Online tréninky a online zahájení na měsíc duben

03.04.2023 06:14 | Trénink

Dívali jsme se jak hrát otevřenou sicilskou za bílého a měli jsme dvě velká témata, jak ji hrát z hlediska útoku na krále a pak jak ji hrát pozičně. V tomto tréninku se zaměříme na pěšcovou strukturu otevřenou sicilskou za černého.

Online tréninky (duben/april):

Zakoupit můžete zde:
https://form.simpleshop.cz/2rmo/

Dívali jsme se, jak hrát otevřenou sicilskou za bílého a měli jsme dvě velká témata, jak ji hrát z hlediska útoku na krále a pak jak ji hrát pozičně. V tomto tréninku se zaměříme na pěšcovou strukturu otevřenou sicilskou za černého.

Půjde o 4 tréninky a celé téma probereme v jednom měsíci (duben/april).

Zaměříme se na 4 důležitá témata:

a) na figury, jak s nimi obecně zacházet a kde obecně patří
b) hra na dámském křídle + přechod do koncovky
c)  hra v centru a údery v centru nebo na centrum
d) dynamické řešení sicilské, například poziční oběť kvality, pěšce atd.

Sicilská obrana/hra patří mezi moje nejdéle sloužící zahájení (hraji ji asi 37 let). Už jsem zde použil hodně různých systémů, například klasickou sicilskou, sicilskou s ..e6 (Tajmanova), urychleného draka, najdorfa a další možnosti. Pokusím se vám ukázat ty nejdůležitější věci ohledně otevřené sicilské za černého tak, abyste obecně daleko lépe chápali toto zahájení.

Víte sami, že hodně dám na MOTIVY a VZOROVÉ PARTIE na dané zahájení, protože klíčem vždycky bude pochopit dané zahájení, kde se staví figury, proč, jaké tam jsou plány a proč, a jak se realizují.  Když budete mít tyto vědomosti, tak mimo jinébudete  daleko lépe chápat i tzv. konkrétní varianty. Budete také mít (daleko) lepší cit pro tyto pozice.

Podíváme se opět na partie Velkých Mistrů, jako byli a jsou například Boleslavskij, Polugaevskij, Fischer, Karpov, Kasparov, Anand, Carlsen atd. atd.

Všechno si samozřejmě pořádně vysvětlíme a ukážeme si spoustu příkladů, které jsem většinou nikdy nikde nepublikoval. Po těchto trénincích budete daleko lépe chápat tyto struktury a dobře se v nich budete orientovat - my se samozřejmě zaměříme na plány, na figury, na motivy a další nuance (těchto) typových pozicí. A to je klíčové z hlediska šachové strategie.

Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:

9.díl      Otevřené sicilské struktury za černého      1.díl                4.4. 2023
10.díl    Otevřené sicilské struktury za černého      2.díl               11.4. 2023
11.díl     Otevřené sicilské struktury za černého     3.díl                18.4. 2023
12.díl    Otevřené sicilské struktury za černého     4.díl                25.4. 2023

Jde o čtyři díly za měsíc duben/april v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.
 
Online zahájení (duben/april):

Zakoupit můžete zde:
https://form.simpleshop.cz/pMoz/

Nyní bych rád probral moji "super zbraň" a sice takzvanou Bogoindickou za černého, tedy zahájení po tazích 1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jf3 Sb4+!? Zde se podíváme na všechny možné tahy, ale hlavně pak na 4.Jbd2 a 4.Sd2 a právě na 4.Sd2 budeme brát 4...De7! Hned úvodem musím zdůraznit, že se podíváme "pouze" na tahy 1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jf3 Sb4+ a od tohoto momentu na všechny možnosti bílého.

V Bogoindické mám velké zkušenosti. Tuto variantu jsem hrál už v hodně partiích a mnohokrát jsem ji analyzoval. Docela kuriózně jsem se k tomuto zahájení dostal: Už je topravdu dlouho, co jsem se učil za bílého (!) jak hrát proti Bogoindické, ale nejenom, že jsem za bílého "nic" nenašel, ale také se mi to velmi zalíbilo za černého (!) A do dnes si pamatuji, jak jsem si říkal: "páni, to je skvělé zahájení za černého!", A když jsem ještě zjistil, že toto zahájení hodně hrávali Zbyněk Hráček a Micky Adams, nebylo co řešit. Hlavně od nich mám vzorové partie a motivy na toto zahání. To všechno vám ukáži a probereme si to.

Pojedeme nejdříve 4.Jc3, pak se vrhneme na 4.Jbd2 a pak na nejčastěji hrané 4.Sd2, kde tedy budeme hrát 4...De7.

Toto zahájení má podle mne tu velkou výhodu, že není tak těžké z hlediska variant a klíčové je zde spíše rozumět pozici a znát typové motivy a plány, tedy přesně podle mého gusta. Pokud nejste milovníci dlouhých vynucených variant, mohu toto zahájení (hodně) doporučit.

My se samozřejmě - jako obvykle - zaměříme na vzorové partie a motivy, jistěže nebudou chybět ani varianty. Klíčem ale je, abyste zahájení dobře pochopili a věděli, co máte dělat a proč to máte dělat. A to je klíč k porozumění zahájení.

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

Bogoindická za černého     1.díl                     6.4. 2023
Bogoindické za černého     2.díl                   20.4. 2023

Jde o dva díly za měsíc duben/april v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".
 
Robert Cvek

0x 1147x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované