Smog nad Delhi

19.10.2019 10:57 | Mistrovství světa do 20 let 2019

Indická metropole uvítala účastníky MS juniorů náročnými klimatickými podmínkami, vlhko a smog jsou tu zřejmě typické. Úvodní kola představují základní nástřel potenciálních ambicí, a potvrzují, že to nejvýše nasazení favorité rozhodně nebudou mít snadné.

Po 5 kolech už se přece jen začíná trochu vyjasňovat. Do samostatného vedení mezi juniory se prodral  Shtembuliak z Ukrajiny, mezi dívkami dominuje duo Alinasab (Írán) a Altantuya (Mongolsko), tedy reprezentantky dvou krajin, kterých bychom si měli začít více všímat, neboť se začínají výrazně hlásit o místo ve světové špičce. A zvláště v kategorii dívek dá docela práci najít ve vedoucích skupinách hráčky nasazené v první desítce soutěže.  Kol nás ale čeká ještě mnoho.

Naši reprezentanti prošli úvodní část vzácně vyrovnaně, jen bychom si asi přáli trošinku lepší bodový součet. Možná se ale zatím sžívají s nezvyklými podmínkami. Již před prvním kolem se mi Jenda Vykouk zmiňoval, že ačkoliv je modrá obloha, slunce vidět není, a pro smog se skoro nedá dýchat. Když to řekne rodák z mostecké pánve, má to svou váhu.

Nejvíce jistě očekáváme právě od Jana Vykouka, jenže ten zahájil turnaj velice násilnou a hazardní hrou, která nezůstala bez trestu. Ve čtvrtečním dvoukole se již trochu zklidnil a začal sbírat body, uvidíme, jak se mu bude dařit v další fázi. Věřím, že následující ukázku si už nebude chtít zopakovat. 


-
. kolo -

Martin Hollan zatím předvedl několik nepřesvědčivých propočtů, ale prokazuje zároveň srdce bojovníka a většinou ještě dokázal katastrofám zabránit. Momentálně je na tom z našich nejlépe, ale vstupuje do zóny, kde ho čekají ratingově silní favorité. O Nele Pýchové se dá napsat něco podobného, jen chyb bylo trochu méně, zato soupeřky možná nejsou tak slabé, jak naznačuje jejich rating.  Prohry v partii 5. kola je ale rozhodně škoda.

Nejhodnotnější výkon, minimálně co se týče kvality soupeřek, zatím předvádí Anežka Vlková. V dětských střevíčkách mnoho triumfů nepobrala, zůstávala ve stínu dravějších konkurentek. V naší juniorské špičce si ale již zajistila pevné místo a řekl bych, že vyzrává v na naše poměry velmi dobrou hráčku. Podíváme se, jak si dovedla poradit i s jednou z favoritek.


-
. kolo -
Hlavním trumfem slovenské výpravy je samozřejmě Viktor Gažík, ale ani jemu se úvod turnaje moc nepovedl a o průnik do vedoucích skupin se bude muset ještě poprat. Trochu lepší výsledky by asi uvítali i další slovenští reprezentanti, ale konkurence je tvrdá, a na rating se zvláště u asijských šachistů moc spoléhat nedá.

Individuální výsledky našich a slovenských reprezetntů

St.č.JménoRtgFED12345BodyPoř.Skupina
23IMVykouk Jan2468CZE0011½2,553Open
39FMHollan Martin2403CZE10½½13,038Open
34WFMPychova Nela2178CZE10½½02,059Girls
61Vlkova Anezka1972CZE011002,061Girls


St.č.JménoRtgFED12345BodyPoř.Skupina
12IMGazik Viktor2546SVK10½½13,033Open
62FMJablonicky Martin2333SVK010102,072Open
46WFMFerkova Dominika2096SVK1½00½2,063Girls


Velké mediální pozornosti se těší čerstvý světový šampión do 18 let, teprve čtrnáctiletý domácí reprezentant R. Praggnanandha. Možná si budeme muset rychle zvyknout na kódové označení GM P. R., i pořadatelům se jeho jméno zdá nestravitelně dlouhé. Jsem zvědav, jak tento mládenec fyzicky zvládne dvě náročné soutěže v řadě (právě přes něho se v 5. kole dostal Shtembuliak do samostatného vedení soutěže), herně na to ale určitě má, však se pojďte podívat, jak sehrál partii ve 4. kole. 


-
. kolo -

Partie prvních 5 kol k přehrání


-
. kolo -
0x 6214x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované