Tréninky a online zahájení na měsíc dubec 2024

08.04.2024 06:09 | Trénink

Plán v šachové partie je často jako "reálný boj", kde je nejdůležitější reagovat na to, co dělá soupeř (nebo co chce dělat!).

Online tréninky


Zakoupit můžete zde:

Detail produktu: "Duben 2024 - Online trénink" (simpleshop.cz)


Plán je dynamický, měnící se proces
 
Dostáváme se nyní ke klíčové věci a sice, že plán v šachové partie je dynamický, měnící se proces. My jsme na to už několikrát narazili a několikrát jsem toto téma nakousl. Je mylná představa hodně hráčů, že plán je něco velikého, ba monstrózního, co se uplatňuje spoustu tahů. Pamatuji si, jak mi to jeden můj kamarád kdysi řekl, že po studiu Aljechinových partií nabyl dojmu, že plán v šachové partii je něco "velmi dalekého" co trvá "extra dlouho". Je pravda, že někdy to tak může být, ale je to rozhodně menšinově.
 

Plán v šachové partie je často jako "reálný boj", kde je nejdůležitější reagovat na to, co dělá soupeř (nebo co chce dělat!). Velmi často to může být například tak, že máte hrát na dámském křídle, ale váš soupeř se těžce oslabí na královském křídle a pak je nejlépe změnit plán (okamžitě!) a hrát na soupeřova krále. Nebo například hrajeme na útok a "najednou" je nejlepší měnit dámy a jít do koncovky (!) To je velká změna plánu! Mimochodem tímto extra proslul Capablanca a hodně tuto zbraň používal Bobby Fischer. Často jsou příklady - velmi dobře je znáte - kdy jeden moment je velmi silné udělat úder v centru po ...d5, ale o tah později už je to chyba (!) A takových příkladů je samozřejmě hodně. Ta změna, dynamický proces, je zde klíčová.

Jako šachový velmistr vám mohu napsat, že toto dělá mistra mistrem, poznat tu změnu, vědět, kdy se rychle přeorientovat jinam, jak kdy zareagovat a PROČ. A nezapomenou, že naše plány jsou často podle soupeře! Jak "tančí soupeř, tančíme i my".

 
My se na toto téma samozřejmě pořádně podíváme a hodně to vysvětlím. Osobně to povařuji za téma číslo 1 a myslím si, že mnohým z vás to ukáže, proč jsou šachy "někdy tak těžké a že to tak nemusí být" (alespoň z hlediska plánování) a jak se má správně přistupovat k plánování a jak - což je klíčové - tyto změny poznat a POCHOPIT. Není to zase tak těžké, ale kdo z vás se to kdy TAKTO učil?

 
Poznámka: Protože je v měsíci duben/apríl 5 úterků, začínáme až 9.4. Tedy až druhé úterý. Budeme mít jako vždy 4 tréninky za měsíc.

 
Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:


09. 04. 2024 - 27. díl - Hodnocení pozice a plánování 27. díl
16. 04. 2024 - 28. díl - Hodnocení pozice a plánování 28. díl
23. 04. 2024 - 29. díl - Hodnocení pozice a plánování 29. díl
30. 04. 2024 - 30. díl - Hodnocení pozice a plánování 30. díl

 
Jde o čtyři díly za měsíc duben/apríl v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.

Online zahájení


Zakoupit můžete zde:

Detail produktu: "Duben 2024 - Online zahájení" (simpleshop.cz)

Nyní půjdeme na KATALÁNA za BÍLÉHO - budeme brát klasického katalána, vznikajícího často po tazích 1.Jf3 d5 2.g3 Jf6 3.Sg2 a nyní černý hraje 3...e6 bílý pak 4.0-0 Se7 5.d4 0-0 6.c4 My se nejdříve budeme dívat na různé odbočky a pak se budeme věnovat - postupně - hlavní variantám. Kdysi jsme zde brali katalána s 7.Je5 po 6...dxc4, nyní ale půjdeme na hlavní varianty.

 
Do katalánských pozic se dá dostat různě, například 1.Jf3 c5 2.g3 d5 3.Sg2 Jc6 4.d4 a nyní 4...e6 5.0-0 Jf6 6.c4 máme další důležitou variantu katalána. Těch různých přechodů je samozřejmě více.

 
Obecně mohu říci, že pro hráče hrající 1.Jf3 s 2.g3 je katalán asi nejčastější a nejdůležitější zahájení. Jako někdo kdo to hraje hodně často, určitě znáte z mých videí, mám na to velmi bohatou praxi, to mohu jen potvrdit.
 
Důležitá poznámka: Jak už je zvykem v posledních online zahájeních - daleko více přidávám vzorové partie a daleko více vysvětluji zahájení z hlediska motivů, plánů a tím pochopení daných pozic. Na to beru větší důraz, ačkoliv variant je stále hodně :-) Chtěl bych, aby každý zahájení dobře chápal a dobře věděl co má dělat a proč.
 
Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

11. 04. 2024 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 15. díl
25. 04. 2024 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 16. díl

Jde o dva díly za měsíc duben/apríl v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

 Robert Cvek
0x 859x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované