Fyzická kondice v šachu 4.díl

25.09.2023 06:00 | Trénink

Dostáváme se k poslednímu dílu o fyzické kondici v šachu a nyní o stravě před partií, během partie a během turnaje.

Poslední kolo slovenské extraligy začínalo vždycky v 18,00. Asi je to tak stále. Pro lidi co chodí spát kolem 22,00 a "vypíná" se jim mozek kolem 20,00 je to velmi krušné začínat tak pozdě.

Mám s tímto spojené dva příběhy se stejným jménem. V roce 2016 a také v roce 2017 hraji na první šachovnici proti Dubnici nad Váhom, tradiční soupeřem je Lukáš Černoušek

-
. kolo -
V roce 2016 černými sehraji katastrofálně zahájení a čekám, že partie bude do třiceti tahů ukončena. Dokonce ve 27. tahu prchám králem z dámského křídla na královské. Doteď si pamatuji, že jsem si v duchu říkal, "jako Napoleon, když utíkal z Ruska". A čekám ránu z milosti po 28.Va6!! ne těžký trik, který hráč formátu Lukáše musí vidět za "pár vteřin". Ale Lukáš "koulel očima" sem a tam, tah králem ho asi úplně "zmrazil". Nakonec z toho bylo ještě drama. Útrpné drama. Partii jsme skončili asi někdy kolem jedenácté večer, navíc mou zaslouženou porážkou. Byl jsem úplně KO, bolela mne hlava, nemohl jsem spát. Naprostá destrukce.

O rok později zase stejný soupeř, stejné barvy. Jen Lukáš nyní hraje 1.e4, Francie. Opět dlouhá partie. Ale poučen z předchozího roku, do sebe "liji" minimálně litr kofoly, nebo co to bylo. Normálně takové věci nikdy nepiji, ale toto není normálně. Hodně mi to pomohlo. Nicméně jasně lepší pozici jsem vyhrát nedokázal, spánek také někdy po jedenácté večer nepřišel. Sám sobě se divím, že jsem to vůbec absolvoval. Nyní bych už nikdy do něčeho takového nešel.  

-
. kolo -
Co jíst a pít během partie? Zde si myslím, že je důležité poznat, co na vás funguje a co ne. Na které potraviny máte alergii a na které ne. Když jsem hrál profesionální šachy, nejednou jsem nad tím přemýšlel a snažil jsem se zjistit co je nejlepší. Protože jsem měl problémy s nervy a žaludkem, nebylo to snadné. Zjistil jsem, že jedna z nejlepších potravin je banán. Ideální během partie - pro mne - byl banán, případně jablko a voda ředěná s džusem. Pokud jsem cítil nějakou únavu, tak jsem měl nejraději sladké nealkoholické pivo. To na mne fungovalo velmi dobře. Zjistil jsem taky, že přes můj velký odpor k slazeným limonádám, je dobré si něco takového dát, pokud jste unavený a hlavně pokud cítíte únavu "od mozku". 

Někteří šachisté jedí čokoládu. Třeba Garry Kasparov, nebo třeba jeden maďarský GM (nemohu si vzpomenout na jméno, asi Azcel nebo tak nějak) měl celou krabičku čokolády. Ale na mne čokoláda nebyla úplně dobrá. Ale pokud bych byl unavený "od hlavy" a nebylo nic sladkého kromě čokolády, vzal bych si ji.

Co jíst před partií? Zjistil jsem, že nesmím hodně najíst před partií, protože to mne "umrtvovalo" a neměl jsem dobrou koncentraci (kolikrát jsem měl problém neusnout a pořád nezívat). Velký problém byl, když byly švédské stoly (snídaně a hrálo se od 10,00), protože kolikrát nešlo odolat se pořádně najíst, když ta možnost byla. Nicméně dopad to mělo takový, že jsem cca první dvě hodiny hrál v útlumu. To byl můj objev, když jsem zjistil, že ten "nepochopitelný" útlum dělá strava. Jednou jsem nejedl skoro nic a hle, hrálo se mi velmi dobře. A to se mi hodně krát potvrdilo.


Ideálně - pro mne - je nejlépe 2-3 hodiny před partií nejíst NIC, možná ovoce, banán, jablko. Pokud bych hrál odpoledne třeba od 15,00. Pak nějaký lehčí oběd tak 3 hodiny před partií (12,00 - nic těžkého na trávení). Pokud bych měl hlad, jsou ideální sacharidy, rozhodně ne moc bílkovin. Nicméně sacharidy něco jako ovoce, ovesné vločky atd. Ideálně si to zamíchat s jogurtem a medem, což je velmi chutné, ale také dobře nakopne na partii. Navíc taková strava vás nikdy neumrtví. Pokud bych hodně chtěl kus masa, tak na večeři, ale nic těžkého. Nejlépe, rybu, kuře nebo například krůtu.


A jak obecně jíst během turnaje? Už jsem dost "napověděl". Doporučuji lehkou stravu, kde dominují sacharidy. Jednu dobu jsem zkoušel "ketózu", ale to se mi na šachách vůbec nevyplatilo. Zjistil jsem, že "čím větší" mám odstup oběda od partie, tím lépe. Takže třeba v Pardubicích, kdy myslím začínalo kolo (když jsem hrál) v 15,00, jsem měl oběd kolem 11,00 hodin. Důležité bylo se držet, protože člověk (šachista) má tendenci se někdy urvat z řetězu a opravdu jíst všechno a hodně. Ale to vždycky vedlo jen "ke ztrátám". Klíčem bylo mít dobrou a vyváženou stravu. A hlavně jíst opravdu málo. Patřím bohužel mezi ty lidi, kteří čím méně jí, tím jsou výkonnější po všech stránkách (samozřejmě ne do extrému :-) ).


Klíčem vždycky bude poznat sám sebe. Zapisovat si všechno, analyzovat a přemýšlet. Nemusí být náhoda, že se vám hrálo těžko, že jste se necítili dobře atd. můžete něco dlouhodobě dělat špatně (třeba strava) a ani o tom nevíte, protože jste nikdy o tom nepřemýšleli do patřičné hloubky. Rozhodně zkuste experimentovat a třeba u partie budete mít nejraději ořechy, jak třeba rád měl Levon Aronian a možná to platí doposud.

Robert Cvek

13x 2047x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
johnny01

Díky za celou sérii - velice inspiratinvní! Doufám, že bude více takových článků.

+2 /-0 | 26.09.2023 21:21

Sven Olafson

Asi Vám, Roberte, můj komentář trochu podkope tu Vaši chvályhodnou vizi, proč jste tento soubor článků vůbec psal, ale mně se nejvíc osvědčilo na začátek partie vypít trochu šáňa nebo létajícího jelena smiley Odpadne tím lehká nervozita před partií, opravdu však nedoporučuji pivo, protože po něm se chce spát. V průběhu partie, zejména samozřejmě vážné, je dobré vypít hodně obyčejné vody (Nakamura říká "stay hydrated"). Mládežníkům a dětem doporučuji začátek tohoto mého komentáře z výchovných důvodů přeskočit.smiley

+0 /-0 | 25.09.2023 11:48

Robert Cvek
To je OK, také mohu doporučit :-) Na vlastní oči jsem viděl, jak si velký Viktor Lvovič dal elixír ve vypjaté pozici :-)
+0 /-0 | 26.09.2023 07:41

Pavel Ch

Roberte, také jsem to viděl (asi jindy). Říkám: "Děcka, až vám bude 70plus, budete vicemistrem světa, budete mít 13.partii olympiády (pozn.: takové číslo už ani neexistuje), tak třeba také arbiter přihmouří oko, neb "Co je dovoleno bohovi, není .......... ".

+1 /-0 | 26.09.2023 15:27

Rubinus

Už si nevzpomínám, kde  a kdy, ale četl jsem něco o tom, že pokud hráč pije vodu během partie, tak několik minut po napití stoupá procento chyb. Tak nevím. Možná je to individuální, že hráč poté, co se napil, poleví v pozornosti.

+0 /-0 | 25.09.2023 15:25

lykan

Z dlouhodobého hlediska je potřeba se pořádně najíst. Je ovšem zřejmé, že z krátkodobého hlediska to sebere energii, kterou tělo potřebuje na trávení. Tak mě napadlo, jestli by řešením pro odpolední partie nebylo oprostit se od tradičních představ o tom, jak vypadá snídaně, oběd a večeře, a přejít na americký systém, tj. nacpat se večer a zbytek dne jen svačinkovat.

+2 /-0 | 25.09.2023 10:40

lykan

Ti, kteří hrají raději dopoledne, než odpoledne, si mohou zkusit posunout denní režim. Tímto směrem to jde mnohem snadněji, než obráceně. 

+1 /-0 | 25.09.2023 10:48

Robert Cvek

To nejde, třeba já se mohu rozkrájet a vstanu stejně, nehledě na to, kdy jdu spát a přes den není vůbec žádná šance usnout.

+3 /-0 | 26.09.2023 07:42

lubomir1959

Já to mám podobně...

+0 /-0 | 26.09.2023 10:05

hulíňák
V Praze se soutěže družstev hrají jedině večer ve všední dny
+0 /-0 | 25.09.2023 11:24

Rubinus

Také bych neměnil. Měl jsem naoppak dlouho problém hrát ty vesnické soutěže (a ligy) v neděli od 10, nebo dokonce někde od 9 hodin. Kromě toho času také delší časové kontroly, vyčerpat v Praze veškerý čas hned na 1.kontrolu může být sebevražda, pokud je pozice složitá - já hraji obvykle (až moc) rychle, mě to kratší tempo vyhovuje.

+0 /-0 | 25.09.2023 15:26