Nová videa k prodeji od Roberta Cveka

17.09.2018 07:00 | Trénink

Po minulé monstrózní práci nad Francii jsem se rozhodl nyní natočit videa hlavně z hlediska nezahájení, přesto se mi to tak úplně nepovedlo. Jak to? Pojďme na to, za chvíli se to dovíte :-)....video, kde popisuji tyto videa, si pusťte zde v článku.

Ps.: Ke všem videím dostanete partie v souboru CBV

První video je o Bobbym Fischerovi

A sice jeho prvním (vážném) turnaji v roce 1970, který sehrál v Rovinji/Záhřebu. Bobby Fischer je můj šachový hrdina. Podle mě je Bobby nejlepším šachistou co kdy byl, ačkoliv chápu, že to je velmi těžké „nějakého“ šachistu označit jako nejlepšího všech dob. Myslím si, že v tomto smyslu Bobbymu konkuruje jiný Američan a to sice Paul Morphy... . Hvězdné období Bobbyho jsou roky 1970-72, kdy vyhrál všechno co se dalo a nakonec se stal mistrem světa. Snad jediný „neúspěch“ byla Olympiáda v Siegenu v roce 1970, kde Bobby nevyhrál první šachovnici, ale i tam hrál úžasné šachy (ale prohrál super prestižní partii s mistrem světa Borisem Spasským).

Komentuji celý turnaj, všechny jeho partie co na tomto turnaji sehrál. I jeho šokující prohru s tehdy mezinárodním mistrem a to ještě bílými. Proč Bobby Fischer? Proč tolik partií? Protože Bobby podle mě hrál nejenom skvěle, ale přímo ukázkově pro všechny šachisty. Bobby se řídil jedním geniálním „pravidlem“ a to sice: každou partii hrál na výhru a s každým hrál stejně. Myslím si, že toto je velmi důležité a doporučuji všem šachistům aby právě takto hráli šachy (jistě, mohou být někdy výjimky).

Těch 17 partií je vzhled do Bobby šachů, myslím si, že to je velká škola nejenom zahájení, taktiky a strategie, ale také koncovek. A také ohromné psychické síly Bobbyho. Možná budete překvapeni nakolik Bobby riskoval, aby partie vyhrál. Takto nemohl hrát někdo, kdo by měl strach z prohry. Bobby hrál někdy/často přímo ultra agresivně a vyplatilo se :-) Bobby turnaj vyhrál s náskokem dvou bodů před nejsilnějšími velmistry té doby. Ponořte se do světa nádherných šachů a jedno z nejlepších šachistů co kdy byli...

Délka: 3 hodiny a 41 minut, partie budou v souboru CBV

Cena: 225 Kč

koupit: www.sachycvek.cz nebo form.simpleshop.cz


Druhé video je: jak myslet u partie nebo rozhodovací proces 

Jak myslet u partie...to je těžká otázka. Jak se rozhodnout? Právě o tomto je toto video. Tímto tématem jsem se vždycky zabýval, velmi mě zajímalo a to nejenom jako trenéra, ale i hráče. Často jsem to řešil se svými svěřenci, protože jsem viděl, jak velké problémy mají s myšlením a rozhodováním. A právě hlavně z této zkušenosti je toto video.

Je rozděleno na dvě části. První část se zabývá prvním a druhým zlatým pravidlem. Tyto pravidla jsou obecně dobře známy, ale už asi ne, nakolik je to důležité při myšlení u šachové partie a pak při rozhodovacím procesu. Je to skutečně tak, podle mě je to přímo klíčové. Mnoho silných hráčů má toto myšlení zautomatizované. Ukazuji na příkladech a „dokazuji“ nakolik je to klíčové.

Druhá část je obecně o znalostech a o schématickém přemýšlení. Ukazuji i na rozdíl mezi složitými, dynamickými pozicemi a jednoduchými. Na konci jsou dvě partie mistra republiky a to doslova jako den a noc, uvidíte sami... Celé toto téma (video) podrobně vysvětluji, aby to pochopil každý šachista.

Délka: 2 hodiny a 28 minut, ukázky + partie budou v souboru CBV

Cena: 175 Kč

koupit můžete na: sachycvek.cz  nebo na form.simpleshop.cz


Třetí video je:
Dvojité fiančeto bílými na královskou indickou, grünfelda i anglickou

A toto je právě ta výjimka, protože jde o zahájení. Ale nutno hned zmínit, že toto video je jako bonus k předešlým dvěma. Dá se koupit pouze s předchozími dvěma za cenu 400 Kč, takže je v podstatě zadarmo. Samostatně je neprodejné.

Zatímco Francie byla hlavně o variantách, je toto zahájení hlavně o vzorových partiích. I zde jsou samozřejmě varianty, ale není jich (zdaleka) tolik jako ve Francii. Opět ukazuji moje konkrétní zahájení, jak si ho buduji a jak si ho píši. A proč zrovna toto zahájení?

Před Koníkem/MČR v Ostravě 2018 jsem se rozhodl, že budu hrát bílými 1.Jf3 a musel jsem se dopředu připravit co hrát proti KID (králce) a grünfeldovi, pro mě dvě nepříjemná zahájení. Moje strategie na turnaj (bílými!) byla mít jednoduché, hratelné pozice, kterým budu rozumět více než mí soupeři (strategicky je budu přehrávat). Proto jsem se rozhodl o pořadí tahů 1.Jf3 s 2.g3 a po 1...Jf6 s 2...g6 hrát 3.b3! S dalším Sb2. A o tom je toto video. Byl jsem až překvapen jak je to účinná zbraň. Celé toto video hezky ukazuji jak si tvořím zahájení a o co se opírám, protože to co uvidíte je přesně jak mám zahájení. Asi i ve stejné hloubce. Musíme ale zdůraznit, že kdyby šlo o taktické zahájení, kde rozhodují varianty, bylo by tam variant více. Ale zde jde o strategickou bitvu, kde rozhodují znalosti, proto se zde opírám hlavně o vybrané partie, které uvidíte.

Délka: 1 hodina a 47 minut + partie budou v souboru CBV

Cena: 0 Kč samostatně neprodejné


Budete mít možnost si koupit (doufám, že velmi výhodně) všechny tři videa. Snažíme se s Petrem, kanál YouTube Robert a Petr šachy, dělat tyto videa cenově dostupné pro všechny. A samozřejmě aby vám to šachově co nejvíce pomohlo a také potěšilo vaši šachovou duši.

Chtěl bych moc poděkovat Honzovi Jílkovi (www.šachy.cz) a Petru Koutnému, bez nich by to nebylo.


Cena všech tří videí je 400 Kč. Celkový čas skoro 8 hodin.


Přeji vám příjemný poslech a hlavně příjemné a poučné studium

GM Robert Cvek


1x 6162x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Parmezan
Tu zatvorku si dajte prosim k ciernym. Bohuzial, uz to nezmenite.
+0 /-0 | 17.09.2018 15:39