70. výročí založení šachového oddílu v Pečkách

18.09.2011 05:43 | Historie

Dne 11.11.1941 byl v klubové místnosti místního sportovního klubu AFK Pečky, v tehdejší restauraci „U Matesů“ (dnes Městská knihovna), založen šachový odbor, jehož hlavním iniciátorem byl Jaroslav Zadina (1912-1957)místní cukrá...

Dne 11.11.1941 byl v klubové místnosti místního sportovního klubu AFK Pečky, v tehdejší restauraci „U Matesů“ (dnes Městská knihovna), založen šachový odbor, jehož hlavním iniciátorem byl Jaroslav Zadina (1912-1957)místní cukrář a aktivní funkcionář AFK Pečky, který se stal také prvním předsedou a jednatelem, a na jehož počet se vždy druhou sobotu v září koná „Memoriál Jaroslava Zadiny“ v bleskové hře. Dalšími zakládajícími členy pak byli: Michal Moczigemba, Dr. Vladimír Švarc, Karel Kobliha, František Landa, Karel Havlík a Ladislav Slepička.

Jak z data založení vyplývá, šachový odbor vznikl v době okupace, kdy podobné schůze nebyly vůbec povolovány. Ustanovení šachového odboru bylo oznámeno Středočeské župě šachové v Poděbradech a od 14.1. 1942 se pečečtí šachisté, kteří měli v době založení celkem 12 členů, zapojili do pohárových soutěží. U všech členů muselo být přiloženo prohlášení o „původu arijském“! Tehdejší soutěž měla 3 kola za účasti čtyř družstev: z Kolína, Českého Brodu, Velkého Oseka a Peček.

Naši šachisté zahájili vítězstvím nad Velkým Osekem 3,5:2,5 a po porážce s vysoce favorizovaným Kolínem 1,5:4,5 a remízou s Českým Brodem 3:3 obsadili konečné 3. místo, díky horšímu skóre.

Nejvýznamnější šachová událost v dějinách pečeckého šachu se však odehrála o další rok později, přesně 14. 2. 1943, kdy v rámci oslav 35 let trvání AFK Pečky se v sále hotelu „U Karla IV,“ uskutečnila simultánka tehdejšího úřadujícího mistra světa Dr. Alexandra Alechina* (1892-1946), jedné z největších osobností šachových dějin, kterého, kromě manželky doprovázel český šachový mistr Karel Opočenský (1892-1975), tehdejší redaktor ČTK. Simultánky se zúčastnilo 37 hráčů z Peček a okolí. Dobová fotografie z této produkce a fotografie Alechina i s jeho věnováním jsou umístěny v klubovně našeho oddílu.

Z uvedené simultánky se, kromě fotografie, zachoval pouze výsledek, když mistr světa zvítězil ve 33 partiích a pouze 4 partie skončily remízou. Jednu z nich uhrál také pozdější dlouholetý předseda šachového oddílu Jindřich Šedina z Dobřichova.
Za zmínku stojí, že právě Karel Opočenský byl prvním hostem pečeckých šachistů, když se 7.3.1942 konala v Pečkách jeho přednáška o šachovém hnutí spojená se simultánkou na 25 šachovnicích. V roce 1942 se uskutečnil první oddílový přebor již za účasti 22 hráčů, ve kterém zvítězil Ant. Bendl, před J. Zadinou a M. Moczigembou.

Za 70 let šachového hnutí v Pečkách, zde byla celá řada významných šachistů, jedním z nich byl také předválečný kandidát na vyzyvatele (byl jmenován kongresem FIDE v roce 1937) v boji o titul mistra světa a jeden z nejvýznamnějších československých šachistů mezinárodní velmistr Salo Flohr (1908-1983), jehož zápas s Alechinem, který se měl uskutečnit v roce 1939, znemožnila politická situace v Evropě, a který se po okupaci Československa odstěhoval do Sovětského svazu.

O letošním již 55. ročník „Memoriálu Jaroslava Zadiny“, který se uskutečnil v sobotu 10.9.2011 v Kulturním středisku, jsme čtenáře již informovali (Kompletní výsledky).

* Poznámka autora článku: V literatuře se setkáváme nejčastěji s tímto přepisem, někdy se používá také Aljechin.

1x 4182x Juraj
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
18.09.2011 10:17 | Autor neznámý

Dobrý den, mé srdce šachového historika začalo rychleji tlouci, když jsem na tomto krásném serveru našel další článek z mého oboru. Myslím, že z Aljechinovy produkce v Pečkách se zachovala jedna partie, kterou prohrál pan Materna. Pokud bude zájem, rád ji poskytnu. Naopak by mne zajímala kopie oné Aljechinovy fotky ze zmíněné produkce. Srdečně zdraví Jan Kalendovský