O titul se poperou Anna Muzyčuková a Tan Zhongyi

26.02.2017 18:00 | Mistrovství světa žen 2017

Dvě semifinálová utkání MS žen měla zcela rozdílný průběh: zatímco Anna Muzyčuková přejela Alexandru Kostenjukovou již ve dvou vážných partiích (s notným přispěním Caissy), druhý souboj mezi Harikou Dronavalli a Tan Zhongyi musel rozhodnout až armageddon.

Vyřazovací souboje jsou nejen bitvou na šachovnici, ale také obrovským soubojem nervů. Své by o tom po první semifinálové partii mohla povídat Alexandra Kostenjuková. V první partii bílými s Annou Muzyčukovou (úvodní foto David Llada) brzy získala pěšce a jasně lepší pozici a partii skoro jistě mohla rozhodnout o dost dříve (kupříkladu 33.Sc5! vypadalo hodně výživně). Nicméně i vzniknuvší koncovka dávala slušné šance na zisk celého bodu. Jak se však říká: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne... 

-
. kolo -

V odvetné partii pak bylo znát, že Kostenjuková po této nešťastné prohře nemá sílu zápas otočit. Černými se jí už zahájení hodně nepovedlo a již po 12 tazích stála strategicky silně méněcenně, s nadsázkou bych si troufl říci, že skoro na prohru. Muzyčuková jí v dalším průběhu nedala šanci a černá se již po 30 tazích musela vzdát.


-
. kolo -
Souboj Dronavalli s Zhongyi začal vítězstvím bílými hrající Číňanky, která svou soupeřku v typové pozici s visacími pěšci pěkně přehrála postupným útokem na královském křídle. V odvetné partii si pak Indka vybrala pro vyrovnávání stavu zápasu sicilskou se 3,Sb5, který přešla do španělských pozic. Po zisku pěšce se bílé v maratonské partii podařilo zvítězit, ale také zde hrály nervy zjevně velkou roli: po 117 tazích vznikla na šachovnici koncovka střelce a jezdce proti samotnému králi, ve které si bílá nebyla zcela jistá správným postupem, černého krále celkem dost prohnala po šachovnici a jen těsně stihla zvítězit, když dávala mat 43. tahem od posledního braní! Toto vše si ovšem mohla Harika ušetřit, protože o mnoho desítek tahů dříve neviděla pěkný pětitahový mat:

-
. kolo -
V rapid partiích strhla vedení pro změnu na svou stranu Dronavalli, když bílými svou soupeřku smetla v miniaturce:

-
. kolo -

Rovněž Zhongyi ovšem dokázala vrátit úder, když v odvetě rapidu udolala Dronavalli v téměř (zdůrazňuji slovo téměř!) rovné jezdcové koncovce. Na řadu tak přišly bleskové partie s tempem 10 minut + 10 vteřin za tah. V nich se situace opakovala skoro jako přes kopírák: v první partii bílými vyhrála pro změnu Číňanka, která v druhé partii získala koncovku dámy proti věži, střelci a pěšci (s dalšími pěšci na obou stranách), která skoro nešla prohrát. Hrála ji však natolik nešikovně, že se jí prohrát i přesto podařilo... Až další dvě bleskovky (5+3) přinesly první dvě remízy tohoto souboje. Rozhodnout tak musel až armageddon (5 minut bílé proti 4 minutám černé), ve kterém musela zvítězit bílými hrající Dronavalli. Ze zahájení bílými sice nezískala vůbec nic, pak jí však soupeřka tahem 31...Jhf6? dosti nepochopitelně darovala čistého centrálního pěšce a Indka postupně dotáhla partii do vyhrané dámské koncovky. A byla velice blízko postupu do finále, bohužel pro ni v rozhodující moment přestřelila zcela prázdnou bránu...

Bílá na tahu: dokážete najít nejjednodušší cestu k výhře?

Bílá nakonec o svého volného pěšce přišla a partii prohrála, což její soupeřku šťastně posunulo do finálového klání proti Anně Muzyčukové.

Finále začíná zítra a na rozdíl od předešlých kol se hraje na čtyři vážné partie. V případě nerozhodného stavu 2:2 budou ovšem i tady rozhodovat partie ve zkráceném tempu.

Semifinále - partie k přehrání 


-
. kolo -
5x 4600x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ELOminator

Uff, tak jsem si právě přehrál semifinálové partie a nevím, která z nich je ta nejhorší, jakou jsem kdz viděl. Kandidátů je mnohoblush

+0 /-0 | 28.02.2017 09:54

dejf721

to martin7: ano, je to přesně tak! ;)

+0 /-0 | 27.02.2017 12:04

martin7

Vidím Df6 a po jakémkoli tahu černého Dh4

+0 /-0 | 26.02.2017 20:38

dejf721

Díky za upozornění, překlepy opraveny ;)

+0 /-0 | 26.02.2017 19:40

Slušný anonym
Děkuju za pěkný článek! Jen si dovolím upozornit, že slečna Harika se nejmenuje Dronovalli, ale Dronavalli.
+0 /-0 | 26.02.2017 19:28