FIDE Open Staré Město 2020

11.03.2020 06:45 | Trénink

Šachové turnaje nejsou jen o síle soupeřů, ale také o prostředí, ve kterém se hraje, a o lidech, kteří turnaj pořádají. Proto neváhejte a vyražte v polovině srpna do srdce Moravy, do kraje nejlepšího vína a skvělé slivovice, prostě do Starého Města!

Letní turnaj ve Starém Městě patří mezi největší stálice šachového turnajového kalendáře. Letos se uskuteční jeho už 18. ročník! Mezi vítěze tohoto turnaje z předchozích let patří kupříkladu velmistři Vojtěch Plát (2017), Marek Vokáč (2014), Štěpán Žilka (2012), Martin Petr (2009), Ramil Hasangatin (2006) a další. Největší "stálicí" staroměstského turnaje je ovšem velmistr Vladimír Talla, který vyhrál tento turnaj už čtyřikrát, a to konkrétně v letech 2010, 2013, 2015 a 2016! 

Ředitelem turnaje je pro letošní rok poprvé pisatel těchto řádek, ale role ředitele vlastně zdaleka není tak podstatná, jak by se mohlo zdát. Mnohem důležitější je dobrá práce celého organizačního týmu! Není možné zde zmínit všechny lidi, kteří se o tento skoro "rodinný" turnaj starají, ale určitě nemohu nezmínit předsedkyni staroměstského oddílu Věrku Dobešovou, dále Radima Stuchlého, Radovana Studeného, Feru Vránu, ale zároveň vlastně celý oddíl, protože skoro každý se na organizaci turnaje nějak podílí, ať už pomocí před turnajem, během turnaje či úklidem po turnaji.

A co Vás tedy ve Starém Městě od 8. do 16. srpna čeká? V první řadě dva turnaje, a to hlavní pro většinu zájemců a poté vedlejší pro zcela amatérské šachisty a teprve mírně pokročilou mládež. Tento turnaj je konkrétně určen pro hráče s ratingem do 2000. Oba dva turnaje se hrají klasickým tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie s bonusem 30 vteřin za každý provedený tah. Hlavní turnaj je samozřejmě započten na FIDE, vedlejší turnaj pouze na národní ELO. Ani v jednom turnaji Vás ovšem nečeká jediné dvojkolo, každý den se hraje vždy pouze jedna partie! Čekací doba je stanovena na jednu hodinu od začátku každé partie, tudíž se opravdu nemůže stát, že byste se zpozdili třeba o dvě minutky a už jste si ten den nezahráli...
Samozřejmostí staroměstského turnaje je rovněž doprovodný program. A to nejen šachový, ale také nešachový. Ke konci turnaje v sobotu 15. 8. si můžete zahrát pro radost jeden "bleskáček". Co ovšem dělá turnaj ve Starém Městě obzvláště zajímavým, jsou ochutnávky! V úterý 11. 8. čeká účastníky ochutnávka lahodných moravských vín od domácích vinařů. A samozřejmě moravským vínům se žádné jiné nevyrovná! V pátek 14. 8. si pak můžete pro změnu vychutnat moravské slivovice, přičemž tato ochutnávka je navíc spojena s grilováním výborného masíčka! Během celého turnaje je pak přímo v hracím sále k dispozici bufet, kde můžete zahnat jak své hladové, tak i pitné buňky.

Turnaj ve Starém Městě je navíc ideální na trávení volného času. V blízkém okolí je spousta zajímavých míst, která se dají navštívit, a to klidně i opakovaně! Jmenujme jen některé.

 - hrad Buchlov s krásným výhledem na široké okolí (úvodní foto - Jaroslav Hruška)

 - poutní bazilika na Velehradě, kousek od baziliky je krásný archeoskanzen a hned vedle areál Vodní svět

 - zámek Buchlovice, kde se dá navštívit nejen zámek jako takový (kde se točila nejedna pohádka), ale také nádherné zámecké zahrady

 - unikátní kovozoo aj.

Další zajímavá místa jsou ve vzdálenějším okolí, což ale také vůbec není problém, protože Uherskohradišťsko je lemované cyklostezkami a je zde krásná rovina, takže cyklovýlety lze jedině doporučit! 

Nu a to by myslím pro tuto chvíli stačilo, nemůžeme samozřejmě prozradit vše, takže kdo se chce dozvědět ještě více, nechť v srpnu dorazí k nám do Starého Města!

Za pořadatele

IM David Dejf Kaňovský, ředitel turnaje

Zámek Buchlovice

Archeoskanzen Modrá

Poutní bazilika Velehrad

0x 5244x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované