Reparujeme

29.05.2018 14:53 | Norway chess 2018

Magnus Carlsen zahájil vítězstvím nad Fabianem Caruanou a mizérie z předchozího roku je zapomenuta. V úvodním kole norského superturnaje oťukáváme a zbylé partie skončily remízou.

Ne že bychom snad na šachovnici viděli samé bezkrevné remízy - hráči se vesměs do boje pustili s vervou - ale nerozcvičené šachové svalstvo nebylo leckdy schopno přesně zamířit. Trochu zklamáním snad byla jen partie Mamedyarova s Vachier-Lagravem, kdy místo opakování tahů po dvaceti pošoupnutích figurek mohl bílými hrající ázerbájdžánský velmistr určitě hrát s dvojicí střelců dále.
Shakhriyar Mamedyarov musel za trest až do večera podepisovat šachovnice, NorwayChess
Relativně rychle skončil také souboj Ananda a Aroniana. Ve španělské hře našel černé figury hájící Levon Aronian chytrou myšlenku 8. ...a6, po níž jeho soupeř nechtěl Arména zkoušet z domácího úkolu a záhy nasměroval partii do klidných vod. Do holých králů šli So a Karjakin, nepřesnosti ve střední hře ale znamenaly, že posledních 30 tahů už nebylo moc o co hrát a diváci v hracím sále také zrovna vzrušením neomdlévali.
My si uděláme dvě partiové zastávky. Jednu u rozjařené partie Hikaru Nakamury, který divže nedobyl velké čínské hradby Ding Lirena. Přehlédnutí klíčového taktického motivu však nakonec stálo ambiciózního Američana půl bodu a budoucí soupeř Davida Navary v červnovém pražském zápase zapsal další obranářský úspěch.

-
. kolo -
Norští šachoví fanoušci ale zaplesali nad nejprincipiálnější partií turnaje, mistr světa Carlsen nakonec pokořil uchazeče o svou korunu Caruanu. Miláček domácího publika vytvořil mazanou obětí pěšce na šachovnici velmi napjatou situaci a vyzyvatel v kritický moment zkolaboval - technickou část pak favorit turnaje zvládnul s přehledem a na jedničku. Po fiasku z předchozího ročníku, kdy skončil předposlední, je to pro Carlsena nejlepší možná vzpruha.

-
. kolo -
4x 3647x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
pawel

Dnes samé remízy, nebyly krátké ani suché. Drama se nekonalo, nikde nebylo vybočeno během partie z rovnováhy.

+0 /-0 | 29.05.2018 22:51

Frank

Zuzana: Nevím víc, než co je v článku na chess24 resp. Twitteru: "CEO of #NorwayChess confirms Caruana approached then and wanted to withdraw from the event, but says they had a positive dialogue and came to an agreement that he will play." (https://twitter.com/TarjeiJS). Chess24 spekuluje o únavě po dlouhé šnůře turnajů.

+0 /-0 | 29.05.2018 19:08

Tobi

Frank: Asi nevíte proč? To by mě zajímalo...

+0 /-0 | 29.05.2018 16:54

Frank

Mamedyarov resil bolesti zubu a nebylo jasne, zda vubec do turnaje nastoupi. Takze s remizou byl urcite spokojen. A odestoupit z turnaje na posledni chvili uvazoval i Caruana.

+0 /-0 | 29.05.2018 16:30