Fyzická kondice v šachu 2.díl

16.09.2023 06:00 | Trénink

Když budeme diskutovat o nejlepším hráči všech dob, jistě padnou jména jako Bobby Fischer, Garry Kasparov a Magnus Carlsen. A jak to měli tito hráči s fyzickou kondicí?

Bobby Fischer

Bobby dbal o kondičku již od mládí. Plaval, lyžoval (v zimě když mohl) a hodně chodil. Jeho rychlá chůze byla pověstná. Jeho kamarád a fitness trenér Harry Sneider jednou o Bobbym prohlásil zhruba toto: "...byl mistrem světa v chůzi, dělal obrovské kroky a vydržel takto chodit 3,5 hodiny..."
Bobby byl možná prvním profesionálním šachistou, který si oblíbil silové cvičení, tedy cvičení s činkami a budování svalové hmoty. Jsou známé fotky, kde Bobby posiluje s vlastní vahou a kde zvedá závaží. Když se Bobby připravoval na zápas o mistra světa s Borisem Spasským, připravoval se ve výcvikovém středisku boxerů, takže do toho i boxoval. Denně tedy chodil velké vzdálenosti (neměl řidičák), plaval (zhruba 45 minut a byl velmi zdataným plavcem), posiloval a možná ještě něco. Je to tedy obrovská porce fyzického tréninku. Je pravda, i dle vzpomínek pana Vlastimila Horta, Bobby měl skvělou kondici a perfektně vypracované tělo. I díky této výborné kondici pak Bobby mohl s přehledem hrát sebe delší partie.

Video z posilování a něco před zápasem se Spasským je zde:
Garry Kasparov

Měl jsem možnost vidět Garryho z blízka, když hrál zápas s Janem Timmanem v Praze v roce 1998 (byl jsem v Praze na vojně). Garry působil jako "bitkař" nebo boxer. Měl menší, ale robustní (namakanou) postavu. Už jenom od pohledu šlo cítit, že má skvělou kondici. Garry Kasparov na kondici hodně dbal. Zbyněk Hráček mi říkal, že pravidelně dělal "kondiční soustředění" někde v Chorvatsku u moře (snad 14 dní), kde běhal v písku, plaval, vesloval a posiloval. Slyšel jsem, že Garry dokázal udělat 100 kliků (myslím pořádných), což je samozřejmě mimořádný výkon. Garryho pověstná fyzička sklidila plody hlavně v nekonečném zápase v roce 1984 s Anatolym Karpovem, kdy Kasparov dokázal nemožné a zcela prohraný zápas zvrátil a svého soka doslova utrápil. Karpov, polomrtvý, mohl poděkovat FIDE, že zápas přerušila. Myslím si, že takový maratón bez újmy, by dokázal zvládnout už jen jeden šachista a to sice Bobby Fischer.

Dávám zde hodně známé video z neskutečného propočtu Garryho Kasparova:
Magnus Carlsen

Magnus už jen od pohledu působí jako fyzicky (velmi) zdatně. Sám prohlásil, že "trénink mozku je stejně důležitý, jako trénink těla", můžeme to také převrátit, pro nás šachisty - trénink těla je stejně důležitý jako trénink mozku. Magnus má nejraději fotbal, ale věnuje se více sportům, například plavání, míčovým sportům atd. Jedno pěkné video je zde:

Magnus má styl přímo postavený na dobré kondici. Pamatujete, v kolika partií dohrával Magnus jako poslední a lámal a lámal soupeře, až ho zlomil. Na dlouhé partie musíte mít velmi dobrou kondici a tu má Nor vynikající.

Malý průřez mistry světa v šachu a jejich kondicí

Mimořádný zjev byl první mistr světa W. Steinitz, ačkoliv nemocný, kulhající a celkově stářím sešlý, dokázal zlomit nejenom v prvním zápase o MS J. Zukertorta, ale pak i M. Čigorina, toho dokonce dvakrát. Jak je to možné? Steinitz měl asi největší vůli ze všech mistrů světa. E. Lasker hrál dlouho skvěle, těžko říci, jak on dbal na fyzičku a co dělal, ale podle fotek působil "dobrým dojmem". Ještě v 67 letech dokázal být třetí na velkém mezinárodním turnaji v Moskvě.

J.R. Capa dbal na sport, rád hrával tenis, ale měl nemocné srdce a šachy ho hodně stresovaly. Rozhodně prohraný zápas v roce 1927 byl i díky špatné fyzické přípravě - Capa prostě nepočítal, že by mu mohl někdo na světě tak šachově zabrat. A. Aljechin mimochodem také díky fyzické kondici prohrál zápas s M. Euwem v roce 1935, který jako přípravu na MS zařadil sport a zlepšení kondice.

M. Botvinnik dbal hodně na fyzičku. Garry popisoval v předchůdcích, že ještě ve vysokém věku dokázal M. Botvinnik relativně náročné gymnastické cviky. V. Smyslov vždycky působil "zdravým dojmem", nikdy jsem neviděl fotku, kde by vypadal nemocně, pokud nepočítám jeho pozdní období. T. Petrosjan hodně dal na stravu a sport, ale bohužel brzy dostal rakovinu. M. Tal samozřejmě na životosprávu kašlal. Hodně pil a kouřil. Díky zdraví prohrál odvetný zápas s Botvinnikem a odstoupil z turnaje kandidátů v roce 1962. Může spekulovat, jak by Tal hrál šachy, kdyby po zisku mistra světa přestal pít a kouřit a začal by sportovat. B. Spasský rád hrál tenis (i fotbal) a určitě dlouho byla jeho fyzická kondice důležitou zbraní.

A.Karpov, ačkoliv na první pohled křehký, také dbal o kondici, rád hrál tenis. Ale samozřejmě fyzička byla jeho problém a to se hlavně ukazovalo v dlouhých zápasech. Nicméně Karpov měl velkou vůli podobně jako V. Korčnoj. Viktor Lvovič je ideální představil šachistů, kteří ještě v šedesátce, ba i v sedmdesátce dokázali hrát úžasné šachy. Viktor Korčnoj dbal o svoji fyzičku, cvičil a hlavně chodil (po těžkém úrazu autem coby řidič, už neřídil a hodně chodil). Díky kombinaci obrovské vůle a dobré kondici, mohl dokonce i na prahu osmdesátky trápit silné a daleko mladší soupeře.

A dostáváme se do dnešních dní. Na fyzičku dbali V. Kramnik s V. Anandem. Vladimír dal na plavání, před tím běhal a hrál tenis. Jinak Kramnik se celý život potýká s nepříjemnou nemocí. Viz  https://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Kramnik: "Kramnikovi byla diagnostikována ankylozující spondylitida , neobvyklá forma artritidy . Při hraní mu to způsobuje velké fyzické nepohodlí."
Viši je "milovníkem" posilování. Viktor Láznička v rozhovoru vzpomíná, jak se potkal s Višim v posilovně, ale měl strach ho oslovit, rozhovor je zde: (https://www.youtube.com/watch?v=NDpnnq6g2ps&t=58s)

Chtěl bych závěrem napsat, že osobně považuji v šachu fyzickou kondici za důležitou. U některých šachistů (co mají problém s nervy a obecně s koncentrací) za velmi důležitou. Zkuste se zamyslet, nakolik je pro vás důležitá kondice, jak na ní pracujete a jak byste měli.

Ve třetím díle si povíme něco o stravě před partií, během partie a na turnaji.

Robert Cvek

4x 2584x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
istr
Jasně, že fyzička je důležitá i u šachů. Je to motor, ale mnohdy je větší zabiják psychika. Já byl jako děcko snad trochu talent, v tom dnešním širším slova smyslu, federální, národní liga, Zaječice a tak. Nakonec jsem měl bolesti hlavy a i psychické problémy a vyhrál u mě skauting. Hodně dlouhá pauza a nakonec jsem se, když jsem si podlomil fyzičku, nechal ukecat zpátky. A právě, když se ráno cítím nejhůř mi to jde. Psychika jde bokem a jen hraju šachy, když je člověk bere bez nervů, tak mám zkušenost, že hraju o dvě třídy líp. Nechci se srovnávat, ale možná tak hrával i Michail Tal, i když měl bolesti, s věkem už nehrál takové šílenosti, ale furt bojoval a chvilku před koncem porazil Kasparova.
+0 /-0 | 16.09.2023 17:48

Pavel Ch

JJ super Robertovi za článek yes 

Ad, Viktor Korčnoj, psal jsem jak měl přes 70 let. Tehdy byla dlouhá 14kolová olympiáda na Bledu (byl jsem se tam podívat), hraje Viktor 13 partií (byť má sestava 6 hráčů na 4 desky) a když všichni unavení, zakončí na první desce poslední tři kola 3 bodyyes ze 3 partií! Ikdyž má 2x černé a 2x má silnějšího soupeře. A k tomu to jsou skvostné 3 partie (třeba po rychlé výměně dam vyžene bílého krále na h4 wink a tam je nekrytelný mat  - soupeř s elem 2670).

 Můj článek na nss i s partiemi ZDE

 

+2 /-0 | 16.09.2023 07:24

Pavel Ch

... Jenom Roberte o "těžkém" úrazu jsem měl jiné info, možná jiná příhoda. Měl přestat jezdit autem Viktor K. v roce 1973, když v Rusku měl malý ťukanec do policajtů, nic se nestalo. Jenže policajti, když ho poznali, velmistři tam byli jak bozi, tak se skoro Viktorovi omluvili, že to mohla být i jejich chyba a že vše zařídí. Ale on se lekl, že příště by to mohlo dopadnout hůře na zdraví jeho nebo jiného, začal chodit pěšky bez auta a tomu přisuzoval svou fyzičku i šachovou dlouhověkost.

+2 /-0 | 16.09.2023 07:33

Rubinus

Nepsal to tak Sosonko?

+0 /-0 | 16.09.2023 11:32