Šachové pravdy Anatolije Karpova a Michaila Tala

05.03.2021 09:37 | Trénink

Michail Tal a Anatolij Karpov, to je jako noc a den. Jako útok a nekompromisní poziční boj. A přeci se dá najít spoustu šachových věcí, které tyto hráče spojuje. Třeba dnes dvě pozice, dvě otázky a šance si pěkně potrénovat.

V této pozici je na tahu Mikhal Tal ( bílý).


Bílý má příjemnou výhodu. Mít výhodu je krásná věc. Záleží jen na nás, jak dlouho nám ta výhoda vydrží. Lepším hráčům může stačit tato výhoda k optimismu a víře, že dnes tuto partii vyhrají. Průměrným hráčům může tato výhoda přinést radost, která po pár nepřesných tazích vyprší. Zmizí výhoda a možná i radost. 

Co má hrát bílý, aby měl výhodu i radost i v dalších tazích?

Odpověď nenašel ani Michail Tal a partii remizoval. Odpověď možná najdete vy, když se budete snažit zabránit černému dát do hry jezdce Jb8! Když budete černému bránit vyvinout tohoto jezdce, pak budete mít výhodu a pocit, že jste zahráli tuto pozici lépe než Tal. 

Dám Vám na výběr....

a) nejlepší tah bílého je Da4

b) nejlepší tah bílého je Db5

c) nejlepší tah bílého je Dd1

d) nejlepší tah je Jd2


Druhá partie je od Karpova. Na tahu je bílý, tedy Karpov.


Podobný příběh jak v první ukázce. Černý má problém s Jb7 a dokud bude mít tento problém, má bílý právo si myslet, že má výhodu. Napovím, černý by rád zahrál a5 a nebo f6!

Proto se ptám, jaký je nejlepší tah bílého?

a) Sb1

b) Dd2

c) Kh1

d) Dg4

Jak vlastně můžeme přijít na správnou odpověď? Ptejme se co chce hrát soupeř! Ptejme se, jak se soupeř chce vysmeknout z této pozice. 

Překvapivě Michail Tal nebyl jen útočníkem, který zval své soupeže do temného lesa, ze kterého jeho soupeři nenacházeli cesty zpět. Byl to i hráč s výborným pozičním citem a technikou, která tak zdobila A. Karpova.

Jako si neumíme představit den bez noci, stejně tak není možné, aby šachista byl jen taktik, a nebo stratég. Dobrý hráč je ten, kdo má v sobě den i noc. Tedy kousíček fantazie Tala a alespoň drobek pozičního citu Karpova. 


 - odpovědi na otázky: 

1) nejlepší tah je Db5, protože všechny snahy soupeře o vysvobození z pozice zmrazí tah Dd5!!

2) nejlepší tah je Dg4, který nedovolí soupeři zahrát jak a5 tak f6!! 

Petr Koutný-
. kolo -
0x 4880x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované