Jak se stal Smyslov mistrem světa

24.03.2021 07:12 | Historie

Roku 1921 se v Moskvě narodil „zapomenutý“ mistr světa a koncovkový virtuos Vasilij Smyslov. Dnes by oslavil stovku.

Přeptejte se pár lidí, jestli znají některého bývalého mistra světa v šachu. Většina lidí zřejmě okamžitě vzpomene na legendární dvojici Kasparov & Karpov, možná i na častého návštěvníka křížovek, čaroděje Tala, případně na Bobbyho Fischera či kubánský šachový stroj Capablancu. Smyslov je z tohoto pohledu vcelku pozapomenutou figurou šachových dějin.

Největší šachovou sílu měl Smyslov těsně před a v průběhu 50.  let 20.  století. Roku 1949 a 1955 dělil první místo na šampionátu SSSR. V roce 1948, po druhé světové válce a smrti tehdejšího mistra světa Aljechina, byl Smyslov mezi pěticí vybraných hráčů, kteří se zúčastnili turnaje o to, kdo bude příštím mistrem světa. Smyslov – ve společnosti Botvinnika, Euweho, Reshevského a Kerese, a coby nejmladší účastník na turnaji – skončil na druhém místě, když turnaj ovládnul Botvinnik. S ním Smyslov podstoupil přímý střet o šachovou korunu ještě třikrát.

První zápas s Botvinnikem

Zřejmě nejostřejším střetem byl hned ten první roku 1954, jenž se hrál na 24 partií. V roce 1953 Smyslov ovládnul Turnaj kandidátů v Curychu, když získal 18 bodů z 28 možných, přičemž prohrál jedinou partii. Skončil 2 body před Bronštejnem, Keresem a Reshevským a stal se vyzyvatelem Botvinnika.

Vstup do zápasu mu ale silně nevyšel. Hned první partii – Winawerovu variantu bílými – ve střední hře nezvládnul a dostal se do prohrané koncovky. Botvinnik navýšil své vedení ve 3.  a 4.  partii, Smyslov se ale nesložil. V 7. partii Botvinnik udělal hrubku v koncovce a Smyslov si tak připsal první výhru. Partie číslo 9, opět Winawerova varianta francouzské obrany, opět Smyslov bílými; a Botvinnik tentokrát kapituloval po skvělé útočné hře bílého již v 25.  tahu. Další dvě partie a dvě Smyslovova vítězství! Botvinnik si však bere zpět vedení ve 12.  a 13.  partii. Partie číslo 14, Smyslov hraje královskou indickou černými a po jednom ze svých nejlepších výkonů vítězí a opět vyrovnává. Sérii rezultátů ukončil Botvinnik výhrami v 15.  a 16.  hře; osm výher v řadě v zápase o mistra světa!

Zbytek zápasu už měl klidnější průběh, Smyslovovi se podařilo vyrovnat výhrami ve 20.  a 23.  partii, ale ve 24.  partii už černými recept najít nedokázal. Partie skončila celkem rychlou remízou, poměrem 12 : 12 pak skončil i zápas a Botvinnik dle tehdejších pravidel uhájil titul.


-
. kolo -

Mistrem světa

Coby poražený finalista byl Smyslov automaticky zařazen na listinu příštího Turnaje kandidátů, jenž se hrál v Amsterdamu v roce 1956. Smyslov zde zvítězil, když získal 11½ bodu z 18 možných a prohrál jedinou partii – šťastlivcem byl tehdy ani ne dvacetiletý Boris Spasskij, budoucí mistr světa.

Na začátku března 1957 tedy Smyslov v Moskvě opět usedá proti Botvinnikovi u první partie o to, kdo získá šachovou korunu. Hrálo se opět na 24 partií a v případě nerozhodného výsledku by si titul ponechal stávající mistr světa. Zajímavostí je, že Botvinnik odehrál zápas bez jakýchkoli sekundantů, neboť měl v předchozím zápase z roku 1954 pocit, že je Smyslov až příliš připraven na jeho varianty a obával se možného vynášení informací.

Smyslov měl tentokrát vynikající vstup do zápasu, hned v 1. partii se černými figurami ujal vedení, když se lépe zorientoval v dámské koncovce za dohledu stejnobarevných střelců. Již ve 4. a 5. partii se však podařilo Botvinnikovi získat vedení na svou stranu, když v první z her získal na Smyslovovi kvalitu, ve druhé pak postupně využil strategické pozice. V 6. partii však Smyslov v Grünfeldově indické obraně srovnává. V 8. partii Botvinnik rozehrává černými sicilskou obranu, ale zahájení nesehraje dobře a Smyslov se ani ne  za dvacet tahů dostává do technicky vyhrané pozice a opět v zápase vede. Ve 12. partii již Smyslov vede o dva body, když v úvodních devíti tazích získá pěšce navíc a výhodu si udrží až do vyhrané věžové koncovky.

Dvanáctá partie se ukázala býti rozhodující. Zatímco Botvinnik už zvládll pouze snížit výhrou ve 13. partii, Smyslov vyhrál ještě 17. a 20. partii, když předvedl mj. precizní umění koncovek, a poměrem 12½ : 9½ (poslední dvě partie by již neměly vliv na výsledek) se stal sedmým mistrem světa.


-
. kolo -

Smyslov byl mistrem světa pouze jeden rok. Již roku 1958 využil Botvinnik práva na odvetu a vzal si titul zpět (12½ : 10½) – snad proto je Smyslov celkem zapomenutý šampión. Třebaže již nikdy na šachový trůn neusednul, stále se zúčastňoval Turnajů kandidátů, a to včetně senzačního postupu do finále v roce 1984, kdy měl již přes 60 let! O tom ale zase jinde.

Dnes by tomuto velikánovi bylo sto let.



Zdroj fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Interpolisschaaktoernooi_Tilburg_1819_Smyslov_aan_zet,_Bestanddeelnr_929-3630.jpg

-java-

0x 5233x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované