LCWL - íránská vež

14.06.2024 15:16 | Turnaje

V předposledním herním víkendu jarní sezóny Live World Chess League (LCWL) nás čekají hned čtyři dílčí zápasy, tentokrát i se stejným soupeřem.

Postupně se poměříme

chesspawn s nevypočitatelným týmem z Íránu chesspawn

a to

chesspawn v sobotu 15. června 2024 od 19:30 v zápase ve "fišerkách" chesspawn

V tabulce soutěže LCWL Chess960 jsme zatím s třemi body z pěti zápasů na krásném třetím místě, ale bude těžké ho uhájit. Jediná cesta ke zisku medaile tak povede asi jen přes výhry v posledních dvou zápasech se silnými soupeři (což jsou Írán a Bulharsko).

Pokračovat pak budeme

chesspawn v neděli 16. června 2024 od 19:30 utkáním v hlavní soutěži chesspawn

S týmem Íránu se pojí největší kontroverze tohoto ligového ročníku - za nedodržování pravidel o vybalancovaném složení týmu jim vedení soutěže po dlouhých diskuzích odebralo na konci základní části 4 zápasové body.

Toto rozhodnutí způsobilo, že Írán v tabulce hlavní soutěže LCWL spadl na 4. místo těsně za náš tým (my aktuálně zatím máme 9 bodů, Írán 8.5). Tento rozdíl je ale miniaturní, neboť ve finálové skupině se hraje o dvojnásobek zápasových bodů (vítězství v každém dílčím zápase je za dva body).

V každém případě to bude jejich první utkání po tomto potrestání a já si vůbec nedokážu představit, jak se k situaci íránský tým postaví - zda jich přijde opravdu hodně (a v celé šíři ratingů) nebo zda jich bude sice hodně (ale jen na nejvyšších šachovnicích) anebo se stane něco jiného.

Z tohoto důvodu opět apeluji na naši maximální účast a potom také na naši bojovnost a šachový um.

A protože toto je týmová soutěž, tak je potřeba se vůbec nestydět a zkusit hrát. Uvědomte si přitom, že už jenom tím, že nastoupíte (a třeba i prohrajete), tak jste posunuli naši soupisku "dolů" a hráči pod Vámi tak dostanou snadnějšího soupeře (a dohromady tak máme větší šanci získat více bodů).

A o víkendu může jít opravdu o každou jednotlivou partii - vůbec bych se nedivil, že se celé utkání může rozhodnout třeba až na úplně poslední šachovnici.

A jak tomu můžete pomoci právě Vy?

- pokud jste špičkový hráč, rádi Vás uvítáme - náš soupeř postaví téměř jistě řadu titulovaných hráčů, takže pravděpodobně dostanete rovnocenného soupeře a pomůžete nám eliminovat jejich největší hvězdy;

- pokud jste silný hráč (+/- 2000), tak si pojďte taky zahrát - budete mít přiměřeného soupeře a právě silný střed soupisky je něco, o co se každý tým (a náš obzvláště) rád opře - tam se totiž získává nejvíce bodů;

- pokud jste pokročilý hráč (+/- 1500), tak Vy nám aktuálně chybíte nejvíce, protože v téhle kategorii se nás schází čím dál méně a právě tady se potom "ratingové nůžky" mezi soupiskami nejvíce rozevřou;

- no a pokud jste slabší hráč (+/- 1000) - vůbec se nestyďte, i Vy můžete hodně pomoci. Toto je týmová soutěž a každá pozice na soupisce má stejnou šanci rozhodnout o finálním výsledku.

Prosím rozšiřujte informaci o tomto zápase i na další šachisty (nováčky i ty, kteří už za nás hráli) - čím nás bude více, tím silnější budeme a lepší výsledek uhrajeme.

Udělejte si proto všichni čas na týmové on-line šachy v národním dresu.

A jak konkrétně to bude v sobotu a v neděli probíhat?


Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě by měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.


Připomínám, že další podrobnější informace o LCWL včetně tabulek a týmových statistik najdete v průběžně aktualizovaných diskusních fórech:

I dnešní obrázek byl  již tradičně vytvořen pomocí kreativní neuronové sítě v nástroji Stable Diffusion XL, konkrétně z fráze "The Azadi Tower in Tehran surrounded by crowd of chess pieces" .2x 668x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Zdeněk Desná

Mělo se hrát v počtu 40 hráčů. Soupeř nastoupil jen ve 23 pak 21 a nakonec ve 22 hráčích.

Takže, i když jsme prohráli, tak jsme vlastně vyhráli !

+1 /-0 | 17.06.2024 00:03

Zdeněk Desná

Hrajeme o třetí místo amatérů na světě. Tedy všichni do boje! U Fišerek je minimum 15 hráčů, u 2+1 5+2 a 10+2 pak 40 hráčů. Nehrajeme jenom pro zábavu, ale také pro umístění a o národní prestiž.

+1 /-0 | 14.06.2024 21:24