O krok blíže 10.kolo o mistra světa

09.12.2021 06:46 | Zahraniční zprávy

Mistr světa Magnus Carlsen je o krok blíže k obhajobě titulu. Vede 6,5:3,5 a ještě dvě remízy (jedna výhra) mu stačí k vítězství v tomto zápase.

Před partií mne zajímalo, zda to Nepo úplně zabalil nebo zda má ještě "jiskřičku" naděje. Mistr světa zahájil tahem 1.e4 (tedy tento tah udělala nějaká osobnost) a Nepo zahrál 1...e5. V ten moment bylo jasné, Nepo hraje na remízu. Jiskřička zhasla.Moc není co komentovat. Oba borci vymlátili co se dalo a ve 41. tahu partie skončila remízou. Ještě zajímavý moment byl po 7...Jc6!? Kdy se Magnus zamyslel na 19 minut. Bílý totiž měl dvě cesty. Buď zahrát 8.c3 jak se stalo v partii, s rovnou pozicí nebo zahrát agresivněji 8.Se3!? kde vzniká ostřejší pozice. Nicméně Magnus nemá proč riskovat. Stačí mu zápas do remizovat.
-
. kolo -

Ačkoliv Nepo hrál rychle, tak už od partie zdaleka tolik neodcházel a všechny "problémky" vyřešil na jedničku a partie skončila zaslouženou remízou.Můj dojem z 10.partie

Devátou partii Magnus vyhrál se štěstím (po hrubce soupeře) nicméně nepůsobil jistým dojmem. Normálně hraje Magnus lehce a svižně, ale včera působil na mne "těžkým" dojmem. Bylo mi jasné, že Magnus bude hrát na klid a pokusí se zápas do remizovat. Případně si počkat, zda soupeř nespáchá "harakiri".
Počítám, že i další dvě partie skončí remízou. Myslím si, že jde - nyní - už jenom o formalitu. Kdyby Nepo chtěl bojovat, nebude hrát Ruskou. 

Robert Cvek

Odkazy: 

On line přenos na nss

Divné, ale rozhodující 9.kolo o mistra světa

Rozhodnuto? Osmá partie o mistra světa

Klid zbraní 7. partie zápasu o mistra světa

Neuvěřitelný souboj 6.partie zápasu o Mistra Světa

Nepova nevyužitá šance 5. partie zápasu o Mistra Světa

Smazání MC 4.partie zápasu o Mistra Světa

Zajímavá remíza - 3.partie zápasu o Mistra Světa

Velké dobrodružství v 2.partii zápasu o Mistra Světa

1.partie zápasu o Mistra Světa

Živý přenos z chess24 ( podle všeho nejlepší přenos na světě)

Mistrovství světa v šachu začíná

Videa RP šachy k mistrovství světa

Videa Royal Chess  k mistrovství světa

fotografie použity ze stránek: chess.com


21x 6676x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat
Kamil Mihálik

Zmestabileho: Mne sa páčia tieto partie. Keby som nemal informácie a neboli by streamy tak by som možno považoval partie za nudné. Ja som slabší hráč, ale tým, že niekto mi sprostredkuje zaujímavý príbeh tak má to pre mňa zaujímavý rozmer. Dívam sa na celé živé prenosy a poviem tak tá posledná bola hrozná partia už, ale zvyšné TOP. Je naivné čakať, že bude 10 z 10 partii zaujímavých na najvyššej úrovni. Ja som vďačný aj za tých 9. Keby aj skončilo to pri tomto čísle tak by som sa nepohneval. Veď to je dosť... Konečne zaujímavý zápas chýba už však náboj... Je rozhodnuté pravdepodobne...

+0 /-0 | 10.12.2021 07:26

Zmestabileho

sikvel22: Ponechal bych stávající formát - 12 až 14 partií klasicky, a pokud bude nerozhodně tak potom rapidy. Není to nic dokonalého, ale je to logické vyústění historie i současnosti top šachu a zápasů o titul MS.

 

Co bych změnil? Budu se opakovat, ale tedy znovu :-) - Změnit by se měl především přístup FIDE a donátorů těchto zápasů, ale i  celé šachové komunity - počínaje samotnými hráči, a dále i těmi tolik opomíjenými šachovými fans, mezi které patřím třeba zrovna já. Ten kdo platí tuhle nudu by měl jasně říct, že takovou věc platit nebude, potom budou muset reagovat hráči samotní i placení komentátoři, a šachová komunita fans by to celé měla tlačit otevřeně směrem, že opravdu je zajímajívější podívat se na víkendové partie v krajském přeboru, než na formálně odehranou sérii remíz v zápase o titul MS.

+0 /-0 | 10.12.2021 06:51

rohlíkpuklej

6:35-Přesně tak,lepší by bylo čaroděj první kategorie,čaroděj druhé kategorie,potom už jenom jenom čaroděj,potom čarodějníček,kouzelník,obyčejný mág a iluzionista a byl by klid :-)

+0 /-0 | 10.12.2021 06:42

Poutnik

Možná je jednou velkou chybou šachu ELO. Mnoho partií by vypadalo jinak, kdyby hráči nevnímali důležitost bodů. Pro Nepa je vlastně remíza bodový zisk... když zariskuje a prohraje přijde navíc o ELO, což má zase vztah na sponzory, pozvánky do TOP turnajů apod. Hráči na všech úrovních jsou často svázáni ELO hodnocením. 

+0 /-0 | 10.12.2021 06:35

sikvel22

Zmestabileho: Jak by podle vás měl vypadat souboj o mistra světa? Co a jak se má udělat jinak? 

+0 /-0 | 09.12.2021 23:10

Zmestabileho

Trapnou roli hrají placení komentátoři, kteří komentují formální remízy zápasů MS jako zajímavé partie, ve kterých bylo takticky docíleno remízy která umožňuje další zajímavý vývoj zápasu... :-)... tomu se musím až smát... zvláště když někdo takto komentoval poslední partii tohoto zápasu... A komentáře že hráči v zápase o titul MS potřebují si odpočinout ve své náročné práci - tak ty také nemají chybu :-)).

+0 /-0 | 09.12.2021 22:34

kraken8

Podle pana Navary byla 10. partie naprosto v pořádku a zvolený styl hry Nepa v této partii byl zcela o.k. Dokonce si tím prý vůbec nesnížil šance stát se mistrem světa. Alespoň tak jsem já pochopil jeho úvahu. Zaregistroval jsem rovněž názor (to už ale ne od pana Navary), že je Nepo placen za celý zápas a ne za jednotlivé partie, no a jelikož já také nepracuji v práci každou hodinu naplno (jak ten člověk ví co a jak dělám, ponechme stranou), tak co se divím hře Nepa a že jen blbě kecám. Takže tak.

+0 /-0 | 09.12.2021 22:17

giocozo

GM Drejev se měl dokonce vyjádřit v tom smyslu, že Carlsen nevyhrál žádnou partii. Nepo se prý třikrát porazil sám. Úhel pohledu. Mně se líbil vyzyvatel v úvodních partiích, kde mohl dokonce párkrát vyhrát. Po 136 tahové partii a prohře to byl už úplně jiný hráč. Carlsen prohlásil, že to není poprvé, kdy se po prohře Nepo zhroutil. Není to určitě první ani poslední hráč, co má problémy s psychikou.

+0 /-0 | 09.12.2021 22:10

Zmestabileho

Playboy se ozval jako typický zástupce té zkostnatělé šachové komunity - tento fan viděl celé 3 (slovy tři!!) rezultáty - a tedy je spokojen - "bylo se na co dívat". To již bohatě stačí (je to vysoce nad očekávání!) - a nyní ať to již doremizují. 

 

Playboy je ovšem ještě ve své zkostnatělosti relativně pokrokový :-)) - Škoda totiž, že se neozval třeba jiný fan (a jsou tady takoví :-)) - s požadavkem aby se hrálo na deset vítězných partií! Potom by měl Nepo ještě několik měsíců případně i několik let šanci zvrátit nepřiznivě se vyvíjející stav zápasu! 

 

Tohle formální dohrávání nejvrcholnější akce šachové sezóny v celé bídě ukazuje jak blbě může ten top světový šach vypadat.  

+0 /-0 | 09.12.2021 21:41

Playboy

Mně zápas mezi Carlsenem a Nepem nudný rozhodně nepřijde. Viděli jsme 3 rezultáty, takže je se na co dívat. Spíše si říkám, jestli MC bude mít nadále motivaci obhajovat titul a vyhrávat turnaje. Tipuji, že uvidíme ještě tak 1 obhajobu a pak se uvidí. Přeci jen, na to, že MC 3 x vyhrál, tak si elově moc nepolepší a tipuji, že s dalšími 2 remízami si přičte jen 3 elo body a vzhledem k velkému elovému rozdílu oproti zbytku světa a na turnajích by musel jenom vyhrávat, aby si nějaký ten bodík do ela připsal a potom může ztratit motivaci. 

+0 /-0 | 09.12.2021 21:10

Zmestabileho

Souhlasím, vidím to stejně. A ta strnulost a zkostnatělost je dobře vidět i na tom prostředí českého šachu. Ono je obtížně pochopitelné, jak může český profi šach a česká repre vůbec fungovat tím způsobem jak dlouhou řadu posledních let "funguje" (tj. nefunguje), ale když se dívám na ty vrcholné světové šachové akce pod hlavičkou "Zápasů o titul MS", tak to je stejná katastrofa.

+0 /-0 | 09.12.2021 20:56

Petr Koutný

Problém je v tom, že šachové prostředí nemá moc rádo změny. FIDE je  stejný kostlivec, jakým byl po desetiletí. Žijou z toho, že takové zápasy buď zaplatí ropný šejk a nebo ruský plyn. Šachové prostředí nemá rádo změny, stačí pohled do českých šachů a hned to jde vidět. Když to jede, takto aspoň jede, že to už dávno stojí a couvá to, nevadí:)

+0 /-0 | 09.12.2021 20:30

Zmestabileho

Nudu a zbytečnost většiny partií v zápasech o titul MS hraných jen formálně (aby se zápas posunul o další remízu o partii dál) není podle mě možné už řešit nějakou zásadní změnou pravidel. Historické zápasy - zápasy hrané x-měsíců až někdo vyhraje šest partií - už máme za sebou. Nyní je to na hráčích samotných, dále na osobách které financují tyto zápasy, a dále na celé komunitě fans - a přitom všichni spolu navzájem souvisí. Hrát jen formální partie v zápase o MS se nemá líbit fans (kteří se mají ozvat), nemá se to líbit těm co to platí (ti mají nástroje jak to hráčům dát vědět), a nemají si to dovolit ani hráči samotní - i pod tlakem těch dvou ostatních skupin.

+0 /-0 | 09.12.2021 20:15

sachistamartin

Jak ten nepomniatchi mohl vyhrat turnaj kandidatu?Nechapu,na takovyhle urovni,kdyz prohrava ,tak musi bojovat riskovat,a ne hrat na remizu

+0 /-0 | 09.12.2021 20:09

Petr Koutný

Souhlasím, zápas je už zbytečný a nudný. Jsou na světě lepší věci než se koukat na dva lidi, co odtahají 41 tahů a dají si za remízu při první možné příležitosti. Poražený vezme balík peněz a vítěz bude mistrem světa. Možná zajímavější než tento zápas, budou dokonce víkendové partie v soutěži družstev. Možná bylo zbytečné dávat 14 partií. Podle mě stačilo hrát jako první tiebreak a kdo by jej vyhrál, tomu stačí výsledková remíza. Poražený musí vyhrát zápas. Tak by to bylo odzačátku zajímavější. Nicméně, při takové úrovni bude spoustu zápasu o mistra světa větší a větší nudou. Bude se hrát na jednu a nebo dvě partie a zbytek bude remíza. No nic, kdo fandí Magnusovi bude brzy slavit, kdo fandí šachům, dva dny ještě vytrpí a bude konec. 

+0 /-0 | 09.12.2021 19:43

Zmestabileho

Nudu zápasu Magnus - Nepo nejlépe dokládá diskuze, kde pod čerstvě komentovanou partií zápasu diskutují jen čtyři lidé o pgn souborech :-). Skutečně příznačné! Zápas Magnus-Nepo je ještě větší nuda než ten předchozí remízový spektákl Magnus - Fabio. Protože nuda Magnus - Fabio byla aspoň trochu okořeněná napětím, jak skončí po povinných 12 remízách rapidy (i když každý dopředu věděl, jak dopadnou). Ale zápas Magnus-Nepo - to jest už jen trpné čekání, až tahle věc skončí.

+0 /-0 | 09.12.2021 17:51

Kamil Mihálik

Najlepšia stránka na pgn súbory je vždy a bude https://www.chessgames.com/. Tam nájdete vždy všetko, čo sa týka šachového diania, či už súčasného šachu alebo aj šachovej histórie.

+0 /-0 | 09.12.2021 09:50

Petr Koutný

 a určitě jsou na lichess... tady 

https://lichess.org/broadcast/world-chess-championship-2021/game-11/3QmqMDV7

Kolo, po kolu, partie se dají přehrávat i stáhnout jako pgn. je to intuitivní a poměrně lehké. 

+0 /-0 | 08.12.2021 21:07

Petr Koutný

Asi všechny partie máme v pgn....můžu je dávat jako txt do popisku videa a to se dá pak otevřít v pgn proramu. Jen jsem si je všechny promazal. Taky bych mohl filtrovat všechny emaily od Roberta a nahrát je na uložto. Možná bych počkal až se dohraje a udělal bych to najednou. To mi dává větší smysl.

+0 /-0 | 08.12.2021 21:06

PanPohoda

Já si to stahuji z https://en.chessbase.com/. Tam ale musíte být přihlášený a pgn není čisté; je to s komentářem, ale to by nemělo vadit.

+0 /-0 | 08.12.2021 21:03

Rubinus

Dají se někde stahovat čistá pgn? Se zpožděním na TWIC, jasně. Ale tam je prvních osm her, ty další budou zase někdy v úterý, myslím. Na většině stránek to vypadá, že chtějí, abych sledoval nějaká jejich otravná videa, ale čistá pgn ke stažení není, nebo jsem nenašel. Přitom kdyby se to video dalo jako text, tak ta partie zabere pár KB, zatímco video je minimálně v desítkách, někdy i stovkách MB.

+0 /-0 | 08.12.2021 20:24