší s kočkou, mi připadal souboj Nepa s Ali Firouzjou. Kde kočka (kocour) byl Nepo a myš Ali. Ali večer před partií sehrál stovky partií, kde měl jen půl minutu na celou partii. Údajně jich bylo na 250 (!) Že nebyl moc dobře vyspaný ukazuje i toto video
V každém případě sehrál Ali partii neuvěřitelně naivně (postup g4,h4 a g5 je přesně do super bleskovek, ale ne do vážné partie) a pohotový Nepo využil chyb soupeře a ukázkově vyhrál. Moment kapitulace je zde:

-
. kolo -
4x 4037x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
Robert Cvek

kiklos: Děkuji :-) Myslím si, že první místo je jasné a o druhé bude ještě boj. Pan Pohoda: rádo se stalo. The Pot: Děkuji :-) Myslím si, že bude hrát Berlína, co hraje vždy a čekám, že Nepo bude hrát velmi klidně.

+2 /-0 | 01.07.2022 13:42

ThePot

Skvělý rozbor, Nakamurovi bych chtěl vzkázat, ať jen pro boha nezkouší dnes Petrova na Nepa. Dostane na zadel jak malý Jarda, pak bude brečet v pokoji. Ať radši jde do berlínských či sicilských džunglí, tam by mohl mít i šanci na první porážku furiózního Jana.

+0 /-0 | 01.07.2022 12:06

PanPohoda

Děkuji za video se zívajícím Firouzjou.

+0 /-0 | 01.07.2022 07:19

kiklos

To byly partie!

Díky za pěkný komentář, Roberte.

Vypadá to tak, že někteří se již unavili a jiní se konečně probudili, ale Volha teče dál smiley

Nepa může pořád ještě zastavit jedna zpackaná partie a následný kolaps, jako při zápase s Magnusem. Ale myslím si, že i z toho se poučil a už se mu to nestane. Je tedy již nyní jasným vítězem a ani případné samé jedničky na kontě Dinga na tom nic nezmění. Zároveň si myslím, že to poučení by mohlo o dost zvýšit jeho šance v zápase.

Nicméně kdyby přece jen náhodou ještě vyhrál Ding, ani on nebude pro Magnuse zrovna lehkým soupeřem. Ale zkušenost ze zápasu by to rozhodla ve prospěch Magnuse.

+0 /-0 | 01.07.2022 07:07