Stříbrný Balaton

26.09.2017 12:14 | Mitropa Cup 2017

Famózní závěr vynesl mužskému týmu na Mitropě druhé místo a normu, zlato si posichrovali Chorvaté. Kdo to umí s medailemi, jak je důležité míti zkušeného kapitána a další historky od maďarského jezera.

Letošní ročník Mitropa Cupu, tradičního desetičlenného klání evropských zemí, jsme opustili před rozkrytím posledních dvou dějství. Ženskému mančaftu se sice ve tvrdé konkurenci moc dobře nevedlo, zato nevyzpytatelný mužský mix tentokrát sahal velmi vysoko a z třetí příčky pokukoval po medailových pozicích. Kupředu táhli zejména velmistři Jan Krejčí, jenž potvrzoval svůj vysoký standard nasazený i vítězstvím v letošních Pardubicích, a Štěpán Žilka, kapitán a žolík na zadních šachovnicích.
Mužská repre, v pozadí ženská repre (proti Rakousku), zdroj: archiv Štěpána Žilky
Pozornému čtenáři jistě neušly podivuhodné soupiskové rošády českých barev - kapitánu Štěpánu Žilkovi se dařilo souhrou náhod, nemocí (první kola doléčoval zanícené ucho) a různých jiných komplikací sama sebe s železnou pravidelností už popáté nasadit na bílé figury. Jeho hodování na bílých kamenech po většinu času odsuzovalo jak Cyrila Ponížila na třetí desce, tak Tomáše Krause z náhradnické lavičky k hájení černých figur a právě se Švýcary zahořel plamenem Tomáš v šílené variaci na královský gambit.
Váš pisatel článku od počátku turnaje osciloval mezi stavy padouch-hrdina, když vyhrával-prohrával bílé figury-nefigury. V posledních kolech se však něco zadrhlo, ale naštěstí tak, že zůstal nastaven vyhrávající mód, i když způsob provedení byl leckdy pochybný. Protože Štěpán svého soupeře zkušeně zamáčknul (autentický citát před partií: "A jakým se vlastně hraje tempem?"), nejtěsnější vítězství nás stále udržovalo ve hře.

Žilka - Colmenares. Autentický citát po partii: "Po Da8 jsem se chtěl začít smát, ale pak mi došlo, že kdybych se mu vysmál, tak by se mohl vrátit na a7 a nepokračovat ve svém plánu."
Maďaři v osmém kole utrpěli docela nečekanou porážku s Francouzi (inu, však také zápas s Francií byl jediný, který jsme sehráli mizerně), na třetí šachovnici Maďarka (maďarský ženský tým si v konečném součtu mohl dovolit oželet mezinárodní mistryni s elem 2450!) neuvěřitelným způsobem zahodila remízu. S úderem desáté večerní bylo zapotřebí zodpovědného kapitánského rozhodnutí - bylo nutno Štěpánu Žilkovi, mimochodem mitropáckému veteránovi, jemuž se po mnoha nezdarech konečně podařilo ukrojit si řádný kus ELO bodů nazpět, vybrat barvy. Statečné odmítnutí šestých bílých v řadě se nakonec ukázalo být moudrou volbou, ale nepředbíhejme.
Zápletka ohledně prvního místa skončila zhruba do pěti minut - Chorvati se domluvili (byla by čirá spekulace hádat, zda k tomu došlo před kolem či až v jeho průběhu) se Slováky na remíze 2:2, čímž si pojistili první místo. Těžko tepat naše jižní sousedy, když většina z nich chtěla mít po špatných výkonech turnaj za sebou, že přijali remízu s velkým favoritem, ale každý nechť si udělá sám názor na to, zda by měl takto vypadat zápas rozhodující o zlatu.

Tamas Banusz a Tadeáš Kriebel zastoupen pomerančem, zdroj: ofic. web
V našem zápase skončila brzkou remízou Štěpánova partie, Maďaři patrně spoléhali na údery na prvních dvou, kde měli jak Viktor Erdos proti Honzovi, tak Tamas Banusz proti mně (ještě větší) papírovou převahu. Můj soupeř uhrál v předešlých kolech téměř stoprocentní výsledek, ale body vám před matovým útokem nepomůžou - paradoxně to byla pro mne skoro nejjednodušší partie turnaje - a jako příjemný bonus závěrečný spurt těsně stačil na velmistrovskou normu.

-
. kolo -
Tomáš Kraus mezitím, vida dobře se vyvíjející zápas, dal v lepší pozici za remízu, a vše zůstalo na Janu Krejčím, který však na první fošně nepovolil a pevnou rukou dovedl zápas do vítězného konce. Supertěsný půlbodový náskok na skóre nám zařídil fantastickou stříbrnou medaili - a to jsme ještě panečku měli rezervy! :) Třetí místo si odvezli stíhající Francouzi.
Konečná křížová tabulka podle pořadí muži
Poř.Družstvo12345678910 PH 1 
1Croatia * 223332315
2Czech Republic2* 12314
3France3 * 223314
4Hungary2 * 2211
5Austria½ * 228
6Italy122 * 6
7Germany1½2 * 26
8Slovenia12½22 * 26
9Slovakia21122½ * 26
10Switzerland1122 * 4
Dívky nejprve prohrály 1,5:2,5 s Polskem a v posledním kole dostaly do šaten od Maďarek kanára - faktem ale je, že jako poslední nasazené (a bez náhradnice) to měly v turnaji extrémně obtížné a podařilo se jim v několika zápasech blýsknout, kupříkladu s o dost silnějšími Němkami, a konečné osmé místo rozhodně není špatné. Minimálně co se mužského týmu týče, doufám, že se v dalším podaří ještě v jednom spoluvytvářeném článku k turnaji vrátit (a tímto veřejně předávám iniciativu na Cyrila P., jehož idea to byla :)).

Přílepek manažera reprezentace Michala Konopky

Chtěl bych poděkovat celému našemu mužskému týmu, který vybojoval na letošní Mitropě 2. místo a udělal nám velkou radost. Papírově jsme očekávali vyrovnaný turnaj, nakonec se čtyři týmy výrazně oddělily a naši byli mezi nimi. Na startu nás postihla drobná komplikace s onemocněním Štěpána Žilky, naštěstí se dal brzy do kupy a dokázal vyhrát důležité partie. Honza Krejčí navázal velmi kvalitním výkonem na pardubický úspěch. Velká gratulace Tadeášovi Kriebelovi ke skvělému finiši (3 ze 3!) a k první velmistrovské normě – jeho agresivní pojetí hry slavilo úspěch, a závěrečná výhra s šestistovkařem Banuszem měla stříbrnou příchuť. Celkový týmový úspěch by nebyl možný ani bez Cyrila Ponížila a Tomáše Krause – nelze přehlédnout, že oba museli sehrát vlivem různých okolností podstatně více partií černými figurami, a nezklamali.
Křížová tabulka podle pořadí ženy
Poř.Družstvo12345678910 PH 1 
1Hungary * 33344213
2France * 33213
3Croatia * 133112
4Poland * 222311
5Germany1132 * 2313410
6Italy1112 * 2228
7Slovenia1121 * 7
8Czech Republic0½½32½ * 7
9Austria03212 * 6
10Slovakia22102½ * 3

Závěrečné společné foto hráčů a realizačního týmu, zdroj: archiv Štěpána Žilky

Partie k přehrání


-
. kolo -
17x 5154x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (17) Aktualizovat
chess123

Též gratuluji družstvu mužů k výbornému výsledku a děkuji družstvu žen za snahu.

Některé diskutéry ovládá negativismus. A příspěvky cikiho nejsou ani tak o Mitropě, ale jsou projevem osobní zášti k GM Vokáčovi. Již opakovaně, bohužel. Co Vám udělal? 

+0 /-0 | 27.09.2017 17:56

MMM

Negativismus některých místních diskutérů je tak moc k pláči, až je skoro k smíchu. Naše repre udělá nejlepší výsledek na Mitropě za x let (loňskou domácí výhru mužů nejde počítat, hrála za nás jiná kategorie hráčů než za ostatní), družstvo mužů má jednu GM normu a tři služné zisky elo (a 2 neztráty při hraní většiny partií černými), jeden pěkný elový nárůst mají i ženy. A tady se stejně budou hledat důvody proč kafrat, kritizovat a jakkoliv dštít síru. Já gratuluji k pěknému výsledku.

+0 /-0 | 27.09.2017 14:45

jarousek

Už jsem to tu psal několikrát. Ať jezdí ten, kdo reprezentovat CHCE. Pánové ciki333 a takychcineconapsat - pokud víte o nějaké dívce/ženě s lepší výkoností, která chtěla reprezentovat a nebyla nominována, tak to uveďte. Jinak jsou to jen pindy dané zřejmě nějakým traumatem z dětství.

Závěrečný odstaveček pawla podepisuji. shaking hands

+0 /-0 | 27.09.2017 13:53

Zapka

pro: takychcineconapsat jak jste přišel na to, že jsou namyšlené a nic nedělají? Děvčata Vás nemají rády? Ani se nedivím :-) Gratulace mužům smiley

+0 /-0 | 27.09.2017 10:08

pawel

Štěstí, že někteří pisálkové sedí doma u compů a necestují za svazové peníze oni, to by byl teprve prů...

A když už na nss někdo ocení chytrou taktikou se střídáním sestavy mužů, tak se zjistí, že byla omylem, vynucena indispozicí.

Od opravdových fandů, mužůmyes, ženám (dívkám) za snahuyes, dělaly co mohly, příště budou určitě zkušenější a silnější. I díky letošní Mitropě.

+0 /-0 | 27.09.2017 07:26

takychcineconapsat

Nevím, jak by GM Marek Vokáč mohl likvidovat šance na dobré umístění žen. Za jejich tradičně mizerné výsledky mohou jen ony samy, svaz svým vstřícným postojem od toho akorát odvrací pozornost a mrhá penězi. Pár výkonnostně průměrných, nadprůměrně namyšlených šachistech tak cestuje po světě a chlubí se, jak tréninku šachů nic nedává, zatímco kvalitní šachisté sedí doma.

+0 /-0 | 27.09.2017 05:42

ciki333

Jako obvykle tristní výkon českých dívek. Je to už vlastně taková tradice. Ale nějak mi zde chybí jméno kapitána ženské reprezentace. Dle "zasvědceného" komentáře GM (Great Mouth) Marka Vokáče, umně okecávající jasný neúspěch, tipuji, že v tom má opět prsty on. Nezničitelný hochštapler, stejně jako ta bylina bolševník jedovatý, už více než 20 let spolehlive likviduje jakékoliv šance děvčat na dobré umístění. Typický bafuňář, postrádající sebemenší míru soudnosti (natož pak sebereflexe) tak dál ničí naděje českého šachu. Bylo toho dost, Marku, už konečně odejděte ze všech trénérských postů.

+0 /-0 | 27.09.2017 00:26

Playboy

Velká gratulace, nejen k medaili, ale také k výkonům! shaking hands hats off Zaujala mě již zmíněná turnajová strategie, která ukázala, že pokud se přemýšlí nejen za šachovnicí, ale i před samotným zápasem skrze sestavum má ČR na to, aby bodovala! czech flag ... Z tohoto by si mohli vzít PONAUČENÍ naši kapitáni z reprezentačních A týmů!wink 

+0 /-0 | 27.09.2017 00:07

chess123

Magda to neměla na 1. šachovnici lehké, většina hráček měla okolo 2300. Nataša a Jana uhrály výsledek odpovídající jejich ratingu. Anička udělala ve svých 14 letech dobrou zkušenost a ještě plusové body. Umístění odpovídá sestavě a sestava odpovídá možnostem nominace.

+0 /-0 | 26.09.2017 23:02

Pavel Ch

Nebuď MaXi jízlivýwink. Musíš být optimista nebo MaX-imalista. Zhodnocení bude, bude za 5 nebo 7 let. S titulkem ''Úspěšné olympioničky začaly svou pouť před léty v Maďarsku''. 

+0 /-0 | 26.09.2017 22:15

MaX

a safra, takže zase nebude žádné zhodnocení ženského týmu

+0 /-0 | 26.09.2017 20:39

Pavel Ch

Odpověď Marka Vokáče je (také) na breughela, ne na mne. Psali jsme náhodou v téměř stejný čas. 

+0 /-0 | 26.09.2017 19:06

Marek Vokáč

Hezké povzbuzení pro naše děvčata. Italky hrály víceméně ve dvou, občas ve třech, co je na tom divného? Postavit 4 hráčky zase není po Evropě tak snadné. Když si odmyslíte naše olympioničky, které tolik testovat nepotřebujeme, tak co nevíme? Magda je 7., Nataša 8. hráčka našeho žebříčku. Kaňáková a Pýchová reprezentují na ME+MS D18, ten souběh termínů jsme si nevymysleli, a to ještě mělo navazovat MS D20. Když si v našem žebříčku dál odmyslíte maturantky, pilné studentky a zasloužilé matky, tak vám už moc častěji hrajících (a snad i trochu perspektivních, o ty jde na této akci především) šachistek nezbývá. Před několika lety jsem si myslel, že nám dorůstá velmi slibná generace děvčat, máme z nich ale zatím spíše pilné studentky. Má to svou logiku, s tím moc ještě udělat neumíme. Ale budeme hledat dál.

+0 /-0 | 26.09.2017 19:01

Pavel Ch

Re: breughel

Svaz vyslal za zkušenostmi mladá děvčata. S průměrem ela nejnižším z celé soutěže, i za posledními Slovenkami, to nebylo pro medaili. Anna Marie ve 14 letech, navíc rovnou od Černého moře z ME, to muselo být hodně náročné 

Jistě, že mohl jet silnější tým (první dvě desky 7. a 8. žebříčku ČR, další dvě z další desítky), ale jiný tým asi nebyl záměrem TMK, zkušenosti mladého týmu nejspíš prioritou.

Mužůmczech flag, jsem již psal vpravo ke kávěhats off

+0 /-0 | 26.09.2017 18:58

breughel

Nebudeme si lhát do kapsy. Výkon dívčího družstva byl žalostný. Jeden kanár a tři skoro kanáry (0, 3x0,5) hovoří za vše. Dokonce pokud by byla použita objektivnější metoda bodování - staré olympijské (součet partiových bodů) - skončily by deváté. Ale aby nevznikl klamný dojem: holky hrály vesměs na co měly. Miturová byla nasazena jako 17., ratingově ani výsledkově nestačila. Richterová remízová královna, což v této konkrétní situaci asi nebyla nejlepší strategie. Zpěváková na svém. Koubová na zkušené s očima navrch hlavy ještě připsala 46 bodů - asi jediný bonus tohoto družstva. Že by jel někdo jiný? To je otázka na svaz, ale nevím. Za Maďarkami a Polkami neskutečně zaostáváme. Čím to je? A proč skončily Italky sedmé, taky netuším, když vévodily ratingu jednotlivkyň. Ženské...

+0 /-0 | 26.09.2017 18:16

matman

Krásnej článek, autorův styl je nádherně "šťavnatý". Hrací sálek byl pěkný, ale na stolech moc místa nebylo, partiáře se vešly jen taktak smiley.

+0 /-0 | 26.09.2017 18:04

kiklos

Blahopřeji.

+0 /-0 | 26.09.2017 15:00