Historie v pěti partiích

27.11.2022 06:00 | Historie

Historie se píše krví poražených. To byla oblíbená věta mého učitele dějepisu, a i po letech musím uznat, že měl opravdu pravdu. Dnes mám pro vás pět nesmrtelných partií šachové historie, které ovlivnily svět. Minimálně ten šachový určitě ano.

V roce 1956 byl  založen hokejový klub Dukla Jihlava. Koho nezajímá sport, ale politika  v tomto roce, byl odvolán ministr národní obrany Alexej Čepička.  Moravský kras byl vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí  a byla založena společnost SAZKA.  Na šachovém nebi začala zářit i největší šachová hvězda všech dob. Bobby Fischer ve 13. letech se stává vycházející šachovou hvězdou. No, jen se podívejte na tuto partii. Je i po letech neskutečná! 

V roce 1991  Leopold Sulovský jako první Čech vystoupil na Mount Everest. Proběhla premiéra Troškovy trilogie Slunce, seno, erotika. V Praze byla na ustavujícím kongresu založena Občanská demokratická strana s předsedou Václavem Klausem.Společnost AHOLD Czech Republic, a.s otevřela v Jihlavě první supermarket Mana v České republice. Ukončena výroba Trabantu. A pro šachisty se stala nesmrtelná tato partie. Hlavně pro svoji krásů a neskutečnou královskou procházku! 
V roce 2015 se  Královna Alžběta II .stala nejdéle sloužícím britským panovníkem. Po osmi letech výstavby byl dán do provozu tunelový komplex Blanka v Praze. Vysílání zahájila televizní stanice Kino Barrandov. V Praze a Ostravě proběhlo 79. mistrovství světa v ledním hokeji. David Navara sehrál možná svojí nejlepší partii. 

-
. kolo -
V roce 2018 v indickém státě Gudžaráto odhalili nejvyšší sochu na světě. Představuje Vallabhbháího Patéla, který byl v roce 1947 indickým vicepremiérem a stal se tak hlavní postavou při vzniku samostatného indického státu. Socha má výšku 182 metrů a váží přibližně 67 000 tun. Oslavili jsme  100 let od vzniku Československa a Vladimír Kramnik ukázal, že Berlínská obrana je někdy hodně pořádně ostré zahájení. 

-
. kolo -

V roce 2021 po prozkoumání nálezu z moravské lokality Lány u Břeclavi vědci zjistili, že staří Slované používali jako první písmo germánské runy (starší futhark), nikoliv hlaholici. Čínská sonda Tchien-wen-1 dorazila na oběžnou dráhu Marsu. V Jihoafrické republice byla objevena nová mutace koronaviru  označená jako Omikron. A Magnus našel možná svého velkého soupeře. 


-
. kolo -
Říká se, že podobné partie nás můžou motivovat zahrát výbornou partii. Můžou nám dát energii a fantazii, kterou šachová hrá má dost pro každého. Stačí chtít, a pak nic není nemožné. 
1x 3651x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Alice

Doporucuji se podivat na partii Sundararajan - Cvek, Pardubice 2014.

 

 

+1 /-0 | 27.11.2022 15:01