Online tréninky a online zahájení na měsíc říjen v roce 2022

02.10.2022 09:47 | Zprávy

Budeme dále pokračovat v INTUICI. První čtyři díly jsme se hlavně věnovali intuici v zahájení (citu v zahájení) a ukázali jsme si a vysvětlili jak se správně učit/porozumět zahájení a jak jsou rozhodující znalosti.

Online tréninky (říjen/október):

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Říjen 2022 - Online trénink" (simpleshop.cz)

Budeme dále pokračovat v INTUICI. První čtyři díly jsme se hlavně věnovali intuici v zahájení (citu v zahájení) a ukázali jsme si a vysvětlili jak se správně učit/porozumět zahájení a jak jsou rozhodující znalosti. Protože intuice (cit) v zahájení je hlavně o znalostech. Dále jsme si ukázali poziční intuici a něco z koncovek (poslední díl).

V dalších čtyřech dílech bych se chtěl zaměřit na intuici v taktice, dynamice a v komplikovaných pozicích. Protože toto už není tak jasně spojeno ze znalostmi (ačkoliv i zde jsou samozřejmě důležité). Je hodně moc pozic, které se nedají spočítat, jsou o odhadu a citu. Mimochodem slavně oběti Tala byly většinou čistě intuitivní. My se na toto zaměříme, ukážeme si jak postupovat, jak do toho použít intuici.

Další důležité téma, které probereme bude spojitost INTUICE a PROPOČTU. Protože právě propočet může intuici podpořit nebo vyvrátit. Na kolik a kdy se máme spoléhat na propočet a kdy na intuici? A jak správně zacházet s těmito pilíři (nejenom) komplikovaných pozic.

V dynamice velmi často musíme hrát podle intuice a citu. Například v dynamických zahájeních jako královská indická (KID), grünfeld, francouzská atd. často vznikají pozice, které se nedají řešit propočtem a je špatně je řešit propočtem, protože jen se v tom ztratíte a ztratíte čas a energii - jde o nespočitatelné pozice, navíc u takového propočtu narůstá šance (hrubé) chyby. Všiml jsem si, že spousta hráčů v tomto postupují nedobře a zbytečně dělají chyby, kde by nemuseli. Navíc zbytečně ztrácí (dost) času a energii. Bývá to také jedna z příčin časové tísně.

Všechno si samozřejmě vysvětlíme a ukážeme si spoustu příkladů, které jsem v drtivé většině nikdy nikde nepublikoval.

Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:

5.díl     Intuice                         4.10. 2022
6.díl     Intuice                        11.10. 2022

7.díl     Intuice                        18.10. 2022
8.díl     Intuice                        25.10. 2022

Jde o čtyři díly za měsíc říjen/október v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.
 

Online zahájení (říjen/október) :


Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Říjen 2022 - Online zahájení" (simpleshop.cz)

Budeme dále pokračovat v urychleném draku. Musím zde znovu zdůraznit, že probírané zahájení bude více postaveno na vzorových partiích a tím větším pochopením typových motivů a plánů.

V první lekci jsme se podívali na (některé) vzorové partie a motivy. V tomto měsíci se podíváme na odbočky v urychleném drakovi po 1.e4 c5 2.Jf3 Jc6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 g6! 5.Jc3 Sg7 Zde se podíváme na 6.Jb3 a 6.Jxc6 a podíváme se na 6.Se3 Jf6 a zde se podíváme na systémy bez 7.Sc4. Tedy nejrůznější odbočky bílého, kdy nestaví střelce na c4, tedy třeba 7.Se2, 7.f3, 7.Dd2, 7.Jb3 atd. Velká výhoda urychleného draka je v tom, že jakékoliv pokusy bílého o útok na krále jsou špatné, včetně plánování velké rošády. Kritický systém je 7.Jxc6!? bxc6 8.e5! na což se pořádně podíváme.

Ještě bych rád doplnil, že zahájení je posíláno ve dvou souborech. První je dominantní z hlediska variant a druhý je pak hlavně o textu, kde nechávám základní varianty a principy a popisuji slovně o co v pozici jde a co je důležité, motivy atd.

Ps.: Možná jste si všimli, že jsem udal pořadí tahů 1.e4 c5 2.Jf3 Jc6!? Protože se dá hrát i 2...g6!? V čem je rozdíl a co je lepší? Na to si uděláme na konci urychleného draka trénink. Protože to je - podle mne - velmi důležité a případně můžete používat oba postupy. Rád ještě prozradím, že počadí tahů zde není rozhodně jedno.

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:


2.díl       Urychlený drak  odbočky bez 7.Sc4     1.díl                   6.10. 2022
3.díl       Urychlený drak  odbočky bez 7.Sc4      2.díl                 20.10. 2022

Jde o dva díly za měsíc říjen/október v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".
 
Robert Cvek

0x 1688x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované