Rozhovor s Robertem Cvekem o českém šachu

09.08.2021 05:42 | Rozhovory

Cestou kterou chceme jít, jsou i reportáže a rozhovory na kameru. První takový rozhovor jsme natočili u Roberta a s Robertem. Vlastně jsme toho natočili mnohem víc a postupně to budeme dávat na nss a na youtube.

 Přemýšlel jsem, který rozhovor publikovat jako první. Tento je o českém šachu. O talentech, o Navarovi, o penězích a třeba i o tom, jestli je správné udělovat doživotně titul GM? 

Ten druhý bude o šachovém tréninku a radách jak správně trénovat šachy a ten třetí, který je připravený, bude o všem možném. O životě a bude to takové příjemné povídání. Dále, protože to byl dlouhý natáčecí den jsme nahráli naše souboje v bleskovkách, kde se ukázalo kdo je velmistr a kdo není! Ale nebylo to s nulou:) 

A poslední takové povídání, které máme připravené, je povídání o tahu e4. 

Ale není to poslední, protože zítra natáčíme videa, která budou na kameru a která budou připravená na prodej a nebo pro naše členy na kanále Robert a Petr šachy. A hned v sobotu jedeme za Robertem ještě jednou a to je naplánovaný tréninkový den s Tomášek Míkem a tento den budeme natáčet na kameru. Tak uvidíte i takový trénink ve videu. 

To je ta cesta, kterou chceme jít. Je kolem nás spoustu zajímavých šachových osobností a chceme přinášet šachistům rozhovory s nimi. Určitě chceme dělat reportáže z turnajů a určitě toto léto ještě jednu a nebo dvě reportáže uděláme. Jedna z nich by mohla být z Fide Open Staré Město a druhá by mohla být z Fide Open Jeseník, třetí by mohla být z Memoriálu Miroslava Jurky. 

Trošku kuriozita na závěr. Člověk čím víc stárne, tím je pro něj nová technika těžší na pochopení. A tak jak vidí možnost nahrávání v kvalitě 6K a toto video je nahráno v 6K kvalitě, tak to nahrává a usmívá se. Pláče až doma, když zjistí že jenom toto krátké video má neskutečných 24GB a nahrávání na youtube je otázka 4 hodin! Celkové nahrávání všech videí s Robertem Cvekem má přes 130GB a to je to 6K.

HD bude příště asi taky stačit:) 

7x 4583x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
Robert Cvek
Poutník12: Děkuji :-) Třeba to bude na další rozhovor :-) Pavel: Děkuji :-) A díky za info!
+0 /-0 | 10.08.2021 07:28

miki24
Dobrý deň Pavel, súhlas. Ono je to ťažké. Trebárs talenti chýbajú, ale môže sa stať ľahko, že sa niečo zmení. Napr. aj na Slovensku uhrala väčšina veľmajstrov si až vo veku cca. 30 rokov. Teraz prichádzajú pomerne mladí veľmajstri na slovenské pomery. Tým chcem povedať, že nejde odpisovať ani starších, ale môžu pribudnúť aj mladší. Koniec koncov aj Robert povedal to o T. Petríkovi jasne, že silnejším veľmajstrom sa môžeš stať aj v neskoršom veku. S tými peniazmi je to ťažké. Úspech si nekúpiš za ne, ale dosť pomôže, keď si môžeš dovoliť najlepších. Napr. aj Uzbekom pomáha to veľmi a stavajú sa niektorí veľmajstrami už v 13-tich rokoch, čo je zaujímavé. Prečo, lebo napr. robia kempy so známymi svetovými menami. Samozrejme nie každý sa stane hráčom 2700, ale môže byť to napriek tomu veľmi slušné. David Navara je legenda českého šachu. Klobúk dole pred ním, že čo sa mu ešte v menej počítačovej ére podarilo. Myslím to tak, že tých informácii bolo podstatne menej ako je dnes. Dnes už aj hráč s cca. ELO 1450 vie, že čo by mal trénovať a ako trénovať, aby sa niekam posunul. Niekedy tie informácie chýbali, že ako by malo to vyzerať. Hoci samozrejme boli tréneri, čo učili hrať šachy. Keď si nemal trénera, začal si ku tomu neskôr, tak si mal veľký problém.
+0 /-0 | 09.08.2021 10:35

Pavel Ch

Fajn, dík, Robert, Petryes

S tou výměnou generace by to mělo být během nejbližších let, alespoň tak, že by měli přijít do repre 2 hráči, na které bude spoleh, že udělají a oni to pak opavdu  udělají, na olympiádě a ME perfo 2600plus. Třeba někteří překvapí a ti dva až tři hráči za 2, 3 roky přijdou.   Dalším levelem by mělo být, aby se někdo dostal přes 2700, jako David, Viktor.

 Tak se zrodila generace v Turíně 2006 (18letý Viktor, Robert a s fantastickým 21letým Davidem na první). Nejlepší olympiáda samostatné ČR, škoda, že výsledky neměly další olympiády pokračování.

---

  S těmi penězi je to jako se vším, pomohou talentovi, ale hráče extratřídy z něj (jen ty peníze) neudělaj. Už jsem to psal, Bacrotovi dali v přepočtu z Franků 25 milionů Kč na 5 let, aby se stal mistrem světa, ve stejné době vyrůstal David za zlomek podpory a dotáhl to David o trošku dál.

--

Jinak David byl nejen 20., ale chvíli i 14. a pak dokonce 12. na žebříčku. Ostatně i Zbyněk Hráček dělil 17. místo na světě. Zbyněk je právě ten, co dělal 2600plus na olympiádách pokaždé v tomto století. Výborně hrál i v devadesátkách, debutoval už 1990. Takového podobného nového 20letého, jako byl v roce 1990 Zbyněk a jako se pak držel  30 let, by repre potřebovala.

+0 /-0 | 09.08.2021 08:58

Poutník12

Robert Cvek, skvělý jako vždy! Přehled, nadhled, pohoda. Chyběla mi otázka, jestli ho i na některém turnaji uvidíme nebo jen v extralize.

+0 /-0 | 09.08.2021 08:31

Petr Koutný

Díky Max, HD určitě stačí a souhlas, né proti světlu. Díky za rady. petr 

+0 /-0 | 09.08.2021 08:05

MaX

... stejně jakok přenos z Budapeště, nenahrávat proti světlu.

+0 /-0 | 09.08.2021 07:47

MaX

Čím víc pruhů tím víc Adidas, jak se říká. Já bych nebláznil. 6K na rozhovory je zbytečný datový luxus. Stejně si to maximálně někdo pustí ve 4K. Na reportáže opravdu stačí fulHD 1080.

+0 /-0 | 09.08.2021 07:44