Remízové koncovky
24.07.2013 07:00 | TréninkPoslední dobou jsem narazil na tři zajímavé teoretické koncovky, které jsem buď neviděl vůbec, nebo jsem je ani po delším zamyšlení nedokázal přesně ohodnotit, což je s omezeným materiálem značný nedostatek.
Spousta koncovek se dnes hraje na půlminutě a na nějaké velké přemýšlení nebývá moc času. Proto si je rozebereme slovně, abychom pochopili základní obranný princip slabší strany.
Bílý na tahu remizuje
Černý pěšec utíká rychle přes b3 do dámy. Bílý má na první pohled jediný tah, který tomuto brání, bohužel 1.Se6 Sd3 2.Sb3 Kc3 s dalším vyhnáním bílého střelce od obrany pole b3 nestačí. Správné je nenápadné 1.Sd7!!, kdy bílý okamžitě remizuje po 1…b3 kvůli 2.Sa4 a pokus o výhru 1…Sd1 2.Se6 Se2 3.Sb3 Kc3 4.Sa4 nikam nevede, protože černý nestihne střelce včas vyhnat s pomocí Sc2 jako v předchozí variantě.
Bílý na tahu remizuje
Bílý na tahu má opět jediný tah k remíze. Správné řešení je tentokrát intuitivní 1.Vh7!!, po kterém černý nemůže zabránit známějším teoretickým remízám h f. Nic totiž neřeší 1…Vd2 2.Kc1! Vg2 3.Vxa7 s jednoduchou remízou. Po 1…c3 může následovat něco jako 2.Kc2 Vd2 3.Kc1 a5 4.Vg7 a4 5.Vb7 Ka3 6.Va7 Kb3 7.Vb7 Ka2 8.Vc7 a černý se nemůže pohnout.
Bílý na tahu remizuje
O této koncovce jsem si vždy myslel, že je remízová, když jsem se však pustil do její kratší analýzy, vycházely mi i pozice s nevýhodou tahu bílého. Protože tato je z třech koncovek zde nejjednodušší, její hlubší rozbor už nechám na vás. Pouze napovím, že jediný tah bílého vedoucí k remíze bude 1.Sh1!! :)
Štěpán Žilka se šachům věnuje již přes patnáct let a v současné době se pohybuje nad hranicí 2500 elobodů. Kromě toho působí také jako trenér talentované mládeže.
Štěpán je autorem výukové série článků a videí „Jak se stát Sit and Go poker profíkem“. Jedná se o sérii článků pro začátečníky a mírně pokročilé hráče, kteří se chtějí dozvědět více o populárních pokerových SNG turnajích.
S pokerem začal před více než třemi lety a asi rok na to se seznámil s výukovým portálem Poker-Arena.cz. Zde se začal pokeru více věnovat a stal se studentem špičkového hráče SNG turnajů Lukáše Horáka.
Mezi
jeho další koníčky patří aplikovaná matematika a programování, což mu v šachu i
v pokeru pomáhá nalézat mnohé skryté možnosti.
Obrat ve střelcovce je typický a pěkný. Ona vůbec celá ta pozice je hodně didaktická, dá se na ní ukázat skoro všechno v S P:S. Tedy (když se bavíme o základním obranném principu) že v případě 1.Sd7? bílý prohraje proto, že se nestihne dostat včas králem na c5, aby zabránil překrytí Sc4. A když tam krále stihne postavit, remizuje proto, že na obou diagonálách jdoucích přes b3 jsou aspoň čtyři pole, tedy černý bílého nevytempuje.
Pěkný článek! Tý výsledné teoretické pozice jsem už dříve viděl (první na lekci pana Dvoreckého, druhou v článku pana Kovačeviče a třetí leckde), ale i tak je velmi užitečné si je zopakovat. Ve druhé pozici bych místo 4.Vg7 rovnou začal s 4.Vb7 Ka3 5.Vc7 Kb3 6.Vb7 Ka2 7.Vc7, protože bílý musí spěchat, než černý posune pěšce na a3. Uznávám, že to je jedno, ale proč ztrácet tempo? Na druhé straně jsem se alespoň dozvěděl, že bílý si může dovolit i tu ztrátu tempa, což je také užitečná informace.