Lámání 2.díl
10.10.2024 05:56 | HistorieÚvodem druhého dílu zopakuji stěžejní výrok prvního mistra světa: "šachy nejsou pro duševně slabé" a právě prvním mistrem světa začneme.
Jinak řečeno, Zukertort byl brilantní taktik. Sám si velmi věřil a byl přesvědčen, že "starého a nemocného" Steinitze porazí.
Začátek zápasu dal za pravdu Zukertortovi, který vedl po 5 partiích 4:1. Steinitz na tom nebyl zdravotně dobře a soupeř plně využíval svoji převahu nejenom na šachovnici. Ale... ale pak se ukázala obrovské nešachová síla Steinitze. Dal se do kupy a přestože musel dost fyzicky trpět, ukázal svoji obrovskou duševní sílu a začal soupeře přehrávat. Stav byl pak 4:4. Hrálo se na 10 vítězných partií.
Za vyrovnaného stavu se překvapivě začal duševně hroutit mladší Zukertort a bylo to o to překvapivější, že fyzicky se zdál na tom daleko lépe. Například vyučoval šerm. Nicméně lámaní v šachu je psychické a to Zukertort nevydržel. Steinitz přímo rostl, jak jeho soupeř klesal. Poslední partie zápasu jsou přímo tragické, jak byl Zukertort vyčerpán a zlomen. Nakonec zápas jasně prohrál 10:5 (!) Což je naprosto neuvěřitelné, když vedl 4:1.
Bylo ta to pro Zukertorta taková rána, že jeho výsledky šly dolů a zhruba dva roky po zápase zemřel. (Na wikipedii o něm píši, že měl tyto nemoci: revmatismus , ischemická choroba srdeční , problémy s ledvinami a arterioskleróza). Lámání na šachovnici někdy může otevřít "Pandořinu skříňku". A zde to bohužel takto pro Zukertorta bylo.
První mistr světa prokázal obrovskou duševní sílu v dalších dvou zápasech, když si za soupeře vybral velmi silného mistra Čigorina. A na to se podíváme příště.
Konec druhého dílu
Robert Cvek