Rehabilitace

28.07.2017 13:42 | Biel 2017

Ve čtvrtém kole se hlavní favoriti Navara a Harikrishna konečně dali dohromady. Indický velmistr rychle vytrestal Studera v miniaturce, David vyškolil Petera Leka. Na vedoucí pozici se trhnul Etienne Bacrot.

První dva jmenovaní již výhru potřebovali jako sůl. Davidu Navarovi to v úvodní třetině vyloženě nešlo, ale v partii proti maďarské legendě Lekovi si vše vynahradil. Bývalý uchazeč o korunu nejvyšší se nedokázal vypořádat se svou pasivní pozicí a dalo by se říci, že si vlastně vůbec nezahrál. Český hráč se tak vrací na padesátiprocentní hranici a ještě stále může vážně promluvit do konečného pořadí.

-
. kolo -
Hra Davida Navary včera diváky zvedala ze sedadel, zdroj: International Biel Chess Festival
Jistě už můžeme docela dobře zhodnotit, kdo si jakou přivezl formu. Delší dobu se z konceptu zdá být Yifan Hou, v Bielu sice porazila randomizér turnaje Morozeviče, ale její výkony nejsou vůbec přesvědčivé - jen se podívejte, jakou pěšcovou strukturu si proti ní včera vybudoval Ponomarjov a přesto partii neprohrál. Smutný byl pohled na Rafaela Vaganiana. Armén proti Nicu Georgiadisovi, jenž naopak může být zatím velice spokojen, úplně zvadnul, bílými figurami hrál antipozičně, motal se tam a zpátky a zaslouženě prohrál.
Zatím hra nejlépe vychází Etiennu Bacrotovi. Jednu partii bílými, proti Vaganianovi, vyhrál na lepší znalosti, ve čtvrtém kole zase nasadil Alexandru Morozevičovi přesně tu medikaci, kterou ruský bohatýr nerad. Vzpomínám si, jak mi velmistr Martin Petr jednou popisoval svou hlubokou strategii na polského talenta Dudu: "Sb5 šach a vyměním mu všechny kostičky!" Inu, i Morozevič má raději chaos a kostičky na šachovnici než klidné obranářské práce.

-
. kolo -

Etienne Bacrot je prozatím největším suverénem, zdroj: International Biel Chess Festival
Na závěr jsme si schovali partii Harikrishna - Studer. Ambiciózní Ind na posledních turnajích nepůsobí úplně sebejistě a i vstup do Bielu byl rozpačitý, kupříkladu s outsiderem Georgiadisem balancoval na samé hranici porážky. Dalšího domácího dravce Noela Studera však doslova rozdrtil v krásné miniaturce, kterou si dáme jako dezert.

-
. kolo -
50x 6646x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (50) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
LuboChess
Igor perfektne áno bol to dámsky gambit :-)
+0 /-0 | 02.08.2017 18:39

SchwartzBlack

Ad Vuorin - Taky mne Igor překvapil, pamatuje si to dobře, bylo to opravdu Benoni. Nicméně ze zahájení stál líp. Možná to hlasité sebenadávání zlepšuje paměť. devil 

Ale při nějakých extraligových zápasech jsme se od té doby určitě viděli. Psal jsem, že jsem ho takto (si nadávat) viděl jen jednou.

+0 /-0 | 02.08.2017 18:35

igors
Vuorin: Ten mladeznicky turnaj v r.1980 sa hral sice zrychlenym tempom (tusim hodinovky?), ale partie sme zapisovali. Pred par rokmi som az na male vynimky vyhodil vsetky partiare a nahral svoje partie do Chessbase. Meno Kleberc a neradostny vysledok som si pamatal (navyse nemyslim, ze sme sa nevideli celych tych 37 rokov), matne aj otvorenie, ale dohladat celu partiu bola otazka par sekund... Lubo: Na vyhry mam slabsiu pamat :) Myslim, ze sme hrali damsky gambit...
+0 /-0 | 02.08.2017 18:33

Pavel Ch

No vida Davidawink, ikdyž se mu nedařilo, dokázal se vzchopit na poslední partii. Po novince, která se mohla zdát sporná (nikdo do toho ještě nešel v oné pozici 2LF x V s kompenzací laviny pěšců) brilatní výkon podpořený lepším propočtem jak soupeř a pak už jen technika vyhrané koncovky.

Yifan zvítězila a Bacrot šel před kandidáta vítězství ke stříbru. 

Určitě nám turnaj David zhodnotí, ba třeba i naše komenty. A příště zase fandíme a diškutujeme, jak píšu níže.

+0 /-0 | 02.08.2017 18:22

LuboChess
Tak vyskúšame ešte Igorovu šachovú pamäť či si pamätá na partiu s "LuboChessom" - posledné kolo rapid turnaja 26. 4. 2008 názov a miesto turnaja (to si bude určite pamätať) a prípadne i zahájenie (to by som už chcel asi veľa) :)))
+0 /-0 | 02.08.2017 15:25

Vuorin

Slovo slabší je samozřejmě v uvozovkách, jsem z Ostravy a vím jak silný hráč K. Kleberc býval, ale pro budoucího GM to je pořád slabší hráč:-).

+0 /-0 | 02.08.2017 12:29

Vuorin

Nejzajímavější na celé diskuzi mi přijde fakt, že Igor Štohl si pamatuje rapid partii starou 37 let kterou prohrál se "slabším" hráčem kterého od té doby neviděl a ví jakě se hrálo zahájení.:-)

 

 

+0 /-0 | 02.08.2017 12:26

Pavel Ch

Poutnik:

Nikdo z nás není dokonalý, každý máme nějakou slabinku. Trefovat se do slabin, znamená odchod od stolu slušné společnosti.  Když si ruský novinář pustil nevhodně pusu (nebo ruku) na špacír o Davidovi, tak se ho to při důležité akci velmi dotklo. Holt novináři, mnozí si servítky neberou, ale tenkrát se mu hodně nepovedlo (asi záměr pro zajímavost článku), věci navíc překroucené, vymyšlené. Nelíbil se mi ani krátký snímek ''Velmistr'', bývalá ''spoluhráčka'' Davida k úspěchu své studenské práci také vykreslila úmyslně Davida dost překrouceně.

Jak zpíval Karel Kryl, že nejtěžším zločinem je lež, která je pravdě podobná....

 --

To však nemá nic společné s tím, aby se tady fanoušci (bez ohledu na výši ela) vyjadřovali k  výkonům Davida a jiným TOP-hráčům. I třeba tomu co si oni myslejí, že měl hrát. A když to třeba hodiny konzultoval s trenérem Vlastimilem Jansou, tak se bleskovému názoru jen zasměje, protože to odborně na talíři řešili ze 64 stran.

Naopak si myslím, že horší je psát, že se přeci nesmíme negativně vyjadřovat k výkonům, protože si někdo myslí, že David na to není stavěn. Toto se naopak Davida může opravdu dotknout.

Když se o něm píše, vidí reprezentant, že je sledován, že mu diváci přejí, fandí a dokonce se oni trápí jeho neúspěchy. Má to svá nepsaná pravidla ve slušné společnosti; Neurážet, nebýt vulgární, ale vyjadřovat se ve sportu je možné a naopak od fanoušků žádoucí.

Poutnik: Je úplně něco jiného v diskusi od fanoušků co se napíše dospělému člověku a od osobního trenéra dítěti (ale i dospělému) co řekne po partii. Mezi to není možné dát rovnítko ani něco jako přibližně.

+0 /-0 | 02.08.2017 09:21

Poutnik

Pro citlivější povahy musí být velmi obtížné usedat za šachovnici s pocitem, že když se mi hra nepovede čeká mne drsná kritika. Platí to zrovna tak pro dítko, které to schytá od trenéra, jako pro Davida, který, a to dobře víte, chodí sem na forum a čte vaše komentáře. A to, že je David citlivý člověk je zřejmé, aniž bych jej znal osobně. 

+0 /-0 | 02.08.2017 06:29

LuboChess
David to mal ťažké čo hrať po e4 keď Igors sa v posledných teóriach zahájení zameral len na ťahy po 1.d4 viď posledný Československý šach 7/2017 kráľovská indická E70 a poloslovanska D45 či v poslednom ChessBase magazíne CBM 179 Nimzovicova indická E21 a la Kasparov. A Hou si na potvoru dovolí zahrať e4 ;))))) to je na porazenie
+0 /-0 | 02.08.2017 01:42

igors
SchwartzBlack - samozrejme, ze si Vas pamatam, prave v tom turnaji som s Vami aj prehral (a nemal som z toho radost, ale tak mi treba, ked skusam Benoni :)
+0 /-0 | 01.08.2017 21:14

SchwartzBlack

Ad igors - Já na tomto webu nemusím být mermomocí anonymní, ale naše cesty se nijak zvlášť nekřížily. A už pár let ani závodně nehraji. Vlastně si Vás takto pamatuji jen z jednoho mládežnického rapidu v Blavě (tuším rok 1980). Nevím, zda Vám mé jméno ještě něco řekne - Karel Kleberc.

+0 /-0 | 01.08.2017 16:32

igors
SchwartzBlack - ach, dalsi zo svedkov/pamatnikov mojej sachovej mladosti/pochabosti :) Postupom casu som sa akosi naucil nadavat si iba v hlave. Nechcem narusat Vasu anonymitu, ale priznam sa, ze som trochu zvedavy. Mozete mi napisat napr. na FB...
+0 /-0 | 31.07.2017 12:27

SchwartzBlack

Igore, já si Vás pamatuji, jak jste za mlada nečekal na kritiku druhých, ale chodil jste a sám pro sebe si vykřikoval: "Ja pi.., ja ko..t!  smiley Měl jsem o Vás tehdy trošku obavy, naštěstí se ukázaly být lichými.

Jinak když si někdo osobuje právo kritizovat druhé, tak by se mohl držet svých doporučení pro DN a sám by měl na oplátku taky něco kousnout, že jo. Navíc je to pro Vás, na rozdíl od něj, podružná záležitost.

+0 /-0 | 31.07.2017 10:31

ELOminator

Mi až tak nevadí, že enginy používají "amatéři", aspoň se něco málo o partii dozví, spíš mě netšší, že je nepoužívají šachoví komentátoři a kážou přihlížejícím amatérům bludy. V čem je proboha problém mít zapnutý engine a přitom vykládat obecné strategické rysy dané pozice?

+0 /-0 | 31.07.2017 01:23

igors
Pane hans, ale ved ja (a dokonca ani Jano Markos) Vam ani nikomu inemu neupieram pravo komentovat, ci kritizovat a aj vysmievat sa velmajstrom. Snazil som sa len jemne naznacit, ze tym Davidovi, ci povedzme ceskym olympionikom alebo inym sachistom nepomozete. Ak im naozaj fandite, dosiahnete najma pocas podujatia prave opacny efekt. Kopacky, ci hokejky maju v hlave prazdno, v penazenke naopak plno a je im dost jedno, co si kto o nich mysli, pise, alebo po nich ziape na stadione (iste, je to pausalizovanie a najdu sa aj vynimky - boli taki, co nadavali fanusikom spat :)). Sachisti su asi holt trochu citlivejsi - netrufam si jednoznacne povedat, ci je to dobre, alebo zle. Navyse hram sachy uz par desatroci a viem, ze kedysi to byvalo inak (tie davne casy, ked Alt-F2 nerobilo z kazdeho instantneho velmajstra). Preto poznam aj partiu Hort-Geller s komentarmi vitaza. Skoncila vyhrou bieleho, tak ako spanielka Hou Yifan-Navara z rapidu v Bieli pred tyzdnom...
+0 /-0 | 30.07.2017 23:45

hans
Pane Štohle, nevím, jak moc znáte fotbalové prostředí, ale věřte, že pokud je někdo z formy a neudělá v plné rychlosti tři kličky, anebo netrefí branku, bývá vysmíván a kritizován mnohem drsněji,než je zvykem mezi šachisty. A ani sportovní novináři si neberou servítky. (Mezi šachisty se navíc o nějaké drsnosti nebo výsměchu nedá mluvit). Přesto jsem nikdy nezaznamenal, že by nějaký fotbalista-profesionál řekl na adresu diváků, aby nekritizovali, protože s nimi by si to rozdal i kdyby měl výron kotníku nebo přetrženou achillovku. Pokud je rozumný, tak "kritiku" za 5 vteřin zapomene, pokud ji vůbec zaznamená. Ale právo na to, aby si diváci vyměňovali své názory, jim nebere. Taky mě zaujalo, že pan Markoš by si nedovolil, dokonce nikdy, něco radit panu Navarovi. Já být velmistrem úrovně 2600 a přítelem pana Navary, tak pokud bych došel k nějakým závěrům třeba i ne stoprocentním, tak bych mu je řekl. Myslím, že mezi přáteli je to normální.(Tím nechci říci, že by mu měl poradit, aby nehrál zde zmiňovanou sicilku). Pan Navara přeci není nějaká modla nebo bůh. Ostatně i Ronaldovi nebo Messimu určitě někdo aspoň občas radí a nebudou to hráči jejich úrovně. A nakonec jen pro zajímavost. V šedesátých letech hrál na tehdejším mistrovství spřátelených armád pan Hort rozhodující partii proti Jefimu Gellerovi. Hrál bílými a partiii vyhrál. Zahrál 1.e4 a po e5 s potěšením konstatoval, že ho tehdejší účastník snad všech turnajů kandidátů zařadil mezi silné hráče. Podle Horta hrál Geller proti slabším hráčům vždy c5 a proti silným e5.
+0 /-0 | 30.07.2017 22:49

igors
Pri futbale divaci vacsinou tusia, ze by nespravili 3 klucky v plnej rychlosti, pripadne netrafili z 25m noznickami do vinklu. Pri sachu s "odistenym enginom" je vsak zrazu kazdy generalom, nema ani zlutovanie, ani stipku pochopenia. A prave mnohe tie nevyziadane rady mi ani dobre mienene nepripadaju, ci ani radami vobec nie su, skor akoby len snahou si rypnut... Sachy su omnoho viac o psychike, ako ine sporty, imho aj preto je pri nich ovela tazsie pochopit, preco sa nedari a aj ako to prekonat (najlepsie okamzite, ked uz sa neda vratit v case). Alebo si naozaj myslite, ze jedina, ci hlavna chyba je v sicilskej a David ju hraje na krcmovej urovni?
+0 /-0 | 30.07.2017 21:49

SchwartzBlack

Ad hans - To jsou holt dva různé úhly pohledu, někdo má pocit, že musí Davidu Navarovi (či komukoli jinému) sdělit, že by tu sicilku hrát neměl (a s formou onoho sdělení si obvykle moc neláme hlavu) a někdo jiný tuto potřebu nějak zvlášť nemá a moc ji u druhých nechápe. Rozumím snaze Jána Markoše nějak ty první dovést k určité pokoře, obávám se však, že jeho návrh je poněkud kontraproduktivní. Nepřímou úměru mezi šachovým umem a dryáčností komentů podle mne vypozorovat lze, ale není to úplně jednoznačným pravidlem.

+0 /-0 | 30.07.2017 19:12

hans

Pana Markoši, tak jako například profesionální fotbal by neexistoval bez diváků, tak podobně není důvod, aby bez šachových amatérů a příznivců existoval profesionální šach. A diváci prostě mají právo kritizovat, i když to nemusí být zrovna v obraze. Ale každý profesionál by to měl vydržet, případně se tím nezabývat. Chápu, že Vás forma Davida Navary netěší (ani mě ne), ale Vaše reakce je poněkud přehnaná. Někteří diskutující, jejichž totožnost je zde známá, mají Elo mezi 2200-2300. Pokud by pan hrál za uvedených podmínek, myslím tím hlavně těch 30 vteřin na tah( naslepo), pak bych na něj nevsázel. 

+0 /-0 | 30.07.2017 18:05

Ján Markoš
Davida považujem za svojho priateľa, a pritom by som si nikdy nedovolil hovoriť do toho, aké otvorenia hráva, aký má turnajový režim a podobne. Príliš si vážim jeho šachové umenie. David veľmi dobre vie, čo robí, a to nielen na turnajoch, kde sa mu darí, ale i na tých, kde sa mu nedarí. Preto je stabilne najlepším šachistom v ČR a v TOP 50 na svete. A že mu niekedy turnaj nevyjde? To sa stáva, a v tejto top spoločnosti súperi neodpúšťajú. Diskutujúcim odporúčam, aby predtým, ako Davidovi ponúknu nevyžiadanú dobre mienenú radu, poctivo zvážili, ako by asi dopadli v partii, kde by mali neobmedzene času na premýšľanie a videli na dosku a David by hral naslepo s limitom 30 sekúnd na ťah. Myslíte, že by ste prežili 40 ťahov?
+0 /-0 | 30.07.2017 17:27

HonzaSvatoš

Dnes bohužel David dostal těžkou rychtu od Ponomarjova, za dvě hodiny bylo po všem. Dosavadní překvapení turnaje, domácí Georgiadis, hraje další dobrou partii, když proti Morovi uplatňuje pěšce navíc.

+0 /-0 | 30.07.2017 17:18

SchwartzBlack

Njn. Z psychologie má Michal M. státnici. Jiným by radil, ale sám na sobě nic divného nevidí. Celkem běžná věc. 

+0 /-0 | 29.07.2017 15:49

HonzaSvatoš

Ahoj, myslím si, že nemá cenu řešit, proč David Navara hraje v Bielu evidentně pod svoje možnosti, lepší pozici proti hráči 2500 nevyhraje a horší pozici proti cca 2670 neudrží. Jednou turnaj sedne, a jindy ne, a nemusí to přitom ani nijak souviset s dobrou nebo špatnou přípravou. Šachy mnohdy nemají logiku. Navíc proti Hou se Davidu Navarovi celkově moc nedaří, a takové případy nejsou výjimečné, kdy v souboji dvou víceméně vyrovnaných hráčů má jeden toho druhého "ochočeného".  A na mistrovství Evropy v Minsku to také nebylo v první půlce ono, a pak se rozjel a dopadl víceméně dle ELO (bráno dle perfo), takže i zde bych raději počítal zajíce až po honu.

 

+0 /-0 | 29.07.2017 14:05

Bossik
plzenak: v komentáři, který jsem zde napsal nepíši, že po e4 je sicilská blbost. Všichni víme, že tah c5 je nejlepší tah za černého po e4. Ale je v tom jeden háček milý pane a to takový, že sicilskou musíte ovládat. To, že si v hospodě zahrajete partičku se sicilskou je hezké, ale proti TOP hráčům je to úplně něco jiného. T stačí jedna chyba a je po partii. Ale to je vedlejší, co jsem teď napsal, ale Vy si příště radši pořádně přečtěte text.
+0 /-0 | 29.07.2017 13:29

Bossik
Vložte obsah
+0 /-0 | 29.07.2017 13:24

Tadeáš Kriebel

@pushtaq: Z a5 budu dámou otravovat a když bude bílý dámu chytat, vždycky s ní můžu zdrhnout přes b6 na a7. Přijde mi, že černý se musí snažit změnit strukturu, protože partii prohrál úplně bez odporu, a po 16. ...e5 17. d5 prostě uhnu koněm na e7, udělám ...f5 a jsem spokojený. V každém případě černý má hru. Úplně nelogické to není, jakmile to člověk jednou vidí na šachovnici.

+0 /-0 | 29.07.2017 13:04

ELOminator

No fakt je, že David na Hou zahrát neumí. Asi je příliš velký gentleman.

A co mu chybí do top 10? Podle mě 2 věci -

1) lepší příprava zahájení (ovšem na to nijak zásadně pracovat nehodlá, jak jsem pochopil)

2) nepočítat spoustu nepodstatným variant, což je vidět v každé popartiové analýze (ovšem na tom asi ani zapracovat nemůže, to je prostě povahový rys, který se projevuje i v těch "nešachových" rozhovorech) wink

Ale každopádně GO DAVIDE GO!!! czech flagsmileyyes

+0 /-0 | 29.07.2017 11:00

plzenak

Napsat, že proti e4 hrát sicilskou je chyba, to je docela úlet. Faktem ale je, že včerejší partie se Davidovi opět vůbec nepovedla. Stejně jako s Morozevičem - zpackané zahájení, někdy kolem 25. tahu již stál v podstatě na prohru, soupeřům stačilo jen pomalu utahovat šrouby. No, nevím. Kdyby šlo o "obyčejného" šachistu, tak jen pokývám hlavou, ale od hráče 2700+ bych takovéto opakované kolapsy nečekal. V sobotu je volný den, tak snad se David dá trochu do kupy a ve druhé polovině turnaje ještě zabojuje.

+0 /-0 | 29.07.2017 10:51

Michal M.

Klidně mě ukamenujte. CZECH MADE je jenom Jágr a Zeman?

Pan Navara si zaslouží vysokou pozornost. Napadlo někoho, z mateřského oddílu, abyste mu ji poskytovali pravidelně? Jak moc jste ho v Čechách propagovali? Nebýt pana Šípa, nikdo ho nepozve do TV.

Místo zmrzačenejch peněz na ty vaše posily, abyste pořád vyhrávali extraligu, jste mohli dát Davidovi na stůl novoborský Red Bull (Nový Bor, Boleslav).

 

 

+0 /-0 | 29.07.2017 09:06

Michal M.

A když jste takový supercenzor a supersponzor, pane Boleslave, tak jste mohl s Davidem poslat jako kouče Tadeáše Kriebela. Ten má nejrealističtější pohled na šachy, takže by Davida usměrnil.  

+0 /-0 | 29.07.2017 08:53

Michal M.

Jo. Demototalita v praxi.

Čili se už nesmí realita pojmenovávat subjektivními výrazy a pocity? Já nic zlého neřekl, jen mě roztrhávají ty výkyvy pana Navary. No nic, budu si zvykat...

 

+0 /-0 | 29.07.2017 08:50

Petr Boleslav

Michal M.: Prosím už zanechte zde těchto výlevů. Děkuji

+0 /-0 | 29.07.2017 08:02

Michal M.

Ano, mé komentáře zní nehezky a nečesky.

claymes: (Fakt je, že se občas nepovede partie každému)...Mě to jen dost bolí, když vidím poloprofesionalitu (třeba v poradenství či managementu) tam, kde by měla být plná podpora jednomu z našich nejlepších českých mozků.

No přece by mu pan Jansa neřekl, aby hrál sicilku tak stupidně. 

 

+0 /-0 | 29.07.2017 07:44

Michal M.

Davida mi je moc lito.

+0 /-0 | 29.07.2017 00:35

Michal M.

Máš pravdu, Igore, známe se od dětství/dorostenectví, i když jsme se asi 30 let neviděli, no naposled jsem porazil Karola Ruckloschesse za UDA Praha. 

+0 /-0 | 29.07.2017 00:31

igors
Michal M. - tusim si tu uz tiez napisal svoje plne meno a som si skoro isty, ze sa pozname od detstva (ak mas chut, tak mi to len potvrd). Len zopakujem to, co pise pushtaq: Dobry psycholog by Davidovi zrejme prospel, ale urcite nie tieto verejne debaty...
+0 /-0 | 28.07.2017 23:05

Michal M.

Pánové, celá debata je trapná. O péči našeho nejlepšího šachisty, zdá se, rozhodují jen jeho noční můry.

+0 /-0 | 28.07.2017 21:53

Michal M.

Takže Davidovi pomůže Konopka?

To nemá smysl. A moje řeči mu nepomůžou? To nevím. Z psychologie mám státnici. Ale věděl bych, co mu mám říct. 

+0 /-0 | 28.07.2017 21:52

pushtaq
Uveďme na pravou míru Tadeášovu pohoršenou poznámku k 14...De7: 14...Df5 je známý motiv, ale jít po 15.Sd3 na a5 může jen sebevrah (a Leko je jeho protipólem). Počítač možná bojuje o setiny šachem na h7, ale lepší je se podívat, jak se dáma na a5 vyjímá po 16.a3 (a ještě lépe po Tadeášem doporučeném 16...e5 17.d5). A David v příštím tahu zahrál právě a3 i bez dámy na a5... K pseudoangažovanosti MM dole: Davidovi by možná psycholog mohl pomoci, kdo ví; určitě mu nepomohou tyhle řeči.
+0 /-0 | 28.07.2017 21:40

Michal M.

Igore Stohle, nezlob! Zkus se podivat, jaka je bilance Navara vs. Hou. Ty jsi prece hlavni ceskoslovensky teoretik.

 

+0 /-0 | 28.07.2017 21:37

igors
B-ckar tomu rozumie lepsie, ako vy, chlapci. Kopli ste si, ale pravdu mate iba v tom, ze David dnesnu partiu hral zle. Este pred spanim si skuste pozriet v database, kolko sicilskych ciernymi a s akymi hracmi povyhraval...
+0 /-0 | 28.07.2017 21:33

Michal M.

Jsi schopen rict, co bude delat David behem volneho dne? To malokdo umi predikovat, nebot jeho mysl neni normalni.

+0 /-0 | 28.07.2017 21:32

Michal M.

Akorat kecas a slintas (B-ckar).

Umis pozitivne poradit?

+0 /-0 | 28.07.2017 21:29

B-ckar
Nemyslím, že DN potrebuje naše rady, hlavne nech sa pozviecha na ten rapid s Garrym K Off topic: Odporúčam partiu Jobava - Short, 8. kolo Xtracon. Úsporné matenie malými prostriedkami, krása.
+0 /-0 | 28.07.2017 20:51

Michal M.

Jenže David Navara nepatří podle Live Chess Ratings (28.7.2017, 18.55) ani mezi nejlepších 30.

+0 /-0 | 28.07.2017 18:55

Bossik
Dnešní partie krásně ukázala proč David nepatří mezi top 10 hráčů světa. Už jenom to zahájení byla hrůza a být Davidem, tak bych e4 volil něco jiného nežli sicilskou.
+0 /-0 | 28.07.2017 18:39

Michal M.

To jsou výkony jako noc a den. Hrát takhle připodělaně tu sicilku v podání pana Navary jako dnes, radši bych ji nehrál. Kůň na b6 byl statista, ale determinován předchozím vývojem. Tedy výběr zahájení je vcelku pro našeho nejlepšího hráče občas problém. 

Anebo to souvisí s Yifan Hou? David s ní má negativní bilanci (nepletu-li se).

Dnes si zase naprosto nezahrál (podobně jako s Morozevičem).

Docela by mě zajímalo, jestli má nějakého (šachového či psychologického) kouče po telefonu nebo někoho s sebou?! 

+0 /-0 | 28.07.2017 18:20

Bossik
David dnes hrál po e4 znovu sicilskou a znovu za ní podal hrozný výkon. Hou Yifan zahrála velmi pěknou partii (po té velké rošádě byla její pozice velmi pěkná a řekl bych, že dnes Davida jednoznačně přehrála. David bude mít co dělat, aby na turnaji obsadil vyšší příčky.
+0 /-0 | 28.07.2017 18:12