Rybník všem vypálil Turov

19.06.2017 12:28 | Open Teplice 2017

Dvanáctý ročník Teplice Openu je za námi. Díky fantastickému finiši a tahu na branku nakonec triumfoval Rus Turov, z Čechů se nejlépe umístil Štoček na 4. místě.

Letošní Teplice byly napínavé a nejasné až do úplného konce. Pojďme ihned rozklíčovat vyvrcholení turnaje. Opustili jsme jej před posledním kolem, kdy první místo s nejtěsnějším náskokem opanoval GM Kamil Dragun z Polska. Již v několika předešlých partiích stála štěstěna až nepřirozeně moc na jeho straně a karma se mu vrátila v ten nejnevhodnější moment. Velmistr Maxim Turov se po slabším středu turnaje oklepal a jako kombajn přejel i polskou naději.

-
. kolo -
Maxim Turov finišoval 4/4, v posledním kole sestřelil Kamila Draguna a zaslouženě si odnáší palmu pro vítěze, zdroj: Teplice Open
Tím si Rus zajistil samostatné první místo, neb jeho jediný sok, Aleksander Hnydiuk, docela bez výstřelu podlehnul Tamiru Nabatymu, a také zisk hlavní ceny (ve výši 45 000) i prémie pro samostatné vítězství (5 000). Dragunovi nakonec pomocné hodnocení přisoudilo druhé místo, Nabaty si do Izraele odváží bronzovou medaili.
Medailisti 12. ročníku Teplice Open: (zleva) 1. Maxim Turov, 2. Kamil Dragun, 3. Tamir Nabaty, zdroj: Teplice Open
Na dělené druhé místo dosáhla celá pětice hráčů. Na čtvrtém místě se umístil nejlepší Čech turnaje Jiří Štoček, pouhého půl bodu pomocného hodnocení odsunulo o příčku níže dalšího českého zástupce Igora Rausise. Posledním dělitelem je Francouz Lagarde, který se stihnul zúčastnit turnaje až od druhého kola a kdoví, jak by turnaj dopadnul, kdyby se do bojů zapojil již od samého začátku.
Jako druhou partiovou ukázku vám nabídneme právě partii nejlepšího českého zástupce, Jiřího Štočka. V devátém kole udolal Piotra Dobrowolského, ač k čisté výhře měl výkon českého reprezentanta občas trochu dále. V rozklikávacím menu nabízíme ještě pozoruhodnou pozici z tvorby Vlastimila Babuly na téma velmi nestandardního materiálního poměru v koncovce.

-
. kolo -
Nejlépe umístěné ženy turnaje: (zleva) Joanna Worek, Viktorija Ni a Katarzyna Toma, zdroj: Teplice Open
Kromě úrody zajímavých partií a bojovného průběhu byly Teplice úspěšné i z pohledu uhraných norem, konkrétně padly tři normy mezinárodního mistra. IMkový bal si vystřelili ústecký Jan Mikeš, Angličan Ezra Kirk a překvapení z největších - polský mladík Jonasz Baum (ročník 2004, ELO 2085). Všem třem (a vítězům i nejen jim) patří velká gratulace! Turnaj je za námi, účastníci ze všech koutů světa se rozlétají zpět domů a nám nezbývá než se těšit na Teplice Open 2018.
Přebor Ústecka: (zleva) Jan Mikeš, Ondřej Toman a Tomáš Vaněk, zdroj: Teplice Open
Poslední potřesení rukou. Tak zase za rok! zdroj: Teplice Open
8x 4955x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

Jistě, Michale, tím jsme to u nás zkvalitnili. Myslel jsem to tak, že jinde mají profi-trenéry ne jen na několi akcí do roka. Samozřejmě také je pravda, že ten trenér při práci tomu může dát i tak fakt hodně.

+0 /-0 | 20.06.2017 17:18

Oma z DC

Opravdu dobrý komentář provázel celý Open Teplice yes.

Jen mě zarazilo v Pavlově kometáři "V našich amatérských podmínkách severu..". Já měl za to, že v Ústeckém kraji jsou ty kempy s nejlepšími trénéry, které jim všichni závidí a Honzova IM norma je právě plodem těchto akcí. winkcool

+0 /-0 | 20.06.2017 17:05

Tadeáš Kriebel

Díky! 

Na tu partii jsem si náhodou při psaní komentářů vzpomněl, ale nekorektnost Čigorinovy obrany je záležitost cti a vnitřního přesvědčení :) Škoda, že Dragun nešel stejnou variantu. Slibuju, že pokud Fressinetovu výstavbu ještě v něčem aktuálním uvidím, napíšu a vyvrátíme :) Na druhou stranu i principiálně špatná zahájení mají své místo a čas (taky někdy nenápadně přecházím na druhý břeh), na Kramnika to tehdy byla dobrá volba.

+0 /-0 | 19.06.2017 22:57

JiH
+0 /-0 | 19.06.2017 22:50

giocozo
Souhlasím s Kriebelovým tvrzením, že jsou lidé různí a výpad Jb4, že nenese žádné výhody. Absolutně nesouhlasím s tím, že pořadí tahů 1.Jf3 d5 2. g3 Jc6 nedává smysl. Pokud by nevěřil, pro ilustraci si může přehrát nádhernou partii Kramnik - Fressinet z roku 2013. Třeba změní názor. ;-)
+0 /-0 | 19.06.2017 22:14

Zdeněk Janda

Tadeáši, skvělé rozbory, díky yes

+0 /-0 | 19.06.2017 20:32

Pavel Ch

Velká gratulace a poděkování pořadatelům yesyesyes

Skvělé zpravodajství Tedeášeyes

No a samozřejmě blahopřání svému bývalému žáku Honzovi Mikešovi yes k první normě IM. V našich amaterských podmíkách severu je to obrovský úspěch. Poté co Honza od svých 8 let hrál 14 sezón za ŠK Sp. Ústí nL, od 12 let ligu, bojoval na dvou MS žáků (po Vietnamu před tím druhým MS v Mariboru a titulu mistra ČR jsem mu doporučil trenéra Jana Balína, který s ním udělal obrovský kus trenérské práce), byl Open Teplice však zároveň Honzův poslední turnaj v našich klubových barvách.

  Kvůli VŠ i bydlení přesídluje na jih Moravy, kde má dohodnut klub, ve kterém již hostoval. Tak Honzovi přeji a budu fandit, aby v tomto kraji (na který mám nádherné vzpomínky z turnajů v mládí) pokračoval v šachovém růstu, což opravdu Honza chce. Vloni Honza říkal: ''Já tomu redaktorovi vůbec to tak neřekl, že chci být IM do 4 let a on to dá do titulku''. ''Nevadí, když už to napsali v novinách, nic jiného Ti nezbývá''wink, odpověděl jsem mu.  

+0 /-0 | 19.06.2017 15:18

Pavel Kirs
Kdo si zapomněl v hracím sále bundu, ať mi napíše. ( Viz kontakty na turnajových stránkách.) Je jisté, že to je Čech.
+0 /-0 | 19.06.2017 13:01