Nepova nevyužitá šance 5. partie zápasu o mistra světa

01.12.2021 18:06 | Zahraniční zprávy

Dnešní partie znovu potvrdila, že mistr světa Magnus Carlsen tak trochu plave černými figurami. Dostal se do horší pozice, kde měl soupeř výrazně lepší čas a zřejmě i větší přehled o pozici. Ale to je jen jedna část příběhu.

Ta druhá je ta, že Nepo nevyužil dobré šance ve 20. tahu. Ale vraťme se na začátek. Nepo zahrál 1.e4 a Magnus 1...e5. Stará písnička, nám dobře známá. Magnus navrhuje Marshalla, Nepo odmítá. Je to Magnus, kdo přichází se zápasovou novinkou, tahem 8...Vb8.Jenže Nepo je dobře připravený. Hraje rychle, zatímco mistr světa už nějaký čas ztrácí. Větší jistotu má Nepo a není to jenom pohledem na hráče, ale i spotřebovaným časem. Magnus se dostává do nepohodlné pozice a hraje 19...De8. Trochu divný tah, ale má svoji logiku, černý má pak ...Se6, dáma může na c6 nebo b5.

A toto je kritický moment celé partie. Protože nyní má bílý velmi silné 20.c4! A ve všech variantách má černý problémy. Ne neřešitelné, ale nepříjemné. Navíc Nepo měl výrazně lepší čas. Proč to Nepo nezahrál? To nevím, ale přijde mi, že je v režimu "hlavně bezpečně". Takový AliFiro - vsadil bych se - by to tam napálil "hned".


-
. kolo -
Nepo tedy své šance nevyužil a Magnus začal okamžitě "úřadovat". Tedy předvedl, jak se podobně mírně horší pozice brání. Hned vyměnil co se dalo a pak postavil figurovou pevnost. Jeho tahy vypadaly divně, pasivně, ale ve skutečnosti mistr světa moc dobře věděl co dělá. Bílému zcela zamezil jakékoliv aktivní možnosti. Partie po pár tazích skončila zaslouženou remízou.


Moje dojmy z páté partie

Nepo tedy nevyužil šanci. To zamrzí. Něco jiného je, když vás někdo "tvrdě" od půlí ze zahájení, ale nevyužít tah 20.c4 může být pro podobný zápas klíčový moment. Samozřejmě nemusí, ale zde rozhodují maličkosti. Tato partie je určitě psychologické vítězství Magnuse Carlsena. Soupeř nezahrál nejtvrdší možnost a pro něj to pak byla "lehká práce", udělat remízu. Čekám logicky v další partii nápor mistra světa.


20x 6719x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat
Pavel Capek

11:55 | lmouse :

To si Poutník trochu naběhl...:-D 

Dík, za uvedení na pravou míru.

+0 /-0 | 03.12.2021 12:55

lmouse

Poutník: "Děláte z Aliho už krále, který nabral ELO ničením o třídu slabších hráčů, úsměvné." Úsměvné je jak všichni žvaní, aniž by se obtěžovali ověřit si fakta. Na FIDE byste snadno zjistil že za poslední rok hrál Ali 5 velkých turnajů s průměrem 2.770, 2723, 2731, 2664 a 2.680. A v nich "nasbíral" skoro 80 elobodů - to je na této úrovní obdivuhodné. Paradoxně odepsal body jen při WorldCupu kdy hrál se  Sindarovem 2558. 

Takže pokud jsou podle VÁS pro Aliho v 18 letech hráči z 1. stovky "o třídu slabší" tak se moc nedivím, že ho Robert obdivuje - není sám !!

+0 /-0 | 03.12.2021 11:55

omve

Za mne zatím všechny videorozbory jsou super, rád si je pouštím sad

Podle mne zatím zcela vyrovnaný zápas, jsem zvědav, jestli Nepo vydrží tempo, protože Carlsen obvykle hraje lépe v druhé polovině turnaje a favorit bude i v případných rapidech, škoda, že Nepo nevyhrál nějakou partii, fakt by mne zajímalo, jak by Carlsen dokázal reagovat na nepříznivé skóre...

+0 /-0 | 02.12.2021 13:59

kraken8

Já jsem šachista amatér, v podstatě nejsem ani ten amatér ... ale pro mě byly vždycky nejlepší komentáře od pana Vokáče, respektive analýza jeho vlastních partií. Popisoval, co a jak viděl u partie, proč hrál to a ono, kolik zbývalo času na hodinách a proč teda zvolil tohle a ne něco jinýho atd. - tohle je pro mě vrchol komentování, myslím tím tenhle styl. No a chápu, že pan Cvek toto v tomhle případě nemůže a nemá jak. Chtěl jsem ale tímhle říct, že spíš než přehršel variant je lepší komentovat takový to pod pokličkou atd. - no a navíc, v dnešní době si opravdu stačí pustit motor a rozebírat si to do posledního šroubku sám. Jde taky samozřejmě o to, komu je ten článek určenej. V dnešní době navíc dlouhý elaboráty čte málokdo, doba tomu prostě nepřeje. Atd atd atd

+0 /-0 | 02.12.2021 13:56

Robert Cvek

Lada18 a KM: Díky moc :-)

+0 /-0 | 02.12.2021 13:14

Lada18

Robert Cvek: komentáře k partiím děláte výborně. Za mne 1*.

+0 /-0 | 02.12.2021 11:13

Kamil Mihálik

Podľa mňa opäť super rozbory pán veľmajster. Ono je to ťažké. Niekto má rád varianty so strojom tak nech si ho pustí a dozvie sa objektívnu pravdu. Ja neuznávam veľmi stroje a analýzy veľmajstra sa mi páčia. Ide hlavne o to, aby bolo všetko pekne vysvetlené. Nepotrebujem nejako veľa variant. Tých variant môže byť skutočne len pár. Aj to by malo byť v kritických momentoch. Je to ťažké. Trebárs hovoril som si, keď som to pozeral, že môže byť plán c4-c5, ale ono je to asi ťažké načasovať bez stroja. Niekedy môže byť daný postup silný. Inokedy je už aj ťah neskôr hrubá chyba a práve v tom sú tie šachy ťažké. Zdá sa mi, že ako by obaja nechceli veľmi riskovať. Riskoval hlavne v prvých dvoch partiách Carlsen, ale videl, že pri tej hre môže aj prehrať. Začal hrať už normálne šachy bez väčšieho rizika a partie sa vyrovnali.

+0 /-0 | 02.12.2021 10:21

kiklos

Děkuji za dobrou práci.

Mě potěšilo, že jsem u přenosu přemýšlel podobně, jako velmistr :-)

To c3-c4-c5 mi přišlo jako jediná možnost, jak v té symetrii ještě vydolovat nějakou převahu. Přišlo mi, že Jan tentokrát dostal ze zahájení to, co potřeboval. Na rozdíl od Roberta, mi přišlo že výměna na e4 Janovi vzala nějaké možnosti. 

 

Ohledně psychologie - cítil jsem to tak, že měl Jan Magnuse po c3-c4-c5 pomalu a dlouho zkoušet a dát mu najevo, že tohle je můj píseček.

+0 /-0 | 02.12.2021 09:28

Robert Cvek

All: Děkuji za komentáře a to nemyslím jízlivě, ale skutečně. Myslím si, že jsem nepsal, že se někdo zhroutil :-) Jen že to zamrzí a v takovém zápasu to může mít svoji cenu (i psychologickou). Že jsem borec s kompem. Chcete abych analyzoval bez kompu a tuto analýzu hned po partii uveřejnil? Nepoužívám jenom stroj, dost tahů co stroj hodnotí jako ! dávám spíše znak !? atd. Hlavně používám svoji hlavu, jsem přece jen velmistr a pokouším se dávat svůj pohled, opřený o stroj. Ale nikdy nebudu tvrdit, že jsem děd vševěd :-) Nikdy nejde a nepůjde o přesnou analýzu, jestli vůbec může být. I proto jsem rád za jakékoliv postřehy.

+0 /-0 | 02.12.2021 08:20

Bucefalos

Tah 20. c4 zas není taková pecka..

+0 /-0 | 02.12.2021 08:10

Poutnik

Ta hodnocení psychickém zhroucení apod. mi přijdou dost nepodložená. Jak by hrál Ali nikdo neví, jen autor. Děláte z Aliho už krále, který nabral ELO ničením o třídu slabších hráčů, úsměvné. To co sledujeme mi připomíná závody cyklistů na okruhu. Z počátku jedou sotva krokem, že byste oba aktéry předjeli a ještě jim zamávali. Přesto se jim nikdo za to neposmívá, protože diváci chápou, že vítěze je ten kdo projede první cílem, nikoli ten kdo první nastoupí.

+0 /-0 | 02.12.2021 06:39

Riran

Já bych se naopak přimlouval, aby naši komentátoři občas motor použili. V rozumné míře, samozřejmě. Pak by nezůstalo za kulisami, proč bílý nehrál 16. Jc4 Se6 17. Jg5. Ani Giri (přepínám při sledování partií mezi českým, anglickým a polským komentářem), pokud mi něco neuniklo, nevysvětlil, ač se variantou zabýval. Motor ukazuje, že po prosté výměně na c4 bílý pozici dostatečně nezesílí.Domnívám se, že oba supervelmistři tohle z přípravy - na rozdíl od nás - vědí. 20. c4 je psychologicky strašně těžký tah, zavřít Sb3 ... pokud černý nedá c5, je to "na chvilku", ale zhodnotit a spočítat, pokud dá ? Motor opět ozřejmí, v čem je problém, co je těžké vyhodnotit. Dnes (vlastně včera) pro mne velmi zajímavá a poučná partie. 

Díky českým komentátorům, je to fajn.

+0 /-0 | 02.12.2021 00:42

Cnc-profi

Suhlasim s Playboyom. Je zaujimave, ako hodnotia partiu priemerni sachisti s elom o 300-400 nizsim a aki su neskutocni frajeri. Pritom bez enginu by nemali ani sajnu o pozicii. Je to usmevne :-)

+0 /-0 | 01.12.2021 23:08

capjar

Petr Koutný: Patrně to tak je. Může to být jen o jedné partii, kdy Nepo nezkrotí své emoce. Uvidíme.

+0 /-0 | 01.12.2021 22:07

giocozo

ciki333 - Pošli ještě svojí, ať je to kompletní. ;)

+0 /-0 | 01.12.2021 21:00

ciki333

Zde je pro změnu Nepova přítelkyně:

https://www.youtube.com/watch?v=eHmQwZ9wuMA&ab_channel=ChessBaseIndiaClips

PS. Imho chladný seveřan má výtříbenější vkus.

+0 /-0 | 01.12.2021 20:27

ciki333

https://biographyline.com/magnus-carlsens-girlfriend-elisabet-lorentzen-djonne-a-student-of-university-of-oslo/

Magnusovy nudné partie stojí za starou belu...Ovšem to se netýká jeho výběru partnerek. Za dobrý vkus šampiona chválím.

+0 /-0 | 01.12.2021 20:17

Playboy

Je vážně úsměvné, jak se při analýze se strojem vyrojí chytráci, kteří kritizují jednoho, či druhého. Magnus žádnou taktiku nepřehlíží a to, že stroj jeden moment ukáže např 0,7 výhodu za jednoho, či druhého, je mikro výhoda, kterou člověk často nenajde a když ji najde, tak mu to nedává takový smysl, jako stroji.

Oba aktéři hrají téměř celé partie nejlepší tahy podle stroje, což je vidět jejich hluboká příprava, záživné to ale moc není. Podle mě bylo nejzábavnější období boje o MS v šachu do roku 2010, poté nastoupily masivně stroje a to, že hráči odtahají 60 tahů podle stroje a prakticky se nedělají chyby, je nezáživné.

+0 /-0 | 01.12.2021 20:06

Petr Koutný

Souhlasím. Já to vidím tak, že Nepo má dokonalou přípravu, ale nedokáže Magnuse porazit. Má to dost často parádně připraveno, ale když se začne hrát, pak to v sobě už nemá. Magnus jednou najde v jeho přípravě mezeru a vyhraje. Vidím to tak, že Nepo nemá zatím sílu udeřit, Magnus má sílu udržet nemožné a v lepší pozicipo zahájení, udeří. 

+0 /-0 | 01.12.2021 19:38

ThePot

Emoce jsou pryč, a tak bych chtěl si poznamenat toto. Není toto, pánové, zlomocný psychologický bod? Nepo má štěstí, že zítra se nehraje. Psychologicky se dnes dostal do přesně toho stavu, kdy jeho ELO padá o 200 bodů. Sebeničení kvůli pochopené nevyužité výhodě, a absolutní nemožnost s tímto stavem duše něco udělat. V tomto stavu prohrál s Tarim, vyhodil hru na Candidates s Maximem atd. Myslím si, že jeho tým ho zítra položí do vany nebo něco, protože v pátek se bude muset z této spirály dostat. K jeho obraně bych zase řekl, že Magnus...to také hraje bůh ví jak. Tu nevidí taktiku, tu postaví pasivně dámu. Je to stálé otevřené, pokud se Nepo dostane s dnešní depky, pokud ne, Magnus to dokončí s 2-0. A to fandím Nepovi, ale vím kam ty jeho psycho jesle vedou. Druhá věc je, že aspoň jednou by měl zkusit hrát prostě na výhru. Takhle se mistrem světa nikdo nestane. Magnus není Aleksejenko ani Hao. Ale v tuto chvíli dávám jasnou převahu Magnusovi. Vítězem 5 her se jednoznačně stává připraven tým Jana, který odvádí světovou práci.

+0 /-0 | 01.12.2021 18:50