O živém komentování a kde končí svoboda slova

26.03.2020 22:10 | turnaje v zahraničí

Turnaj kandidátů přerušen. O komentáři Vojtěcha Pláta, zamyšlení nad tím, co je v pořádku, co ne a apel na Vaše svědomí.

Turnaj kandidátů je, bohužel, přerušen a odložen na neurčito. Mezinárodní šachová organizace z důvodu zrušení všech mezinárodních letů z Ruska (s účinností od 27. 3. 2020) dnes ráno Kandidáty zastavila. Účastníky čeká v těžké době dost strastiplná cesta domů a můžeme jim popřát jen vše dobré a hodně štěstí, nebudu ale myslím sám, když si sobecky v koutku duše postesknu, že nám zhasnul i poslední plamínek dobře rozjetého turnaje.

Detailního popisu turnajové zápletky se již zhostili kolegové v narychlo zorganizovaném online přenosu a v briskně vydávaných videích, za což jim patří velký dík. Starému týmu práce už drahnou dobu nešla tak dobře od ruky a nová redakce v podání Robert a Petr šachy pracuje na dalším a dalším obsahu s entuziasmem, o kterém jsme si mohli jen nechat zdát. 

Včerejší živý přenos ze 7. kola je bohužel něco, co i vyprahlého vypsaného redaktora nadzvedlo z pohodlí gauče v domácí karanténě. O všem jsem už trochu neformálnějším stylem informoval na Facebooku, na základě následné diskuze (hlavně s organizátorem přenosu) mám pocit, že je potřeba některé body vypíchnout veřejněji.

Odkaz na celý příspěvek.

Ve zkratce - v závěrečné části přenosu, zhruba půl hodině, komentující Vojtěch Plát podrobně rozvedl své názory na současná karanténní opatření. Jedna, méně závažná linie je, že asi můžeme diskutovat o tom, jestli by měla miliarda lidí zemřít nebo ne a jestli se hodí mnohaminutové úvahy na toto téma zařazovat do šachového přenosu podporované Šachovým svazem či dalšími sponzory. Druhá, mnohem temnější linie jsou odsuzující výroky o rase.

“Množíme se jako sarančata. Dneska každý plodí děti jenom proto, aby dostal od státu peníze. Podívejte se na cikány, 90 % z nich to dělá jenom proto, takže nevím, proč by nás pár milionů nemělo zmizet.”

Nebo “Vždyť si vemte jak se množej prostě v Indii, jo. Já vždycky někde čtu že se narodí někdo zdegenerovanej, tak jedině v Indii, protože tam prostě jsou hovada, no, s prominutím. Tam do nějaký tý Gangy, tam do toho chčijou, já nevím, co všechno tam ještě dělaj, a o sto kilometrů dál se pak v tom prostě koupou. Pak se tam někdo narodí s dvěma hlavama, nebo, já nevím, s čím vším možným, nebo s třema očima a naprosto to přijde lidem normální.”

”Do pár let jich má být ještě víc než Číňanů, těch Indiánů, prostě furt se jenom množej, to je jasný, že ta příroda si to v něčem vybere.”

Na sociálních sítích raději komentuji s humorem a nevážněji, je tedy možné, že jsem jádro problému předtím nenastínil dostatečně jasně. Ani kolegové z Robert a Petr šachy ani Šachový svaz se zatím k věci oficiálně nepostavili, ale věřím, že se ještě dočkáme dalších reakcí. Jsou věci, které lze odbýt jako nevinná přeřeknutí, toto však mezi ně patří jen stěží. Doufám, že nejsem jediný, komu takové výroky připadají nesprávné, neetické a jednoduše nevkusné.

DOPLNĚNO: Vyjádření a omluva organizátora
0x 8493x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované