Zápisky z Mariboru I

10.11.2012 13:44 | MS mládeže 2012

V loňském roce jsme na MS mládeže cestovali skoro přes půl planety. Letos jsme se vypravili do slovinského Mariboru, což je oproti brazilskému Caldas Novas skutečně co by kamenem dohodil...:) Výprava České republiky čítá letos 18 hr

V loňském roce jsme na MS mládeže cestovali skoro přes půl planety. Letos jsme se vypravili do slovinského Mariboru, což je oproti brazilskému Caldas Novas skutečně co by kamenem dohodil...:) Výprava České republiky čítá letos 18 hráčů a hráček od osmi do osmnácti let, oficiálními trenéry jsou IM David Kaňovský, IM Pavel Šimáček a IM Sergej Berezjuk. Krom toho je na místě početný rodičovský doprovod a také dva osobní trenéři.

Vzhledem k letošní vzdálenosti MS jsme se rozhodli jet osobními auty. Naše posádka vyrazila z Olomouce pár minut po páté hodině ranní a celá cesta probíhala naprosto bez problémů. Kamenem úrazu byl až samotný Maribor. Přesto, že jsem si pečlivě vytiskl několik mapek a jel podle navigace, dostali jsme se nejprve do zapadlých končin s polními cestami plnými děr a výmolů. Chvílemi jsem měl skoro strach, abychom se nezačali kutálet dolů z kopečka...:) Skoro na úpatí kopce jsme se zeptali místního domorodce, načež jsme zjistili, že jsme úplně jinde, než bychom měli být. Problém byl totiž v tom, že jsem si ze záhadných důvodů vytiskl špatné mapky, a také v tom, že náš hotel měl adresu Hočko Pohorje 136. Bohužel Hočko Pohorje je jedna velká oblast několika kilometrů čtverečních, takže navigace v tom (tentokrát) byla zcela nevinně. Po delším bloudění a několikakilometrovém vracení se jsme náš hotel přece jen našli a mohli se v klidu ubytovat.

Teď poněkud odbočím a povím Vám pár slov o místě konání letošního MS mládeže. Maribor je druhým největším městem Slovinska. Má zhruba 95 000 obyvatel, je univerzitním městem (místní univerzita byla založena roku 1975) a protéká jím jedna z největších řek Slovinska Dráva. Vzhledem ke své rozloze 41 km2 (!) je počet obyvatel překvapivě nízký, je to nejspíš dáno jednak zalesněnými oblastmi a také snad tím, že jsme po cestě neviděli žádné paneláky ani nic jim podobného. Ve městě samotném je řada turistických atrakcí, zřejmě i proto byl v letošním roce Maribor vyhlášen evropským městem kultury. Příští rok pak bude pro změnu evropským městem mládeže. Sídlí zde fotbalový klub NK Maribor, několikanásobný účastník poháru UEFA. Maribor je též významným lyžařským střediskem, každoročně se zde pořádá slalom a obří slalom nazvaný Zlata lisica (The Golden Fox), který je započítávaný do série Světového poháru.

Vraťme se však zpět k šampionátu. Ubytování je na poměry mládežnických akcí skutečně luxusní. Česká výprava má několik apartmánů, ve kterých jsou povětšinou dva pokoje, dvě koupelny (z toho jedna s vanou) a velký (opravdu hodně velký!) obývací pokoj s plně vybavenou kuchyní. Rovněž na stravu si rozhodně nemůžeme stěžovat. Všechny tři chody jsou podávány formou švédských stolů, snad jen výběr jídel by mohl být o něco málo pestřejší. Za pět eur máme k dispozici bazén, ten však zatím (pokud se nepletu) nikdo z nás nevyzkoušel.

Komplex hotelů, ve kterém bydlíme, se nachází v nadmořské výšce cca 1050 metrů nad mořem. Na partie se denně dopravujeme kabinkovou lanovkou, což je bezesporu velmi originální. Oba hotely, ve kterých se hraje (Habakuk a Draš), jsou od spodní stanice lanovky cirka 100 a 300 metrů, čili přestože je náš hotel vzdálen od hracích sálů několik kilometrů (autem dokonce minimálně 20km vzhledem k tomu, že se musí celý kopec objíždět), díky lanovce trvá přesun přibližně 20 minut, což je naprosto v pohodě. Navíc je z lanovky opravdu nádherný výhled na celý Maribor. Také počasí nám zatím opravdu přeje: po celý den je nádherná modrá obloha, svítí sluníčko a je i celkem teplo. Až večer se vždy výrazněji ochladí.

V prvním kole jsme vyválčili přesně padesát procent možných bodů, což je řekl bych solidní začátek. A to i přesto, že zvláště některá děvčata nedotáhla nadějně vyhlížející partie do vítězného či remízového konce. Druhé kolo dopadlo úplně stejně: opět padesát procent! Pevně věřím, že brzy tuto statistiku protrhneme, pochopitelně směrem nahoru!:) Stoprocentní zůstávají po úvodních dvou kolech dva hráči, a to FM Tadeáš Kriebel v H18 a Martin Blahynka v H14.

To by pro dnešek mohlo stačit, příští Zápisek nejspíš napíšu během volného dne, to znamená po šestém kole. Do té doby se pokusím udělat i nějaké pěkné fotky a přidat nějaké partiové ukázky.

Odkazy:

Stránky mistrovství
Online na Chessdom
5x 2244x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
11.11.2012 22:22 | Autor neznámý

 Marku, v pondělí neber zajatce a pusť se tvrdě do velšana. Lutchman Singh Karanvir je šancí, jak se opět dostat na pěkných 50%. Jen dej pozor, aby tě ten velšský Ind nepřekvapil nějakou zákeřnou anandovskou taktikou. Hodně štěstí ti přeje Pepa Kopal.

10.11.2012 21:58 | Autor neznámý

Zkusím počítat lépe než včera: "-1" (8,5 z 18). 2,5 b krom Tadeáše Kriebla a Martina Blahynky i Karin Němcová. Na "+1" Van Nguyen a Jan Mikeš. Oprava 2.odkazu o lanovce předch. mého přísp. zde

10.11.2012 21:34 | Autor neznámý

  Fandíme a držíme palce

Na partie se denně dopravujeme kabinkovou lanovkou, což je bezesporu velmi originální.

Je to jistě atraktivní, krásné, originál (nenapíší-li historici jinak) byl použit v Ústí n.L. při KP žáků v rapidu, v letošním lednu, tak jsem rád, že můj nápad na MS okopčili .  Viz

Lanovkou na turnaj  a ,,,přijeli

Pamětníkům možná něco Větruše říká, ano, MČR 1972 (tehdá bez lanovky). Moje zásluha to však nebyla, tehdá bych tam dokázal maximálně na výletě cvrnkat kuličky. Ostatně i pořádání letošního bylo beze mne, předal jsem jiným (druhý originál) - viz v článku prvního odkazu motto "dorostenci žákům".

10.11.2012 20:32 | Autor neznámý

Dneska ve 3.kole mj. remizoval Kriebel s IM Grygorjanem (2508) a Blahynka s FM Antalem (2353).  Jinak to dneska opět nebude přes 50%.

10.11.2012 20:14 | Autor neznámý

Hlavně, že není ta povodeň, ostatní se spraví...