V Dolním Benešově vítězí GM Plát
26.09.2019 20:00 | ostatní turnajeDolnobenešovská Grand Prix kořistí Pláta, v závěsu jeho kat Michenka a Vesselovsky. Report z pera Pavla Rakúse.
Opět početné startovní pole se sešlo v sobotu 21. září na tradičním rapid turnaji v Dolním Benešově, jenž nese název Memoriál Karla Osmančíka, a který byl letos uspořádán již 33. rok za sebou. Kromě hlavního turnaje o 108 hráčkách a hráčích se hrál také turnaj mládeže do 15 let, který rok od roku láká více dětí a letos se účast vyšplhala až na číslo 59. Punc mezinárodního OPEN turnaje dodala letošnímu ročníku silná účast kolegů z nedalekého Polska, především partnerské Ratiboře.
Oproti loňskému roku bylo mírně zkráceno tempo, kdy 15 min. + 2s/tah nahradilo 12 min. + 3s/tah, takto se poprvé hrály oba turnaje, 9 kol v každém z nich zůstalo. Novinkou byla možnost objednat si oběd, tradiční hovězí guláš, v přihlašovacím formuláři na webu, z organizačních důvodů pak byl placen u prezence přímo se startovným. Turnaj byl zahájen s drobným zpožděním, způsobeným neukázněnými opozdilci, za město Dolní Benešov přišel účastníky pozdravit místostarosta Mgr. Jiří Krömer. Pak se již mohla celá akce rozběhnout.
Turnaj měl dva hlavní favority – 1. nasazeného GM Pláta (2517) a 2. nasazeného IM Zwardoně (2516), který vyhrál poslední 4 ročníky tohoto memoriálu. Do boje o přední příčky pak mohli dle očekávání zasáhnout i další mezinárodní či FIDE mistři, např. IM Langner, IM Zpěvák, IM Vesselovsky či FM Caletka, FM Rabatin a tak dále. Souboj o vítězství probíhal do 4. kola podle předpokladů, největší favorit ale právě zde ztratil bod po prohře s IM Michenkou a pak musel dotahovat.
Když v 6. kole prohrál i do té
doby 100% Vojta Zwardoň, dostal se do samostatného vedení s 5,5 body jeho
přemožitel Serguei Vesselovsky, kterého následovalo 6 borců s 5 body,
včetně obou hlavních favoritů. V 8. kole došlo na souboj GM Plát vs. IM
Vesselovsky, který vyzněl lépe pro mladšího z této dvojice, ten si
v posledním kole pak prvenství v turnaji pojistil výhrou nad Pavlem
Zpěvákem s celkovým ziskem 8 bodů z 9 partií.
Na 2. místě skončil výborně hrající ostravský matador Jozef Michenka, který uhrál 7,5 bodu a porazil kromě Vojty Pláta i Vojtu Zwardoně. Bronzový stupínek uhájil na lepší pomocné hodnocení zkušený Serguei Vesselovsky, po 4 vítězných letech zbylo na Vojtu Zwardoně až bramborové 4. místo, TOP5 uzavřel Pavel Zpěvák jako nejlepší z početné skupiny 6,5bodových hráčů.
V turnaji mládeže měly své početné zastoupení tradiční šachové školy z celého kraje (BŠŠ Frýdek-Místek, TŽ Třinec, Lokomotiva Krnov, TJ Ostrava) a pak také domácí ŠK TJ Dolní Benešov a partnerský klub KSz Silesia Ratiboř. Byly zde vyhlášeny 3 kategorie: do 9, 12 a 15 let. V kategorii do 10 let zvítězila Valérie Tichá se 6 body, kategorii do 12 let ovládl Stanislav Oborný s 8 body (celkový vítěz turnaje) a nejstarší kategorii do 15 let vyhrál Jan Vicher se ziskem 7,5 bodu. Hlavní rozhodčí obou turnajů pan David Šimon nemusel během turnaje řešit žádné vážnější spory, snad jen občas nějaký ten nemožný tah.
Kromě finančních cen bylo rozdáno také velké množství cen věcných, především pro ty úspěšné z řad mládeže, na závěr byla vylosována hlavní věcná cena – krásný šachový dort. Za dodání sponzorských cen děkujeme společnosti Würth s.r.o. Mezi další sponzory turnaje pak patří město a kulturní dům Dolní Benešov, Masokombinát MASOMA – Jaroslava Klemensová, ZV OS KOVO MSA a samozřejmě všichni organizátoři turnaje, kteří věnovali práci na této akci svůj volný čas.
Bufet fungoval jako vždy velmi dobře, hosté byli tentokrát také vzorní, takže toho příliš nezůstalo. Na závěr tiskové zprávy připojím opět poděkování všem účastníkům a doprovodu a pozvu všechny příznivce královské hry na 34. ročník MKO opět k nám do Dolního Benešova. Určitě se nebudete nudit, a kromě pěkného šachového turnaje zažijete i příjemnou atmosféru. Šachu zdar!
Pavel Rakús
k příspěvku -ova .https://www.frekvence1.cz/audio-video?porad=press-klub&clanek=jazykovedec-karel-oliva-bez-ova-by-cestina-nefungovala-dobre
Tak teď jsem četl na svazových stránkách, že v Brně bude šachová tramvaj. Tak snaha o prezentaci určitě jakási je.
Vysvětlení českého přechylovacího fenoménu s "OVÁ" nalezne zvídavý Ota Válek zde:
http://blog.aktualne.cz/blogy/jana-valdrova.php?itemid=34819
Tady to pane Válku nevyřešímu, to musíte na ÚJČ.
Jeden paradox za druhým. Kdo tohle vymyslel
Je to zhruba takto: U Češek se jména povinně přechylují, včetně nového příjmení, když se provdá. Výjimka, když si vezme Češka cizince a nechce mít -ová. Stejně tak národostně cizinka, když si u nás vezme Čecha nebo cizince, tak také nemusí mít -ová. Když k nám přijde cizinka, přiřadili ji -ová automaticky, až od nějaké doby teď to může snad odmítnout.
A aby toho nebylo málo, stále v ČT nutí reportéry říkat cizinkám -ová. Zatímco Češkám nemajícím -ová, nikoliv.
Už jsem psal ten super-paradox, kdy se Češka bude jmenovat Müller (po cizinci bez -ová) a bude hrát tenis proti Němce Müller.
A na ČT se dozvíme, že nastupuje Češka Müller a proti ní Němka Müllerová.
https://www.chess.cz/sachovy-svaz-cr/sekretariat/kontakty-sekretariat/
Zaujalo mne, že Cikim pochválená Bc.Trang Křivánek Nguyenová nepřechyluje české příjmení, avšak přechyluje cizí, pravděpodobně vietnamské příjmení. Většinou to bývá obráceně, pokud jedno z příjmení není českého původu. Příjmení českého původu se zpravidla přechylují obě, viz např. bývalá ministryně Marksová Tominová. Mohl by Ciki, který se s ochotnou dámou na Svazu zná, objasnit, jak došlo k takové poněkud nezvyklé situaci?
Mimochodem - šachisté u nás dosud nepochopili, že šachy je třeba prezentovat jako zajímavou hru a duševní sport svého druhu. Aby byl o ně zájem, aby je hrálo víc hráčů, aby do nich šly peníze. Šachy jsou u nás stále jen jakousi pokoutní deskovou hrou pro velmi omezený okruh hráčů - a je škoda, že se to sami hráči, pořadatelé turnajů, šachové oddíly, a šachový svaz nesnaží opravdově změnit (čest výjimkám). Úmyslně uvádím svaz až na posledním místě - bohužel svaz mající prvotní poslání šachy propagovat ukazuje tradiční neschopnost, kterou jakoby chtěl smutně ukazovat, že šachy nejsou zajímavé.
Novoborský šachový server pokračuje v nasazeném trendu - po ignoraci světového poháru se na pár dní už úplně vypnul, obojí bez jediného slova vysvětlení.
Novoborský tak celkem příznačně ukazuje, jak jsou šachy u nás bídně prezentovány. Dosud novoborský přeci jenom pozitivně vybočoval z řady, teď už ale "zapadnul". Má na to jistě právo - každý si může vybudovanou značku svobodně znehodnotit.
Re ciki:
To je fantastické, že na sekretariátu pracují lidé, kteří dokaží být šachistovi psychoterapeutkou, pohladit slovem, zvláště, když je šachista psychicky úplně na dně, v nejtěžších chvílích svého života, že nedostal svoji pravidelnou denní dávku nss.
Jen, aby si z toho další nezvali moc příklad, nezačali tam volat další šachisté, že spadl Instáč, ujel jim vlak nebo jim uletěly včely.
Rád bych, veřejně na stránkách nss, poděkoval i administrativní pracovnici ŠSČR - Bc.Trang Křivánek Nguyenové - za mimořádně vlídný a chápavý postoj k potížím novoborského šachového serveru. Dopolední telefonický hovor s ní mně ukázal laskavou, přátelskou tvář Svazu. Jaký to kontrast s hospodářem Ing. Svobodou.
PS. Pokud někdo něco požaduje od ŠSČR, doporučuji mu obrátit se na paní Křivánek Nguyenovou
Třeba to bylo tím , že Bolek si alespoň potřeboval 2 dny odpočinout od "hlášek" cikiho a zombíka
Děkuji Vám, pane Boleslave, že jste vyřešil technické problémy nss. 48 hodin bez připojení trvalo snad věčnost... Ten stísněný pocit na hrudi, když popup asi tak po sté zobrazoval hlášku "502 bad gateway," nikomu nepřeji (ani Morphynistovi ne). Den, kdy je mi odepřen přístup k informacím o tuzemské šachové scéně, považuji za ztracený. Proto ještě jednou dík.
Přeci jen i tento turnaj je Grand Prix ČR a Plát logicky nemůže za to, že se neúčastnili ostatní GM, přeci jen je českou trojkou a už jsou před ním pouze vrcholky ledovce v podobě GM Lázničky a Navary.
Vítězství Pláta samozřejmě nemá žádnou hodnotu, a že se účastní takových slabčáckých turnajů opět ukazuje, že to s jeho ambicemi něco ještě v šachu dokázat nebude tak horké.
Nejzajímavější na tom turnaji z pohledu výsledků je Jozef Michenka. Klobouk dolů před tímto seniorským matadorem, a že právě Pláta i Zvardoně v partiích porazil.
Vojta Plát vyhrál další z víkendových rapidů , kde byl mezi účastníky jediným velmistrem. Z hlediska nominace na ME družstev či olympiádu to pochopitelně žádnou vypovídací hodnotu nemá...
ciki333: Meleš nesmysly tentokrát. Článek napsal Pavel Rakús. Tadeáš ho pouze vložil na web.
Co na to řící, že? Tadeáš Kriebel záměrně provokuje. Český Ding Liren (GM Plát) drtí vše živé, ale je mu to platné asi jako mrtvému zimník. Do Batumi se nepodívá, ani kdyby (letos v hypotetické rovině, za rok v reálu) porazil ve finále Světového poháru slavného Číňana. Jenom idiot a ŠSČR nerozezná Koh-i-noor od levných skleněných cetek (=Láznička, Michalík).