Kraťasy ve Tbilisi a tvrdý hák pro Carlsena

10.09.2017 12:19 | World cup 2017

Mistr světa podlehnul bílými figurami velmistru Bu. David Navara se v první partii ubránil náporu Grischuka. Kraťasový skandál otřásá Světovým pohárem v šachu.

Včerejší třetí kolo přineslo mnohá zemětřesení. Magnusi Carlsenovi, norskému mistru světa, po partii s Číňanem Xiangzhi Bu rozhodně není do zpěvu. Šok byl o to větší, že Nor prohrál dokonce bílými figurami, a to když nedokázal přesně odbránit svou pozici po krásné oběti figury svého soupeře. Rozhodně pro něj už Světový pohár není taková "fun", jak se nechal slyšet po skončení předešlého minizápasu, a vyhrát dnes černými bude obtížná výzva.

-
. kolo -
Vše nasvědčuje nastupujícím tuhým bojům a spoustě zápasů do tiebreaku, vyhrát se podařilo už jen Levonu Aronianovi a Wesleymu So. Jediný český zástupce David Navara se černými figurami s Alexandrem Grischukem dostal do obtížné koncovky s pěšcem méně, nakonec se mu ale podařilo materiál zredukovat natolik, že si závěrečnou vtipnou obětí vynutil remízu v pozici, kde měl čistého jezdce méně!

-
. kolo -
David Navara dnes naběhne na Grischuka bílými, zdroj: ofic. web, Anastasia Karlovich

Shortsgate

Nezmínili jsme ještě jeden rezultativní výsledek v tabulce. Nadpis nemá odkazovat na Nigela Shorta, ale na kraťasy, anglicky shorts, Antona Kovalyova, kolem nichž se strhla pořádná smršť. Kanadsko-ruský velmistr podle vlastních slov nepočítal s tím, že se v Tbilisi zdrží tak dlouho, a protože se nevlezl do svých kalhot, vzal si s sebou pouze jedny šortky, v nichž vyhrál jak v prvním kole, tak i v druhém nad Viši Anandem.
Před zahájením včerejší partie byl hlavním rozhodčím Tomaszem Delugou požádán, aby se v souladu s dress codem FIDE šel převléci (článek 8.1, je napsán velmi obecně a apeluje na "důstojný vzhled"). Kovalyov, nemaje k dispozici žádné převlečení, vznesl na oplátku pochybnosti ohledně barev figur a hlavní rozhodčí odběhnul ověřit tento palčivější problém, pročež na scénu nastupuje Zurab Azmaiparashvili.
Zurab Azmaiparashvili ve vypjatém rozhovoru s Antonem Kovalyovem, autor: chess.com, Maria Emelianova
Jedna z nejkontroverznějších postav světového šachu (podivný 18kolový turnaj 4 hráčů, kde Azmaiparashvili uhrál +50 elo bodů, potyčka a zatčení na Olympiádě v Calvii či famózní vzetí tahu zpět na ME mužů v partii s Malakhovem, jímž turnaj vyhrál) vystupuje v Gruzii jako jeden z organizátorů. Dle Kovalyova jej začal urážet a provokovat a nazval jej "cikánem", což Azmaiparašvili připouští jen ve smyslu "vagabund". K dohodě nedošlo (za porušení dress codu i jiné prohřešky hrozí hráčům dle reglementu strhnutí části ceny), Kovalyov opustil hrací místnost a posléze i Tbilisi, jeho soupeři Maxi Rodshteinovi bylo připsáno vítězství. Prohlášení hráče z jeho facebookového profilu si můžete přečíst níže (vyjadřuje znechucení a nechce se odvolávat), přikládáme i vyjádření Azmaiparašviliho i hlavního rozhodčího.
Update: Facebookový post již není dostupný, k dispozici je pouze přepis původního textu.

I wanted to wait a little till I calm down, but I'm tired of seeing lies everywhere. So here's what happened:

The issue were not the shorts but how I was treated. I came to the game and was approached by the arbiter asking me to change (first time). I told him that I don't have pants with me, and then I noticed that I was playing black instead of white, which came as a surprise for me and asked him to check that. He and the other arbiters checked and confirmed to me that I'm playing with black, we talked a little and everything was fine. Then came Zurab, he was very agressive, yelling at me and using the racial slur "gypsy" to insult me, apart from mentioning several times that I will be punished by FIDE. I told him that I had asked before at the previous world cup if what I was wearing was OK and I was told by somebody from the organization that yes. Zurab, in a prepotent way, said he doesn't care, he's the organizer now. At this point I was really angry but tried not to do anything stupid, and asked him why he was so rude to me, and he said because I'm a gypsy.

So imagine this, the round is about to start, I'm being bullied by the organizer of the tournament, being assured that I will be punished by FIDE, yelled at and racially insulted. What would you do in my situation? I think many people would have punched this person in the face or at least insulted him. I decided to leave.

Worth pointing out, I didn't take any pants with me because I gained some weight and they were to tight. If the organization of the tournament would have warned me sooner I would have taken a cab to the mall and bought pants, without any problems whatsoever, but instead I was treated like garbage. I was too stressed out by the way I was treated and the threats of being punished by FIDE no matter what I do, so I choose to leave before I do anything stupid.

Another point worth pointing out, Zurab never asked me to go and change, the conversation consisted of threats, insults, and agressive behavior from Zurab. He was clearly provoking me.

I will not appeal anything. I am disgusted by this type of people. I don't want the money. I'm coming back home.

69x 10609x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (69) Aktualizovat
SchwartzBlack

Ad istr - Hardcore :-)

+0 /-0 | 11.09.2017 14:09

istr

Radši si pusťte Davida :)

+0 /-0 | 11.09.2017 14:00

SchwartzBlack

Zurab prostě plácnul, že je oháknutý jako cikán, zřejmě ten obrat používali jeho rodiče. Nic rasistického z jeho strany to nebylo. A Kovalyov měl další "argument". Ale jinak stojím na jeho straně, jak už jsem tady napsal. Obléci se ale mohl samozřejmě líp.

 

+0 /-0 | 11.09.2017 14:00

SchwartzBlack

Ad sach - Já zas nechápu, proč by se měl tedy běloch, původem z Ukrajiny, cítit podobným přirovnáním dotčen? 

 

+0 /-0 | 11.09.2017 13:45

morboj

@SchwartzBlack: To je drama globalizace. Penízky od sponzorů jdou z celého světa a svět bohužel není celý "bílý" jako dříve. To barbaři z Východu stále ještě nechápou. Ani u nás.

+0 /-0 | 11.09.2017 13:15

SchwartzBlack

Ještě k tomu rasizmu - zřejmě mají v Gruzii, jako správní spolubarbaři z Východu, nějaké rčení o oblékání Cikánů, podobně jako my máme slovo cigánit. Zurab zapomněl, že má co ničit s obyvatelem vyspělého a politicky hyperkorektního Západu, kterému se při slově Gypsy zažehne nějaké mozkové centrum, okamžitě vyšle myšlenku "Fuj, rasizmus" a debata tím končí.

+0 /-0 | 11.09.2017 12:02

chess

For: sach

Argumentace typu, že Zurab nepodepsal smlouvu a tak tam může běhat oblečený jako kretén je zcestná a demagogická, Zurab by snad měl být tím nejlepším příkladem. Používáte zvrácené argumenty, nejste právník?

+0 /-0 | 11.09.2017 11:35

paulz

Carlsen je správný profesionál. I jeho emoce po partiích jsou super pro média.

Dost šachistů by se od něj mělo učit nejenom šachy.

+0 /-0 | 11.09.2017 11:20

ELOminator

No každopádně nejlepší je to mít vyřešené jako Carlsen - ten je vždy fešně oblečen, má to zdarma a ještě bere milióny za reklamu. Těmi šachami si jenom tak přivydělává wink

+0 /-0 | 11.09.2017 11:09

paulz

Jsou dvě možnosti, buď se Kavaljov špatně díval nebo to byl protiútok na upozornění organizátorů na nevhodné oblečení. Což by bylo dost dětinské... A že by byl Kovaljov jediný kdo si všiml špatnéko nasazení barev se mě nějak nezdá.

+0 /-0 | 11.09.2017 11:08

ELOminator

No já jsem to pochopil tak, že tam fakt původně visel špatný rozlos, což by bylo tristní od pořadatelů. Takže jak to bylo?

+0 /-0 | 11.09.2017 10:50

paulz

Jelikož vztahy ve FIDE jsou dost napjaté už delší dobu, předpokládám že tahle petice není poslední...A Kovaljov je jen zástupný důvod... Jinak celá tato kauza je naprosto zbytečná, Kovaljov má dost roků aby mohl vědět že bermudy nejsou to pravé na světový pohár a pořadatelé to mohli řešit mnohem lépe. Jinak kdyby Kovaljov nebyl s odpuštění provokatér nebo něco jiného, člověka napadají různé slova / na což nejvíc doplatil on sám/ měl šanci na fantastický výsledek. Každý svého štěstí strůjce....

+0 /-0 | 11.09.2017 10:30

Ota Válek

Mně přijde podivná reklamace barev těsně před partií. Rozlosování barev je známo nejpozději od předchozího dne (např. David Navara ví od včerejška, že v dnešním prvním rapidu bude mít černé); hráči na této úrovni se připravují na partii, tj. zahájení, několik hodin. Nechce se mi věřit, že je GM Kovaljov takový mimoň, že si to špatně přečetl nebo se tam nepodíval vůbec.

+0 /-0 | 11.09.2017 10:25

ELOminator

No já bych to bral po americku - no shoes/no shirt/no service. A jiná konfigurace je OK. A je to samozřejmě jeho vizitka, jak se prezentuje v přímáku před celým světem. Ale v každém případě pokud by to bylo v regulích turnaje přesně definováno, tak mu to měli říct před 1.kolem.

+0 /-0 | 11.09.2017 10:13

giocozo

paulz, sach, Repes a jim podobní - V první řadě jde o to a to již zde zmínil SchwartzBlack, že pořadatel to měl hráči oznámit po partii. Nebo ještě lépe po zápase s Anandem , kde fotka Kovaljova v kraťasech obletěla celý svět. Souhlasím s názorem Morphynisty, že Petr Svidler se vyjádřil naprosto trefně. Kovaljov přece není arogantní blbeček, jak se zde nepřesně vyjádřil paulz. Tím je jednoznačně Azmaj. Jak zde poznamenal morboj, pořadatelé přesně nedefinovali, co je dress code. Samozřejmě každý rozumný člověk si na takovouto akci kalhoty vezme. Ale ruku na sdce, co je pro sponzory menší zlo. Jeden šachista v kraťasech a nebo skandál s kontumací hráče s rasovým podtextem ?

+0 /-0 | 11.09.2017 10:13

lv

Výborné by bylo, pokud by se k petici přidala celá světová špička. Ovšem už nyní je mezi více než 700 podpisy spousta známých hráčů (což ukazuje, že hráči jsou obecně na mafiánské struktury FIDE dost alergičtí, ale na nich bohužel moc nesejde). Namátkou podepsali Kovalenko, Iordachescu, Postny, Zhukova, Grachev, Demchenko, Kaidanov, Horváth, Edouard, Sutovsky a desítky dalších velmistrů. Otázkou teď samozřejmě je, kolik lidí podepíše antipetici organizovanou FIDE :).

+0 /-0 | 11.09.2017 09:39

SchwartzBlack

Kovalyov možná nebyl "slušně oblečen", ale pořadatelé to měli řešit po některé z partií, které ho nechali odehrát. Rozhazovat ho takto, těsně před začátkem partie, je neskutečná prasárna.

+0 /-0 | 11.09.2017 09:26

Horník z hnědouhelný pánve

Asociace šachových profesionálů vydala podpisovou petici, která vyjadřuje protest proti chování Zuraba Azmajparašviliho

+0 /-0 | 11.09.2017 09:20

MMM

Pan "sach" si prostě přišel trošku zatrollit a ještě si děsně nenápadně založil druhý nick "Repes". Nemá cenu na ně reagovat.

P.S.: Asi poprvé se mi tu stalo, že jsem si přečetl příspěvek uživatele "lykan", se kterým souhlasím.

+0 /-0 | 11.09.2017 09:02

paulz

To Marhula: prostě jsou všude lidé které nějací pořadatelé a propozice nezajímají. Jim přece nikdo nic přikazovat nemůže....To by samozřejmě byla buzerace a popřípadě rasismus v případě příslušníka nějaké menšiny...Klidný pořadatel si řekne, přece se s tím arogantním blbečkem nebudu hádat.

To Morphynista:pokud umím číst tak pořadatel který upozornil Kovaljeva první to udělal slušně. Pak si Kovaljev stěžoval na barvy a až těsně před partií se potkali se Zurabem a začalo divadlo...Jestli měl čas po upozornění pořadatele se jít v klidu převléct není jasné. Jinak Ty jak chápu nevidíš u Kovaljova žádnou chybu...

+0 /-0 | 11.09.2017 08:38

Marhula

Na mistrovství čech v bleskovém šachu 2016. v praze - také řada lidí nebyla oblečena dle propozic-vhodné oblečení pro přítomnost české televize - měli rifle atd. a nikdo podotýkám nikdo ni rozhodčí atd. je nekontumoval. Ani nevykázal z hrací místnosti.

+0 /-0 | 11.09.2017 07:21

Morphynista

Diskutér " sach " neví, která bije a má jen velmi povrchní informace. Petr Svidler je známý jako šachový gentleman a na rozdíl od něj u incidentu byl. Vyjádřil se sice diplomaticky , ale i tak je jasné, na či straně vidí hlavní chybu. " Je zcela zbytečné se chovat k hráčům hrubě . Kovaljov odehrál čtyři partie ve stejném oblečení. Pokud se organizátorům nelíbilo, v čem hraje, měli mu to říct dřív. Ale pět minut před partií a navíc arogantním způsobem je nepřijatelné. To by se stávat nemělo. Reakce Kovaljova byla možná až příliš emocionální, ale pokud jde o podstatu věci, jsem na jeho straně. "

+0 /-0 | 11.09.2017 05:49

morboj

Jestli pořadatelé sami přesně nedefinují, co je to dress code, tak se můžeme o "důstojném vzhledu" dohadovat donekonečna. Je to jen a pouze věc subjektivního názoru. Mě k důstojnému vzhledu stačí bermudy, jiný se spokojí jen se smokingem. Oba budeme mít svou pravdu a není o čem se přít. Horší je, že pořadatelé svou představu prosazovali jako buldozer. Svého dosáhli, ale za cenu skandálu a velmi negativní publicity. Pochybuji, že se to sponzorům líbí.

A úplně nejhorší jsou ty rasistické poznámky rozhodčího(!). Kdyby je řekl řadový šachista, tak je to zhovadilost, ale nikdo je asi moc řešit nebude. Pokud ovšem totéž řekne ROZHODČÍ a FUNKCIONÁŘ FIDE, a ještě na tak významné akci, tak to je opravdu průšvih. Nežijeme v 19.století a v jíných sportech se takové "úlety" řeší dost přísně. Doufám, že FIDE bude taky přísná, jinak před ostatními budeme, my šachisté, vypadat jako rasističtí exoti.

+0 /-0 | 11.09.2017 03:12

Repes

Celý problém by asi nevznikl, kdyby se Kovalyov oblékl trochu normálněji jako ostatní že, místo aby frajer zkoušel, co si může dovolit. Kdo zbytečně zavdá volovi důvod k hádce, je především vůl sám a může se pak cítit ukřivděně jak chce.

+0 /-0 | 11.09.2017 02:30

N. Očník

sach: je vidět, že toho o životě moc nevíte. oháníte se poučkami, kdo by co dělal, principiální člověk atd ... ale praxe je jiná. často ustoupí i ten moudřejší a ne každý se hádá a pře do krve, i když je pravda na jeho straně. navíc v Tbilisi fakt evropská pravidla už neplatí ... konec konců, FIDE není evropská organizace a dlouhodobě ji vedou asiaté takže jen plácáte vodu. jistěže příště Kovaljov na svěťáku nebud v krťasech, když mu to dopředu jasně řeknou. Což mohli udělat už teď. 2 kola to nevadilo a nejadnou ano? fakt náhoda, že? pořadatel je primitivní trotl ... ovšem chyba je na straně hráče. asi že mu nedal hlavičku a nešel hrát. mentorovat na diskusi co je podle vás slušností je legrační ... totiž váš názor je každému ukradený. trvat si můžete na čem chcete, váhu to nemá. přesně jak píše ELOminator ... všimnout si toho až ve třetím kole, to je legrační. tož tak.

+0 /-0 | 11.09.2017 00:47

ELOminator

No tak jestli tam byly i spletené barvy, tak to fakt zavání sionistickou konspirací enlightened

+0 /-0 | 11.09.2017 00:42

Martas

sach - možná by se k téhle části smlouvy mohl vyjádřit někdo kdo takovou smlouvu podepisoval nebo viděl. Až skončí turnaj. Já jsem zatím pouze četl cosi o FIDE pravidlech které bermudy povolují a slyšel vyjádření Zurana, který na tom sám s dress codem coby pořadatel nebyl nic moc. A pokud jde o onen zástupný problém, tak ten má pocházet z toho, že na stránkách 12 hodin před začátkem kola byly u partie Kovaljov Rhodstein obráceně barvy.

+0 /-0 | 11.09.2017 00:06

...

2sach - žádná taková smlouva není, proto nemůžete znát její obsah. Ale celou dobu se jí tady oháníte a stavíte na ní své ničím nepodložené konstrukce.

+0 /-0 | 10.09.2017 23:20

ELOminator

@sach: No ta analogie s mobilem - ano, když někdo okatě celý turnaj používal při partii mobil a pak ho v posledním kole zkontumovali, tak to by mi opravdu připadalo nenormální a účelové. Nebo snad byl v sále někdo, kdo si od prvního kola nevšiml v čem chodí?

+0 /-0 | 10.09.2017 23:08

alfa

Šachisti jsou divní lidé, jde o vrcholnou akci, někdo do toho leje peníze a snad mohu respektovat přání pořadatele, ať mi nelezou chlupy z nohavic. Pořád je to jen o penězích, ty hluboké myšlenky soupeřů za šachovnicí nikoho nezajímají ( vyjma šachistů ). Jsou to profesionálové, je to jejich zaměstnání a to má své podmínky. Nikdo je nenutí je přijmout. Už jsem vyjádřil svůj názor o profesionalitě ME žen a teď ještě pro názornost vyhlášení naší extraligy. Nasyp prachy a čau, nebudu čekat, jede mi vlak. A že Ivančuk hraje v šusťákovce ? - tam odkud je, je to možná normální.

+0 /-0 | 10.09.2017 23:06

...

2sach - s jakým dresscodem? Jakou smlouvu porušil? Z čeho vycházíte?

+0 /-0 | 10.09.2017 22:55

verbir

Naprostý souhlas s Lykanem 

+0 /-0 | 10.09.2017 22:44

Poutnik

Je znát, že šachy jsou sport individualit. Mohli se postavit na stranu hráče a donutit pořadatele srazit podpatky a nehrát si na kata. Jenže, v šachu bojuje každý jen sám za sebe.

+0 /-0 | 10.09.2017 22:33

...

2sach - jakou smlouvu Kovalyov porušil a kde se zavázal, jak se bude oblékat?

+0 /-0 | 10.09.2017 22:27

lykan

sach: Mně přijde jako jednodušší řešení, když propagátoři kravat půjdou do prdele. Nevidím důvod, proč by měli všichni vypadat jako nějaká slizká svině z billboardu.

+0 /-0 | 10.09.2017 22:19

pawel

Už toho nechme, nic dalšího neobjevíme, došli jsme už k závěru - viz můj příspěvek 20:00.

.....

Připravme se na fandění Davidovi Navaroviczech flag, bude to potřebovat. Vítěz má odklizeného mistra světa, v cestě přemožitele mistra světaenlightened

+0 /-0 | 10.09.2017 21:40

Josef

To Marhula: Když se budete jen trochu namáhat a přečtete si článek a diskuzi, tak zjistíte, že to není o koupi kalhot. Pak pochopíte.

To sach: Nezpochybňuji, že by měl být hráč řádně oblečen. Zrovna tak nepochybuji, že by si Kovalyov po normálním vysvětlení slušnější oblečení koupil (ostatně tento úmysl jasně na FB deklaroval). 

Hlavní jádro problému je myslím patrné z fotky Zuraba v "rozhovoru" s Kovalyovem. Pořadatel v tričku a džínách zjevně nadává hráči v kraťasech. Vůbec nechápu, jak proběhla u Kovalyova první 2 kola, pokud opravdu jiné oblečení neměl. Na 3.kolo asi někdo zrovna Zuraba vzbudil. a tím ho asi zároveň naštval. Kdyby s Kovalyovem promluvil kdokoli jiný v sálu, jsem si jistý, že by ještě dnes seděl za šachovnicí.

+0 /-0 | 10.09.2017 21:39

...

2sach - jakou smlouvu Kovalyov porušil?

+0 /-0 | 10.09.2017 21:21

chess

To: sach

Nesouhlasím. Buran je Zurab, který na Kovaljova, místo, aby pomohl situaci, řve, že je oblečený jako cikán. Kdyby s ním slušně promluvil, asi by uspěl. Absolutně nevhodně oblečený je hlavně Zurab, lítá tam v košili s krátkým rukávem a v riflích, není to idiot?

+0 /-0 | 10.09.2017 21:14

Marhula

Velmistr a nemůže si někde koupit náhradní kalhoty nechápu.

+0 /-0 | 10.09.2017 20:55

david brazina

Jen jestli Carlsen neřekl místo fun, fen... Kraťasy v porovnání s hábity jsou bizarní. Kdyby byl v županu měl na hlavě turban, tak by ani necekl.

+0 /-0 | 10.09.2017 20:40

chess

Zurab v džínách jde příkladem. Je to trapárna, všichni víme jak jsou na tom šachisté v oboru dress code. Pokud pořadatelé chtěli vytvořit společenskou atmosféru, pak samozřejmě ano souhlas, ale dá se vytvářet i kulturněji, například mohli asistovat, odvézt hráče do obchodu, prostě ve vší slušnosti požádat a zajistit delší míru kalhot. Zachovali se jako burani. Podívejte se na Čakyho a jeho teplákovou bundu, ve které odehrál několik let a kol turnaje v Linares a jinde. Podívejte se na různé kšiltovky atd. Gruzínci zklamali. 

+0 /-0 | 10.09.2017 20:04

pawel

Myslím, že bylo řečeno už o (ne)kalhotech vše.

Většina se shodla, jak se říká v krajích Českých, Moravských, Slezských pro podobné mnohé případy:

Jeden je ........ (doplňte si co chcete)

a druhý mu neservíroval důvod přesdr@ky na zlatém podnose.

+0 /-0 | 10.09.2017 20:00

Repes

Hrát mistrovství světa tímhle pohárem je hovadina, zase a znovu v praxi potvrzená, třeba to teď konečně docvakne i Carlsenovi, jsem zvědav, kolik z té podle jeho vlastních slov "Fun" nálady mu zbylo.

+0 /-0 | 10.09.2017 19:17

Martas

Zlehka to připomíná incident při poslední partii zápasu Short vs. Hou, kdy Shorta měl při partii (nebo těsně před) jeden z rozhodčích nazvat zbabělcem. Podle rozhovoru je Zurab evidntně Anandův velký fanoušek a šel si po ránu vylít vztek z jeho vypadnutí.

+0 /-0 | 10.09.2017 19:09

Marhula

To je masakr ten světový pohár 3! mistři exmistři světa konec gm anand+gm kramnik+gm carlsen-podobně by asi dopadl i exmistr světa gm kasparov+další žijící exmistři světa.

+0 /-0 | 10.09.2017 18:49

Rdm

Hlavně měl být diskvalifikovaný Wesley So, protože nesedí na židli podle platných kodexů, mutexů a pontifexů FIDE. :D

http://tbilisi2017.fide.com/2017/09/10/round-3-game-2-by-anastasia-karlovich/#jp-carousel-2007

Co třeba takový Bu? Mikina a něco co vypadá jako šusťáky z tržnice? Ale délka v cajku, takže asi oukej.

http://tbilisi2017.fide.com/2017/09/10/round-3-game-2-by-anastasia-karlovich/#jp-carousel-1990

Zbývající mistři světa dnes vypadli, jsem zvědavý kdo se z téhle loterie kvalifikuje do kandidátů.

+0 /-0 | 10.09.2017 18:37

chess

Jen kvůli Zurabovi jsem se raději nekvalifikoval.​

+0 /-0 | 10.09.2017 18:00

64

@ PeS: Ivančuk nemá vyčištěné kanady :)

+0 /-0 | 10.09.2017 17:51

david brazina

Pavle, vubec bych se nevzrusoval byt tebou,  prof naska csc absolvent vetsiny zvlastnich skol v CR a uchazec na ucebni obor alpinista řiťolez, nestoji za reakci :)

PeS :D

+0 /-0 | 10.09.2017 17:47

PeS

Prohlédl jsem si fotografie z dnešního kola, a musím konstatovat, že dnes se Zurab Azmajparašvili nějak fláká: Kramnik má upatlané brýle, David Navara je rozcuchaný, Magnus je nedostatečně oholen, Valllejo Pons nemá zapnuté knoflíčky u košile, a tak bych mohl pokračovat. 

+0 /-0 | 10.09.2017 17:35

Pavel Ch

Ano, v tipování se zásadně mýlím, Magnus už soupeři uvěřil. Měl jsem raději tipovat, že David zítra vypadnecheeky. Ne každý si píše, vážený ''naska'', u svého příspěvku tituly, které jste u svého výjimečně opomněl.

+0 /-0 | 10.09.2017 16:55

Josef

Dnes to vypadá na pěkný masakr favoritů: Carlsen a Nakamura venku, Giri totálně prohraný, Kramnik brání pozici s pěšcem méně a Aronian z vyhrané pozice prohrál a musí do rozstřelu.  

+0 /-0 | 10.09.2017 16:40

64

Tak mistr světa se nekvalifikoval na mistrovsví světa....

+0 /-0 | 10.09.2017 16:37

naska

...činovníku CM Pavle Ch. mýlite se.Carlsen si svou poslední cigaretu vykouřil a novou si může zapálit doma a zpytovat svědomí.Pěkný den všem:-)

+0 /-0 | 10.09.2017 16:14

Šemík

Pavel Ch: Tenkrát David vypustil šanci na výhru, poté nevyhrál jezdcovku 3:2, včera vypustil Davida soupeř a následně neuspěl v jezdcovce 4:3 (na rozdíl od Davida se to Griščukovi stalo v jedné a téže partii, to je zatím jediná malinká změna oproti roku 2011). Zatím vše v obráceném gardu, kéž by to platilo až do konce duelu. czech flag

+0 /-0 | 10.09.2017 16:09

Karja

A je venku!

+0 /-0 | 10.09.2017 16:05

Pavel Ch

V 29.tahu David 56 / 4 minuty, včera také lepší čas. Nějaká šance, avšak hrozba, že David vymyslí něco co tam není a bude stát opět hůře.

Neřekl bych, že Magnus v 27. tahu vykouřil svoji poslední cigaretuwink

+0 /-0 | 10.09.2017 15:33

dejf721

Bu hraje pěkně na jistotu, teď bych si na Carlsena opravdu nevsázel...

+0 /-0 | 10.09.2017 14:50

Pavel Ch

Šemíkyes Ano, pravda, děkuji, dokonce prodloužení čtvrtfinále. Tam bílými prohra a černými dělal co mohl, jezdcovka 3 na 2 vyhrát nešla. 

+0 /-0 | 10.09.2017 14:48

Karja

Další favorit Giri nestojí dobře a jsem zvědavý jak tohle bude Carlsen vyhrávat

+0 /-0 | 10.09.2017 14:44

Šemík

Dnes hodně pěkných partií s oběťmi materiálu - našinec do toho nevidí, tím zajímavější bude další průběh. Mimo jiné jsou v problémech Aronjan a Giri, máme se na co těšit.

Pavel Ch: Nechci se plést, ale myslím, že v zápase 2011 David nedaroval Griščukovi celý bod, pouze nevyužil svou šanci na výhru (kterou údajně viděl, ale zvolil jinou, zdánlivě stejně dobrou možnost - bohužel jenom zdánlivě) a partie skončila remízou. Zápas se rozhodl až v krátkých patriích.

+0 /-0 | 10.09.2017 14:39

Karja

Nakamura stojí jako prase a i s Aronianem je to nahnuté

+0 /-0 | 10.09.2017 14:38

ELOminator

No na druhou stranu to Kovaljov taky pěkně pohnojil, takhle vyklidit pole bez boje sad.

Podle mě při odvolání by žádná komise se zdravým rozumem nemohla takový verdikt potvrdit, zvláště když hrál předchozí 2 kola bez problémů.

+0 /-0 | 10.09.2017 14:36

dejf721

Carlsen logicky riskuje, teď po Je5 nebude asi stát moc dobře. Ale není snadné, aby se k tomu bílý odhodlal, vidět Jd7!? o dva tahy později nemusí být jednoduché...

+0 /-0 | 10.09.2017 14:34

jira

Úplně symetrickí pozice z ruské. To vypadá na remízu a zítra rapid. V rapidu bude Griščuk jasným favoritem.

+0 /-0 | 10.09.2017 14:15

Pavel Ch

Přijde dnes/zítra odveta?czech flag. Při svém nejslavnějším tažení SP hrál David s Gríšou o postup mezi poslední 4 (3 pak postupovali na Kandidáty MS). Za stavu 1/2:1/2, stál dobře, mohl po chybě Gríši vyhrát, opětovanou chybou však daroval soupeři bod.

+0 /-0 | 10.09.2017 13:59

pawel

Měl jít pískat jinam: https://www.youtube.com/watch?v=eoTDquDWrRI

+0 /-0 | 10.09.2017 12:54

N. Očník

Naprosto trapné asijské řešení situace od pořadatelů. Hráč má uposlechnout upozornění či varování pořadatelů, nicméně prezentované řešení, které Zurab zvolil, je neakceptovatelné ve slušné společnosti. Ano, šachisté jsou často trochu či více mimoni. Ne, není třeba kolem nich vždy chodit po špičkách. Ale slušné a chápající pochopení od organizátora je nutným předpokladem. Co je Zurab lidsky zač, vědí v podstatě všichni, kdo se ve vrcholném šachu pohybují.

+0 /-0 | 10.09.2017 12:34