Závěrečná zpráva: 16. Pražský šachový festival – Zlatá Praha 2021

20.07.2021 01:00 | Domácí zprávy

Ve dnech 10.7. – 18.7.2021 se v prostorách Karlínského Spektra v Praze uskutečnila hlavní část 16. ročníku Pražského šachového festivalu – Zlatá Praha 2021.

O pořádání letošního festivalu se definitivně rozhodlo až 13.6.2021 po uvolnění protikoronavirových opatření. Původně zamýšlený tradiční termín na konci června bylo nutné upravit, neboť zbývalo velmi málo času. V plánu bylo původně uspořádat čtyři uzavřené a dva otevřené turnaje, ale z důvodu menšího zájmu bylo nutné turnaje zredukovat na polovinu.

Nastavená hygienická opatření vyžadovala po hráčích prokázání bezinfekčnosti na COVID-19 a nadále přísnou kontrolu hráčů po celou dobu turnaje. Relativně nejsnazší to měli hráči očkovaní a ti, kteří si prošli v uplynulém období nemocí COVID-19. Ostatní se museli v průběhu turnaje opakovaně testovat, většinou každé 3 dny. Pořadatel nabídnul také možnost testu přímo v hrací místnosti před zahájením kola.

Hrací sál Openu Zlatá Praha

Pražský šachový festival uspořádal spolek Chess Academy Club a konal se za finanční podpory hlavního
města Prahy a dalších sponzorů – české hotelové a gastronomické společnosti EuroAgenturDomu dětí
a mládeže hlavního města Prahy – Karlínského Spektraspolečnosti Pragon, společnosti Oxyworld – výrobce nápojů obohacených o vysokou dávku kyslíku, Šachového klubu Dopravní podnik Praha a jeho partnerů a časopisu Československý šach.

Ředitelem festivalu byla Růžena Přibylová, hlavním rozhodčím FA Ladislav Hajšman a přenos 28 online
partií na serverech livechesscloud.comfollowchess.comchessbomb.comchessbase.comchess.com
chess24.com zajišťoval Radim Borůvka.

Radim Borůvka – online přenos partií a hlavní rozhodčí festivalu FA Ladislav Hajšman

Memoriál Karla Opočenského

Uzavřený turnaj Memoriál Karla Opočenského se hrál již poosmé a stejně jako v předešlém sedmém
ročníku v roce 2019 se podařilo uspořádat turnaj s možností splnění norem velmistra (7 bodů z 9) a
mezinárodního mistra (5,5 bodu). V turnaji zvítězil hlavní favorit islandský velmistr Hannes Hlífar
Stefánsson, někdejší mistr světa v kategorii do 16 let a 13násobný mistr Islandu (nejvíce titulů v historii
země) a vítěz turnaje Open Teplice v roce 2015. Své kvality a bojovnost prokazoval již od samého
počátku turnaje, ke čtyřem výhrám v první polovině turnaje přidal další bojovné remízy a se ziskem 6,5
bodu z 9 partií obsadil suverénně 1. místo.

GM Hannes Hlífar Stefánsson (Island) – 1. místo

Druhé místo v turnaji vybojoval velmistr Petr Hába, hráč ŠK Gordic Jihlava, dvojnásobný mistr České republiky a čtyřnásobný reprezentant na olympiádách, ziskem 5,5 bodu.

GM Petr Hába – 2. místo

Stejného bodového zisku dosáhnul také mladý mistr FIDE Jan Miesbauer, hráč ŠK Dopravní podnik Praha. Velmi bojovný přístup ho překvapivě vynesl do čela celého turnaje, když po 4. kole měl 100% bodový zisk! Partie 5. kola proti velmistru Hábovi se nepodařila. V 6. kole v partii s mladým německým hráčem Nikolasem Wachingerem, ve snaze navázat na vítěznou euforii prvních 4 kol, se příliš agresivní snaha o vítězství v koncovce různobarevných střelců vymstila a znamenala druhou porážku v turnaji. Honza se však z proher dokázal rychle oklepat a ve zbývajících kolech vybojoval remízy, které pro něj znamenaly i splnění normy mezinárodního mistra.

FM Jan Miesbauer – 3. místo

Bojovný přístup měl také 18 letý hráč SV Werderu Brémy Nikolas Wachinger z Německa. V posledním kole zvítězil nad naším velmistrem Vítězslavem Rašíkem, získal 5 bodů a ke splnění normy mezinárodního mistra mu tak scházel jeden půlbod.

Nikolas Wachinger (Německo) – 4. místo

Hráči na 5. – 7. místě získali shodně 4 body z 9 partií: mezinárodní mistři Matej Hrabuša ze Slovenska a Sebastian Plischki z Německa, oba startující v našich soutěžích družstev za ŠK Dopravní podnik Praha a velmistr Vítězslav Rašík z ŠK HM Ostrava, poslední mistr Československa mužů.

IM Matej Hrabuša (Slovensko) – 5. místo

IM Sebastian Plischki (Německo) – 6. místo

GM Vítězslav Rašík – 7. místo

Tabulku na 8. – 10. místě uzavírají mezinárodní mistr Tomáš Kulhánek z ŠK Dopravní podnik Praha, mistr FIDE Daniel Kožúšek z Regionu Panda Rychnov nad Kněžnou a německý mezinárodní mistr Frank Bracker z Hamburku, všichni shodně se 3,5 body.

IM Tomáš Kulhánek – 8. místo

FM Daniel Kožúšek – 9. místo

IM Frank Bracker (Německo) – 10. místo

GM = 7 bodů z 9, IM = 5,5 bodu

Odkazy:

Memoriál generála Františka Macka

V seniorském turnaji hráčů nad 65 let Memoriálu gen. Františka Macka, zvítězil mezinárodní mistr Josef Přibyl z ŠK Dopravní podnik Praha, pětinásobný medailista mistrovství Československa a trojnásobný reprezentant na olympiádách. Svým soupeřům povolil jednu jedinou remízu, až v posledním kole, a získal 8,5 bodu z 9 partií.

IM Josef Přibyl – 1. místo

Na druhém místě skončil Vladimír Krňák z TJ Sokol Praha-Vršovice, se 6,5 body, lepším pomocným hodnocením před kandidátem mistra Jiřím Salačem z TJ Praha-Pankrác. O medaili přišel po překvapivé porážce v posledním kole mistr Jan Fabian, pětinásobný účastník mistrovství Československa mužů a reprezentant Československa na mistrovství Evropy družstev v roce 1961 (před 60 lety!).

Vladimír Krňák – 2. místo

Jiří Salač – 3. místo

Jan Fabian – 4. místo

Odkazy:

Open Zlatá Praha

Vítězem 16. ročníku otevřeného turnaje Zlatá Praha Open 2021, ve kterém startovalo 40 hráčů ze 6 států, se stal hlavní favorit turnaje, 19 letý Pavel Flajšman ze západočeskéko klubu ŠK Dvorec. Získal 7 bodů z 9 partií a odnesl si finanční odměnu ve výši 7500 Kč. Stejného bodového zisku jako vítěz dosáhnul také Michal Bodický ze Šachového klubu Baník Příbram. Hráči na 3. – 5. místě měli shodně 6,5 bodu: Dr. Radoslav Flašík ze Slovenska hrající za rakouský oddíl v Linci, CM Pavel Haase z ŠK Dopravní podnik Praha a mistr FIDE Kanan Hajiyev z Ázerbájdžánu, mistr světa amatérů v roce 2018, registrovaný rovněž v ŠK Dopravní podnik Praha.

Na 6. místě skončil Martin Kopřiva z ŠK Dvorec se 6 body, který boj o medaile prohrál až v posledním kole. Ve skupince hráčů na 7. – 12. místě s 5,5 body nalezneme mistra Martina Řeháka z ŠK Sokol Vyšehrad Praha, Alexandera Belova z Ruska registrovaného za ŠK Dopravní podnik Praha, mistra FIDE Marca Lacrosse z belgického klubu Ruy Lopez v Gentu, profesora Zdeňka Pláška z TJ Sokol Praha-Vršovice, Otto Huřťáka a Petra Aubrechta z TJ Bohemians Praha.

Nejlepším hráčem do 16 let se stal na 14. místě Michal Kolbušovský z ŠK Dopravní podnik Praha s 5 body, do 12 let na 20. místě Roman Popov z SK OAZA Praha se 4,5 body a nejepší ženou Sofiia Markina z ŠK Aurora – šachová škola A. Karpova Praha na 29. místě se 4 body.