Tajný zápas mezi Magnusem a Hikaru

05.04.2023 06:27 | Historie

Pomalu ale jistě se blíží mistrovství světa v šachu, ale dneska bych se chtěl podívat na jinou dvojičku. Magnus Carlsen x Hikaru Nakamura.

Tito hráči spolu sehráli už mnoho partií a hlavně pak těch rychlých. Druhého dubna vyšel na chess24.com článek o jejich vzájemném "tajném" zápase v bleskovkách, který sehráli hned po skončení mistrovství světa v bleskovkách. Bylo to 18.11.2010 v Moskvě. 

Článek na chess24 je zde: https://chess24.com/en/read/news/carlsen-on-epic-blitz-match-vs-nakamura

Oba borci, v té době devatenáctiletý Carlsen a o tři roky starší Nakamura, hráli mistroství světa v bleskovém šachu. Ale moc jim to nešlo. Hlavně Magnus byl asi (dost) nespokojený se třetím místem (tehdy vyhrál Aronian a druhý byl Radjabov). Minulý rok byl Magnus první. A Naka byl až pátý. Nicméně je pravda, že v té době se Nakamura začal teprve "objevovat" v šachové špičce, ale už měl pověst vynikajícího hráče bleskovek.

Je zajímavé, že původně se oba borci domluvili na 100 bleskových partiích (!) Mimochodem hned po slavnostním zakončení turnaje. Hrálo se (nakonec) "jen" na 40 partií tempem 3 minuty a 1 sekunda na tah. Ale i tak zápas skončil kolem 4:30 ráno (!) Hrálo se celých 6 hodin a hrálo se v apartmánu otce Magnuse Carlsena.

Jak to vypadalo, viz video zde:

Jak je psáno v článku na chess24, tak konečné skóre bylo tajné, ale údajně to skončilo asi 23,5 : 16,5 nebo 24,5: 15.5 pro Magnuse Carlsena.

A proč nyní po tolika letech psát o tomto zápasu? Mne to vždycky zajímalo, protože jsem o něm dobře věděl a znal jsem i to video, ale až nyní (asi?) o něm Nakamura promluvil, viz toto video:

Mimochodem tam prohlásil, že hrát tento zápas byla chyba (!) Jak je napsáno na chess24, cituji: " Důvod, proč jsem pravděpodobně neměl souhlasit s tím zápasem, a proč to velmi často zmiňuji jako jednu z největších chyb v soutěžním šachu, kterou jsem udělal, je konkrétně ta, že to dalo Magnusovi šanci pochopit můj styl šachu,“ řekl Hikaru.

Hikaru dále řekl: ."V té době jsem měl vlastně docela dobré výsledky proti Magnusovi  vlastně docela dobré výsledky. Myslím, že možná vedl o jednu nebo dvě partie, ale bylo mnoho partií, ve kterých jsem před tímto zápasem hrál na výhru nebo byl blízko  výhry. Když jsem šel hrát ten zápas, stalo se pár věcí. Zaprvé Magnus začal chápat můj styl, protože jsme hráli všemožnázahájení. Myslím si, že pochopil, že jsem občas nebyl tak skvělý v zahájení a bylo mnoho zahájení, kde jsem hrál mírně pochybné varianty na rozdíl od hlavních pokračování."

Magnus Carlsen s tím souhlasil. Zahájení jeho rivala bylo v té době špatné, což mu dalo výhodu v bleskovém zápase. 
Pro Norský NRK Magnus řekl: "Bylo to částečně proto, že jeho zahájení byla špatná, zvláště černými a částečně kvůli nějakému psychologickému faktoru. Myslím si, že tam byl víc ve své hlavě, než bylo nutné. Alespoň jsem o tom takhle nepřemýšlel."

Nicméně hrát s Magnusem bylo už tehdy "kruté", jak sám Hikaru přiznal. Hlavně koncovky hrál Magnus skvěle a Hikaru pochopil, že porazit mladého Nora bude velmi těžké. 

Je možné, že se něco po tomto zápase u sebevědomého Američana "zlomilo", protože další výsledky byly pro Naka katastrofální, co se týče partií s geniálním Norem. Magnus má s Nakou neuvěřitelné skóre ve vážných partiích 14:1 (!!) Opravdu se něco muselo stát s psychikou Nakamury, zase takový rozdíl mezi nimi není :-)

Hodně zajímavé je určitě toto video, které je přímo od Naky. Bohužel jsem už neměl čas ho zhlédnout a porozumět (to bych musel mít puštěné anglické titulky), ale vřele doporučuji:

Nicméně, že i Naka "může být nebezpečný" ukázal nedávný internetový zápas o mistra světa rychlého šachu, který sehráli oba borci na chess.comu:

Tento zápas jsem si náramně užil a byla to pro mne jedna z nej akcí (šachových) co jsem viděl. Těším se na další zápasy mezi těmito borci. Nicméně je na čase se podívat v dalších článcích na jiný zápas, který se blíží...


Robert Cvek
1x 3874x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
PanPohoda

Magnus Carlsen a otec Magnuse Carlsena určitě vytěžili Nakamuru víc, než Nakamura Magnuse Carsena. Otec Magnuse Carsona je excelentní kouč. Nakamura se asi cítí zneužit, jinak by o tomto zápase nemluvil jako o jedné z největších chyb v jeho kariéře.

+0 /-0 | 05.04.2023 10:11