Záhada Bobbyho Fischera v Sousse

10.02.2024 04:31 | Historie

V roce 1967 se hrál v Sousse (Tunisko) mezipásmový turnaj. Byl to kvalifikační turnaj do zápasů kandidátů (v té době na popud Fischera se nehrál turnaj kandidátů).

Asi mnoho z vás ví, že tento turnaj byl "tím turnajem", který Bobby Fischer nedohrál. Nicméně co se dělo a proč Bobby Fischer tento turnaj nedohrál, se pokusím uvést v tomto článku. Hlavní informace čerpám z anglické wikipedie a z knihy Moji velcí předchůdci 4.díl.

Z kraje to přitom vypadalo jako na obláčku. Bobby přijel do Sousse brzy (pozor, to u BF nebylo pravidlem, třeba na turnaj v Buenos Aires v roce 1970 přicestoval několik dní po začátku) a s úsměvem "od ucha k uchu" působil na své okolí přívětivě.

Turnaj to byl extra silný, hráli zde vynikající sovětští velmistři KorčnojŠtejn a Geller a silní (nesovětští) velmistři jako LarsenHortGligoričPortišReševský atd. 

Nutno zde napsat, že Bobby byl v té době adventista sedmého dne a nesměl hrát v pátek a před západem slunce v sobotu. Pořadatelé tomu vyšli vstříc, podobné požadavky měl i Reševský. Sobotní partie tedy začínaly u těchto borců až v 19,00 (!) V té době se partie přerušovaly a tzv. pečetily. Takže ačkoliv byly volné dny, často padly na dohrávání přerušených partií a volný čas na jejich analýzu. A aby to nebylo málo, Bobby ještě neměl hrát v nějaké říjnové dny, kdy mělo jeho náboženství svátky. Turnaj se hrál od října do listopadu. Bobby tedy tyto hrací dny měl nahradit dny, které byly na dohrávání. To je pro tento příběh důležitá poznámka.

Bobby Fischer v té době hrál skvěle, do turnaje se pustil jako uragán. V sedmém kole krásně rozebral trojnásobného přeborníka SSSR Štejna. Zajímavostí je, že v roce 1966 chtěl Bobby právě se Štejnem hrát zápas.

Ale jak to začalo na obláčku, šlo to nyní dolů. Projevil se typický Bobby Fischer, který usiloval o co "nejlepší hrací podmínky". Bobby se v některých kolech stěhoval od stolu ke stolu, z toho důvodu, že jednou mu vadil hluk, pak osvětlení atd. A tak se Bobby "přesouval" od jednoho konce hrací místnosti k druhému. Nutno zde napsat, že tímto asi musel pořadatelům dost lézt na nervy. Protože s nikým jiným žádné problémy nebyly.

V 8. a 9. kole Bobby nehrál z náboženských důvodů. Navíc měl dvě nedohrané partie. Bobby zjistil, asi s šokem, že by podle harmonogramu musel hrát 4 partie po sobě a po jednom volném dni dalších 5 partií po sobě! Bobby požadoval pro sebe další volný den, jinak - pohrozil - z turnaje odstoupí!

Samozřejmě nastala "mela". Byl povolán tiskový atašé amerického velvyslanectví, který chtěl  Bobbyho "lámat" na to, že přece reprezentuje USA. Bobby na to odvětil "nereprezentuji zde nikoho kromě sebe". Bobby se sbalil a odjel (!) A byl samozřejmě kontumován v 10.kole v partii se sovětským velmistrem Gipslisem

Tímto ale nekončí. Další den měl hrát Bobby s Reševským. Asi málokdo čekal, že se Bobby objeví. Pokud by nepřišel Bobby do jedné hodiny po začátku partie, byl by kontumován. A co se nestalo! Po 53 minutách od puštění hodin, se usmívající Bobby dostavil k partii a zahrál 1.e4. Pro Sammyho to musel být šok. Partii prohrál úplně bez odporu.

PS.: Pro Reševského to byl tak velký debakl, že sepsal protest, který byl předán Fischerovi, který ho ale, aniž by ho četl, před rozhodčím roztrhal.

Když prezident tuniské šachové federace Bobbymu slíbil volný den, zdálo se, že je vše zažehnáno a Bobby bude pokračovat dále. Navíc rozbil Roberta Byrneho.

Jenomže pak Bobby, před 13.kolem přišel s otázkou, co jeho partie s Gipslisem. Tuto věc chtěl řešit nyní, protože pokud by nyní vystoupil z turnaje, jeho výsledky by se nepočítaly. Bobby navíc dodal, že s prohrou s Gipslisem nemůže v žádném případě v turnaji pokračovat. Což samozřejmě bylo tvrdé ultimátum na rozhodčí a organizátory turnaje.

Bobby na další partii nenastoupil (je asi jasné, jak dopadlo jeho ultimátum) a prohrál tak další partii kontumačně a poslední (třetí) kontumační partie byla proti Larsenovi. Před touto partií a během partie (Fischer byl v hotelu) se marně organizátoři snažili Fischera přesvědčit, aby hrál. Když pak Bobby (trochu asi vyměknut) chtěl partii přesunout, Larsen reagoval "Ne, hodiny byly spuštěny". A tak Bobby prohrál třetí partii kontumačně a tím tedy se rozhodl z turnaje odstoupit.

Přitom měl 8,5 bodů z 10 partií (!) Bylo to snad do té doby poprvé, co odstoupil vedoucí hráč, jak poznamenal Paul Keres.

Spekulovalo se pak, že Bobby odstoupil proto, protože měl strach ze Spasského. Nebo, že nebyl připraven na zápas o mistra světa v roce 1969 (mistrem světa byl Petrosjan). Těžko říci, jak by dopadl střet Fischer x Spasský někdy kolem roku 1968. Nutno ale napsat, že Bobby Fischer za celou svoji šachovou kariéru (!) od dítěte až po mistra světa, byl naprosto neústupný. Pokud se nějakým způsobem nevyhovělo jeho požadavkům, znamenalo to "skončení" s šachem. V roce 1972 to bylo na dvacet dlouhých let. Nicméně i rok 1967 měl dopad. V roce 1968 hrál Bobby jen menší turnaje. V roce 1969 jen jednu vážnou partii (!) Velký comeback přišel až v roce 1970.

Zde jsou doplňující informace, tabulka a partie: https://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=79225


Robert Cvek 




3x 2986x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
vevlad
Pokud Fischer vynechal v rozhodující době šampionát USA a SSSR by nepovolila jeho účast v pásmovém turnaji musel by čekat na další cyklus v tříletém období.
+0 /-0 | 17.02.2024 07:46

JiriDufek

Přepis Reševský nevypadá úplně šťastně..

+1 /-0 | 11.02.2024 19:28

Remcik z Banika

Taky mi to trochu trhá oči, raději Reshevsky, případně Rzeszewski :-) Pěkná vzpomínka na Bobbyho, odstoupit z mezipásmového turnaje s průběžným skóre 8,5 z 10, to mohl fakt asi jenom on :-)

+0 /-0 | 11.02.2024 20:29