Nejkrásnější šachové partie všech dob - 2.díl

11.11.2020 06:00 | Historie

Vybral jsem pro vás dalších deset klenotů šachové historie. Pojďte se podívat do míst, kde končí možné tahy a začínají nemožné. Kde lidská fantazie dává této hře a těmto partiím duši umělce.

Nejvíc ze všech těchto partií mě oslovila tato pozice...


Bílý vezme Dxf6 a černý se z pozice nedokáže vymotat. Možná tady měli pravdu ti, kteří říkali že šachy jsou sportem i uměním. ( partie Gibiatovich - Chernikov)


-
. kolo -
Judit Polgar v této partii zahraje partii v duchu Michaila Tala. I takový útočník jakým byl Alexey nezvládne udržet hrozby černé na uzdě a partii po krásné bitvě prohraje.

-
. kolo -
Charousek zakončí útok luxusní obětí dámy na e8. Zbytek je lahůdka  a radost.

-
. kolo -
Možná nejlepší a životní partie Lubomíra Ftáčnika. Legendární partie z roku 1982.

-
. kolo -
S domovníkem na g7 se nám nemůže nikdy nic stát. A to platí i zde. Jen do té doby, než bílý obětuje dámu za domovníka a pak začnou kouzla.

-
. kolo -
Rozdíl mezi slovíčkem " možné" a "nemožné" jsou jen dvě písmenka "ne" a tady v této partii to bude právě o hranici co je v této hře ještě možné a kde začíná to nemožné.

-
. kolo -
28.tah  a právem tato partie patří do zlaté sbírky nejkrásnějších partií! Co říkáte, není to krása?

-
. kolo -
Královská procházka a neb učebnicový útok na krále...

-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -
Tak to byl můj dnešní výběr nejkrásnějších partií. Která se vám nejvíc líbila? A neříkejte mi, že šachy nejsou uměním. Protože takto si představuji krásu lidské fantazie.
1x 6074x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
kiklos

Líbil se mi Nežmetino i Maršál. Mám rád poziční oběti dámy, nebo aspoň takové, které nejsou hned vidět. Sám mám ve svých partiích dvě nebo tři oběti dámy, až je někde vyštrachám, napíšu.

Ještě si vzppomínám na https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1060750

kdo z vás by vymyslel plán s 21. tahem? Nelze pominout psychologický efekt - hraju proti útočníkovi, tak mu obětuju dámu, ať se brání.

 

+0 /-0 | 11.11.2020 14:40