Turnaj kandidátů 12.kolo

02.07.2022 07:49 | Turnaje

Šok kola je totální kolaps Ding Lirena s Teimourem Radjabovem. Bílými hrající Ding prohrál v miniatuře! Nepovi stačí už jen jedna remíza a možná ani to ne. Boj o druhé místo se dramatizuje.

Velmi rychlou remízou skončil souboj Nepa s Hikaru Nakamurou. Nepo chce turnaj vyhrát a moudře už nechce připustit žádné dobrodružství. Hikaru, hrající černými, to viděl podobně. Závěr partie je zde:
A Hikaru také o této partii natočil video zde:

Více se bojovalo v partii Richard Rapport - Fabi Caruana. Asi každého zajímalo, zda Fabi dokáže zastavit "proud" proher. Což se skutečně stalo, dokonce Fabi získal pěšce, ale více než na remízu to nebylo.


Drsná partie s remízovým koncem se odehrála mezi JK Dudou a Ali Firouzjou. Dlouho oba borci sledovali partii Dubov - Širov z roku 2013, až tah 22...g5 byl novinkou a hrubkou zároveň, protože po 23.f4! se dostal černý do beznadějné pozice. Ale ani bílý ani černý nebyli v dobré formě.


Korunu tomu dal JK svým automatickým 37.Vxf7? (37.Vfg2! se stále velkou výhodou), kdy partie za pár tahů skončila remízou. Závěrečné video jsem viděl, šlo moc hezky vidět, jak je Duda rozčarován.


A šok na závěr. To byla partie mezi Ding Lirenem a Tejmourem Radjabovem. Dingovi se partie vůbec nepovedla. Udělal několik pochybných rozhodnutí. Partii zahrál přesně tak, jak se hrát nemá. Bez rošády, s králem na f2 a po "divných" tazích jako Vd1 a Vd2. Ale i takový hráč má své dny. Tejmour s chutí trestal soupeře a hlavně oběť věže na e3 byla perfektním kouskem. Závěr partie je zde:


-
. kolo -

Poslední dvě kola. Vítězem je Nepo, kdo bude druhý? Dokonce i Tejmour má šanci. Dneska je ale den volna, rozuzlení si chvíli počká. Nemohu si pomoci, ale přijde mi to jako závěrečná scéna z knihy Agathy Christie. Monsieur Poirot si všechny svolává do jídelny, aby odtajnil, kdo... .

13. kolo neděle 3. července: Nepomniachtchi-Rapport, Nakamura-Duda, Firouzja-Ding, Radjabov-Caruana.

Odkazy:

oficiální stránky turnaje

fotografie 

videa z turnaje

pořadí, los

Články na našich stránkách:

Kandidáti on-line

Turnaj kandidátů - 11.kolo

Turnaj kandidátů 10.kolo

Turnaj kandidátů 9.kolo

Turnaj kandidátů 8.kolo

Turnaj kandidátů 7.kolo

Turnaj kandidátů 6.kolo

Turnaj kandidátů 5.kolo

Turnaj kandidátů 4.kolo

Turnaj kandidátů 3.kolo

Turnaj kandidátů 2.kolo

Turnaj kandidátů 1.kolo

Kdo vyhraje turnaj kandidátů?

Video rozbory na Youtube Robert a Petr šachy

5x 3343x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
Carlos

Nepo si jde zkušeně pro vítězství. Oceňuji, že ani jednou neprohrál.

 

+0 /-0 | 02.07.2022 15:48

Robert Cvek

PanPohoda: děkuji :-) MaX: jj, také čekám, že se Magnus "vymáčkne" rychle. Sarmatam: děkuji :-)

+3 /-0 | 02.07.2022 14:13

sarmatam

.......musím opět pochválit ty výseky s těch konců , s těch partií......to je dobrej nápad ......každý šachista si pamatuje ty chvíle , gdy musí vzdát......jj.......

+1 /-0 | 02.07.2022 13:11

MaX

Tenhle turnaj (formát) se povedl. Jde vidět, že opravdu všichni chtějí hrát. Nepo těží z přípravy o titul a nervy udržel. Zaslouží si to. Magnus by se pak měl rychle vyjádřit jak to vidí.

+3 /-0 | 02.07.2022 10:46

PanPohoda

Dobrý doprovodný text. Není dlouhý a je v něm síla.

+1 /-0 | 02.07.2022 08:06