Stříbrný závěr

19.10.2018 12:49 | Evropský klubový pohár 2018

Skvělý finiš Nového Boru, zlato uniklo jen na pomocné hodnocení. Zlato putuje do Petrohradu, Carlsenovci nakonec odjeli s prázdnou.

Novoborští museli po šestém kole spolknout nepříjemnou pilulku, když měli doslova na zlatém podnose naservírováno vítězství s italskou Padovou, ale výtečná šance jim nešťastně unikla. "Na páté šachovnici jsme nevysvětlitelně zkolabovali. Za stavu 3:1 měl Sasikiran jasnou remízu, jak sám řekl, našel jedinou cestu, jak partii prohrát. Jestli mám uvést nějaké racionální vysvětlení, tak tento blackout přičítám únavě a vyčerpání. Přišli jsme tak o možnost mít vše ve vlastních rukou a bojovat o zlato bez ohledu na výsledky ostatních zápasů," popsal nám dramatický finiš kapitán Boru Petr Boleslav.
Reparát s ještě silnějším oponentem, třetím nasazeným ázerbájdžánským Odlarem Yurdu, se však povedl na jedničku a všechno zlé mohlo být zapomenuto. V posledních dvou kolech se z hibernace probral David Navara a po Valleju Ponsovi porazil i Raufa Mamedova, kterému plody jeho optimistické herní koncepce pořádně ztrpkly v ústech.

-
. kolo -
Novoborští nenechali nikoho na pochybách, že mají zápas pevně rukou a s přehledem kráčeli k zápasovému vítězství. Dejme opět slovo kapitánovi. Poslední kolo bylo famózní. Radek zaknihoval remízu na první šachovnici s rozjetým Mamedyarovem, David vymazal Mamedova na trojce a dostal zbylé hráče do pohody. Perfektní výkon celého týmu stvrdil Viktor na šestce. Radost pro kapitána, když tým dokáže v nejdůležitějších momentech zahrát na výbornou."

-
. kolo -
Dva rivalovové, se kterými Bor dělil druhou příčku (Padova a Molodezhka), spolu remizovali a protože Carlsenova Valerenga s petrohradskými bohatýry zkolabovala dvěma hrubými chybami, český tým se spolu s Petrohradem vyhoupnul na dělenou zlatou příčku. Pro Nory to byla doslova studená sprcha a v konečném hodnocení spadli až na pátou příčku, dvě porážky, které v rozhodujícím zápase utrpěli, byly velmi bolestné.

-
. kolo -
V konečném součtu však měli Rusové pomocné hodnocení o notný krapet lepší a AVE Nový Bor si musel vystačit se stříbrnou příčkou. Hezký výkon a zasloužená medaile, na zlato to však asi chtělo ještě trochu přesnosti - koneckonců i váš komentátor by dost možná pěl úplně jiné ódy, kdyby Sasiho partie dopadla o chloupek jinak.
Zlatyi Mednyi Vsadnik Petrohrad , zdroj: eurochess2018.com
Stříbrní Novoboráci, autor: Petr Boleslav

"Jak jsme avizovali před turnajem, přijeli jsme bojovat o titul. Konečné stříbro však považuji v této konkurenci za velice dobrý výsledek a jsem za něj osobně velmi rád. V sedmikolovém turnaji není většinou čas na rehabilitaci z chyb, což zde zažívají i ti z nejsilnějších," komentuje Petr Boleslav.

Myslím, že jsme nebyli tak jistí jako na loňském poháru. Na úvod bylo potřeba hráče i prostřídat, jelikož nedávná Olympiáda si vybírala svou daň únavy. Po prováhání výhry na Carlsenovou Valerengou jsme se již dostali do dobrého tempa a v posledních třech kolech hráči předvedli perfektní výkony," uzavírá kapitán vicemistrů šachové Evropy.

Oslavy pod supervizí prezidenta klubu Romana Mužíka mohou začít, autor: Petr Boleslav
Konečné pořadí po 7 kolech
Poř.Nas.Mužstvo  +   =   - Body TB1TB2 
14Mednyi Vsadnik St.Petersburg60112229,530,5
22AVE Novy Bor52012217,530,0
37Molodezhka51111231,031,0
46Obiettivo Risarcimento Padova43011228,029,0
55Valerenga Sjakklubb51111219,526,0
61Alkaloid51111219,030,0
 
Individuální ocenění šachovnic
 Šach. HráčUmístění
 1. Wojtaszek 2. místo
 3.  Navara 2. místo
 4. Vidit 3. místo
 6. Ragger, Láznička 1. resp. 2. místo
3x 5463x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
kiklos

přidávám se s gratulací, Nový Bor je zkrátka druhý nejlepší na světě!

+0 /-0 | 19.10.2018 13:29

Pavel Ch

Ještě jednou yesczech flag skvělá práce. Stříbro moc hezké, zasloužili by si i výše.

Kopíruji z rána odpověď Viktorovi Novotnému na jeho povzdech z fcb, že vítězové se motali níže a přesto první jsou na pom.hodn.

pch:  PH2 jako na olympiádě. Psal jsem po olympiádě možnost zlepšení. Místo skore v zápase x body soupeře, lépe počítat skore x (body soupeře na druhou) / 10. . Porovnej dnes 6:0 s průměrným, co udělá 7 bodů celkem. Máš 42. A výhra 3,5:2,5 s 11 bodovým medailistou, máš jen 38,5. V mém počítání by bylo naopak: zaslouženě 42,5 ku 29,5. A Nový Bor by vyhrál. Jako ČR na olympiádě s výhrou s vítězem Čínou by byla oprávněně v desítce a ne 12. za těmi co poráželi vysoko slabší týmy.

+0 /-0 | 19.10.2018 13:08