Pojďme si hrát do Zaječic

01.06.2013 02:00 | Šachové Zaječice 2013

V každém dříme kousek hravého dítěte a jak známo, kdo si hraje, nezlobí! V Zaječicích, tam to dobře vědí, již od roku 1963 pořádá ŠO TJ Sokol Zaječice jako oslavu Mezinárodního dne dětí, mládežnické šachování, které se letos dočkalo svého 51. pokračování.

Je libo pintu historie? Na úplném začátku, 1963, šlo o jednodenní turnaj se simultánkou mistrů, od druhého ročníku se hraje po dva dny. Další roky dostál turnaj spousty změn. Měnily se podmínky soupisky (dívka na 7. šachovnici, podmínka mladšího žáka atd. ), herní systém turnaje (vyřazovací způsob nahradily základní a finálové skupiny, ty pak švýcar),  způsob hodnocení (zápasový, olympijský), vývojem prošlo i hrací tempo (hrálo se bez hodin s odhadem a určením výsledku po hodině hry, později 40 tahů za 40 minut a odhad bez dohrání), i místo dění (až do roku 2001 turnaj probíhal na hřišti v Zaječicích u Chrudimi, pod širým nebem, později pod vojenskými stany). Od roku 1990 mají šachové Zaječice statut Mistrovství České republiky šestičlenných žákovských družstev v rapid šachu.  Od roku 1993 je souběžně pořádán turnaj dvojic nadějí do deseti let. Rok 2002 přihrál OPEN turnaj jednotlivců.

Co k tomu říká jeden z pořadatelů? Na kus řeči s Jaroslavem Hájkem.

Otázka: Šachové Zaječice se rozhodně mohou pochlubit dlouhou tradicí. Je známo, že každému pořadateli někdy dochází dech. Neměl jste někdy chuť s tím tzv. seknout?

Seknout? To ne! Každý rok se snažíme spíš něco vylepšit. O organizaci se stará více lidí. Ing. Jiří Česenek, ředitel turnaje, zajišťuje vše od ubytování, stravování, dopravy, pohárů, medailí. Já mám na starosti ty šachové věci, tiskopisy. Bratr Jiří Hájek pak věcné ceny. Při turnaji pomáhají další hráči z oddílu.  Musím ale přiznat, že - zatím marně - hledám někoho, koho bych zaučil a sám jen radil (smích).

Otázka: Jak se těšíte na letošní Zaječice, všechno připraveno? Bude nějaké to překvapeníčko pro účastníky?

Těším se moc, především na to, až budu psát doufám pozitivní závěrečnou zprávu (smích). Všechny přípravy jsou dokončeny, máme nové panely s kompletními výsledky všech družstev i jednotlivců, každý se tam najde, bude spousta fotek.

 A jakou podobu mají Šachové Zaječice dnes? Turnaji je již tradičně určen na začátek června, 1. - 2.6. 2013 v Junior centru Seč. Co se bude hrát?

A) OMEGA plus OPEN - Mistrovství České republiky družstev starších žáků v rapid šachu. Šestičlenné družstvo tvoří 4 chlapci 1 dívka (1998 a ml.) 1 mladší žák (2001 a ml.). Vždy nastupuje (na kterékoliv šachovnici) nejméně jedna dívka a jeden mladší žák. Nelze sloučit dívku a ml. žáka na stejnou šachovnici. Tempo 25 25 minut na celou partii 10 sekund na každý tah. Přihlášených účastníků 6x57.

B) VS Chrudim OPEN - Turnaj dvojic nejmladšího žactva, 21. ročník. Hrají hráči a hráčky nar. 2004 a mladší, oba ze stejného ŠO. Tempo 40 40 minut na celou partii Přihlášených účastníků 2x49.

C) DS Brno OPEN - Turnaj v rapidu jednotlivců, 12. ročník. Účast je zcela bez omezení. Tempo 20 20 minut na celou partii. Přihlášených účastníků 37.

Na Seči bude veselo. Podle předběžných informací dorazí 669 lidí a lidiček, z toho 477 hráčů. Pro všechny tři turnaje platí: švýcarský systém, na 9 kol, řízený programem Swiss Manager, bez povinného zapisování partií, s čekací dobou až do spadnutí praporku.

Co potěší? Poháry a medaile pro první tři družstva v MČR i v turnaji dvojic věnuje každoročně Obecní úřad Zaječice, diplomy pak ŠSČR. Pohár a medaile dostane i nejlepší zahraniční družstvo. Dále připravíme hodnotné i drobné věcné ceny pro všechny hráče i vedoucího z prvních 25 družstev a pro všechny hráče turnaje dvojic. Nakonec předáme nejméně patnáct finančních cen pro turnaj jednotlivců (1. cena 1.500,-Kč pohár), v celkové hodnotě 7.000,-Kč. V tom jsou ceny: pro nejlepší ženu, nejlepšího seniora (narozen 1951 a starší), nejlepší hráč pod 2000, 1800, 1600 a 1400 ELO. Každý hráč a jeden vedoucí družstva i dvojice obdrží při včasné prezentaci pamětní tužku.        

Program zahajuje v sobotu v 8:30 koncertem skupiny KIESSE NZAMBA při GJR Chrudim, vystoupí studenti a studentky (hlavně) pod vedením profesorky Ilony Štorkové, zazpívají africké spirituály. Po poslední písni jsou očekávány ovace ve stoje a když už všichni budou stát, v 9:10 poctíme MČR státní hymnou zpívanou pětihlasně. V 9:15 dostanou slovo hosté turnaje, ing. František Mihulka (místostarosta obce Zaječice), Viktor Novotný (předseda ŠSČR), ing. Zdeněk Fiala (předseda KM ŠSČR). Poté zástupci sponzorů, ing. Milan Kušta, ing. Vlastimil Chládek, ing. Roman Pešek. Pak už nic nebude bránit v plánovaných 9:40 pustit první pěšce či jezdce na bitevní pole. V neděli se šachové bitvy rozhoří od 8:00.

Co dodat? Třeba postřeh, že Šachové Zaječice se mezi hráči těší takové oblibě, že některým z nich stojí za to zdolat na bicyklech vzdálenost sto třiceti kilometrů. Třeba informaci, že v sobotu se od 20:30 nabízí posezení při výborném víně z Moravy.

Znak Zaječic (autor: Jaroslav Odehnal)

Odkazy

Webové stránky turnaje

Průběh na Chess-Results: Turnaj dvojic

Průběh na Chess-Results: MČR družstev SŽ

Průběh na Chess-Results: Rapid jednotlivců

Galerie vítězů minulých ročníků

Oficiální stránky obce Zaječice

Foto minulého ročníku od vítězných Polabin

3x 5944x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
P.Z.

Letos ne. Snad zase za rok. smiley

+0 /-0 | 01.06.2013 13:15

Tobi

Nevím, o tom, že by byl. Pokud se mýlím, třeba ho někdo doplní.

+0 /-0 | 01.06.2013 10:31

Pepa Kratochvíl

On není online?

+0 /-0 | 01.06.2013 10:17