Středeční chvilka poezie

15.01.2020 06:22 | Trénink

... aneb i mistr tesař se někdy utne! V neděli jsem v "pralesní lize" hrál s hráčem 1900 a chtěl jsem co nejrychleji vyhrát. Což se mi mohlo neskutečně vymstít...

Po úvodních tazích 1.d4 Jf6 2.c4 c5 3.d5 e6 4.Jc3 exd5 5.Jxd5 Jxd5 6.cxd5 d6 7.Sd2 Se7 8.Dc2 Sf6 9.Jf3

se mi ještě nechtělo dělat malou rošádu, protože pak by bílý mohl začít snad docela nepříjemný útok tahem 10.h4!? Takže jsem přemýšlel, co zahrát, a jelikož jsem chtěl hrát rychle, vzal jsem střelce, šel jsem s ním na g4... a najednou jsem dostal totální vnitřní šok! Vždyť po 9...Sg4 přijde 10.De4+ a ztrácím čistou figuru. A to zcela čistou figuru, za kterou by nebyl ani jeden pěšec, tudíž bych se s klidným svědomím mohl vzdát! Naštěstí jsem střelce nepustil, takže jsem se poklidně vrátil na c8 a přemýšlel znovu. Okamžitě bylo jasné, že tím pádem musím jít střelcem na d7, což se mi v první moment zrovna dvakrát nechtělo. Dokonce se přiznám, že jelikož soupeř zrovna nebyl u šachovnice a sousední šachovnice byla zjevně zaneprázdněná přemýšlením, blikla mi na vteřinu hlavou myšlenka, že to vlastně asi nikdo neviděl a zahrál bych něco úplně jiného. Ale to jsem velice rychle zavrhl! Přece nebudu takovýmto zbabělým způsobem podvádět! Tak jsem rychle zahrál 9...Sd7 a po chvilce mi došlo, že to vlastně není zas tak špatný tah: v dalším tahu můžu zahrát b7-b5, což se do té pozice určitě hodí, a bílý díky střelci na d7 nemůže zahrát a4! Bílý sice hrál partii poměrně slušně, ale jelikož jsem po skoro-faux-pas začal pořádně přemýšlet, soupeře jsem postupně přehrál. Nicméně krásná ukázka toho, že ani s teoreticky výrazně slabším soupeřem rozhodně není dobré chtít vyhrát co nejrychleji! 

Níže Vám ještě předkládám několik krásných pozic, které si můžete samostatně vyřešit (zdrojem je vynikající šachová knížka Invisible Chess Moves). 

BNT, +-

ČNT, -+

BNT, +-

ČNT, -+

BNT, +-

0x 6567x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované