Šachový trénink s Robertem Cvekem

14.10.2021 04:47 | Trénink

Po prvním článku a videu, kde jsme ukázali strategický trénink s Robertem Cvekem, dnes přidáváme pro velký zájem pokračování. Opět Robert postaví pozici a ve videu a v tomto článku dostanete spoustu příležitostí k šachovému tréninku.

 Jednoduchá pozice a jednoduchá otázka. Na tahu je černý a Robert se ptá, kdo stojí lépe a co má hrát černý? Mimochodem, je to pozice z legendární partie Hort-Fischer. 


Nebude těžké přijít na to, kdo má výhodu. Nebude těžké přijít na to, kdo stojí lépe a proč. Přesto může být tato pozice dobrým studijním materiálem. Najit nejlepší tah v tomto okamžiku není tak lehký domácí úkol. Bude to chtít špetku soustředění, trošičku koncentrace, určitě jistou dávku pracovitosti a nakonec to může být správný šachový trénink. Když si přečtete tyto slova ještě jednou, pak netrénujete jenom šachy, ale i šachové vlastnosti. Soustředění, koncentrace, pracovitost. To jsou výsady silných šachových hráčů! 

Druhá pozice, kterou vám chci ukázat, je tato. Není to pozice z partie a vlastně ani nenapoví jak řešit první diagram. Je to jen varianta, která se nehrála. Přesto to je zajímavá pozice a výborný studijní materiál.


Bílý by mohl v této variantě zahrát Jd1. A otázka je, co na to má hrát černý? Věřte mi a nebo ne, tak tato pozice je důležitá pro pochopení jednoho zlatého pravidla! Jakého pravidla a nebo co má hrát černý, to si můžete tipnout, napsat do komentáře a nebo se podívat na správné řešení, které vám pohodově vysvětlí ve videu Robert Cvek. 

Přikládám partii. A dodám, že jsme si zase video malinko víc vymazlili. Ve videu je vloženo další video a technicky jsme se posunuli zase o krůček dál. 

Pěkný trénink! -
. kolo -

První šachový trénink s Robertem Cvekem najdete zde: 

https://www.nss.cz/strategicky-trenink-s-robertem-cvekem

4x 3726x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Robert Cvek
PanPohoda: často je strategický úmysl postaven na taktice nebo prostě na přesném pv.
+0 /-0 | 16.10.2021 11:19

PanPohoda

Robert Cvek říká strategický test, ale já to vidím tak, že to byl test ohledně taktiky.

+0 /-0 | 14.10.2021 15:08

sarmatam
Nebo Pavel Mokrý ? Vždyť je to jedno,jen tak letmo u toho druhého diagramu, mě nějak přitahuje tah ---- d5, tak jsem zvjedavej co tam vlastně nastane,du spát, všichni chrápou,jak gdyby ty nosní přepážky měli fakt jenom pro parádu.....jinak zdravím z psychyny... šachový nadšenec z Valašska....jj...
+0 /-0 | 14.10.2021 05:11

sarmatam
tak ta partie je správný mazec,s pěkným koncem pro černého,partii neznám,anebo znám ? Teď nevím,jestli ji nemám doma na pohlednici,kterou jsem si gdysy dávno koupil přímo doma u něj v Prostějově u Karla Mokrého osobně,dvacet let minimálně to bude, hmmmmmm ? Fischer ,to byl správný maňík.....jj .... Na video kuknu později,super článek,o tom žádná....... děkujeme.......ani se nedivím
+0 /-0 | 14.10.2021 05:05