Domácí výhoda? MC a Norway chess 2015

28.11.2020 08:00 | Historie

V roce 2015 byl Magnus Carlsen již druhým rokem mistr světa a jasná světová jednička (nejenom podle ela). Domácí turnaj v Norsku měl jenom potvrdit suverenitu mistra světa.

Magnus vyhrál před tím (necelé dva měsíce) turnaj Gašimův memoriál, se ziskem 7 bodů z 9 partií bez prohry (měl bod náskok na druhého Ananda). Dokonalý favorit a domácí ikona Magnus Carlsen měl na domácí půdě předvést jak se hrají šachy. Ale co čert nechtěl...
V Norsku začal super turnaj - dodnes populární Norway chess - klasicky bleskovým turnajem, který měl rozhodnout o losování. Již na "bleskáči" šlo vidět, že Magnus není ve své kůži, když skončil až třetí. 

Turnaj začal 16.6.2015. Magnus měl v prvním kole bílými Veselina Topalova. Klasická partie, kde Magnus uplatňoval malou výhodu. Soupeře mačkal a mačkal... Veselin s tehdejším elo ratingem 2797 byl těžkým oříškem. Ale mistr světa svým typickým způsobem soupeře přehrál. Ale neudělal 61. tah (!) a to doslova. Tehdy to byl velký poprask. Magnus Carlsen neznal turnajová pravidla a překročil čas. Ve vyhrané pozici! Nutno ale napsat, že to nebyla snadná výhra.

OK, může se stát. Ale mistr světa prohrál i ve druhém kole! S Fabi Caruanou udělal hrubku a bylo po partii. Sice ještě partie trvala relativně dlouho, ale už to bylo na jednu bránu. 

To byl nejenom šok pro domácí diváky, ale pro celý šachový svět. Mistr světa začal malou rošádou!

Jenomže to není všechno. Po remíze ve třetím kole, Magnus prohrál ve čtvrtém kole (!) S nikým jiným, než s Viši Anandem. To byla obzvláště hořká prohra. My se na partii podíváme. V ten moment jakoby se zastavil tehdejší šachový svět. Šachový Mozart, fenomén a absolutní světová jednička Magnus Carlsen, měl pouhopouhý ubohý půl bod ze 4 partií. Asi jeden z největších šoků "novodobých šachových dějin."

Nutno ale napsat, že Magnus ještě zabojoval a dvakrát vyhrál. Před posledním kolem měl tedy mínus jedna. Ale pak prohrál i poslední kolo s Ludvigem Hammerem. A skončil na mínus dva třetí od konce. Poslední skončil Ludvig Hammer se třemi body, ale tři body měl také (a byl předposlední) Levon Aronian (!)

Vyhrál to tehdy Veselin Topalov (6,5 bodu) před Viši Anandem a Hikaru Nakamurou (oba 6 bodu).

Co k tomu říci? I mistr tesař se někdy utne a třeba třikrát. Asi zatím největší výpadek mistra světa. Na domácí půdě se Magnusovi prostě tolik nedaří. Nevyšla mu ani olympiáda v Norsku.

Robert Cvek

-
. kolo -
0x 3512x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované