Aroninan vyhrává WR Chess Masters 2023

26.02.2023 07:18 | Zahraniční zprávy

Levon Aronian, Dommaraju Gukesh, Ian Nepomniachtchi. To jsou tři nejlepší hráči právě skončeného turnaje WR Chess Masters 2023. O vítězi nerozhodlo poslední kolo, ale až následný tibreak.

Poslední kolo mohlo nabídnout souboj o první místo. Mohlo, ale nenabídlo. Partie měla jen 18 tahů a o vítězi turnaje musel rozhodnout tiebreak.

Tiebreak by se mohl jmenovat " Soubojem generací" . Kdy Gukesh zastupuje mladou generaci a dva hráči stojí za „starou gardou“ (ač tak staří nejsou), Aronian a Nepomniachtchi. Výsledek byl nakonec jednoznačný.

Aronian za své přesvědčivé a dokonalé 3/3 vítězství  v tiebreaku a díky tomu i v celém turnaji získal 40 000 eur. Gukesh a Nepomniachtchi skončili na děleném druhém a třetím místě , přičemž každý získal 20 000 eur za druhé a třetí místo.

Pohledem na tabulku může být překvapující pohled na poslední tři místa. Pragg skončil na posledním místě, ale vzhledem k jeho věku, to mohla být ta nejlepší škola, která mu pomůže být ještě lepším hráčem. Giri předposlední a to je pro mne velké překvapení. Po vítězství na Wijk aan Zee mu další turnaj nevyšel a já osobně jsem se těšil, na další velký úspěch tohoto sympatického šachisty. Nodirberk skončil třetí od konce. Věřím, že až budoucnost ukáže, nakolik ho tento turnaj posunul dál.

Poslední kolo nabídlo i jednu vítěznou partii.

Ian Nepomniachtchi porazil Vincenta Keymera v 82 tazích. Na poslední kolo možná málo vídaná bitva. Jak jsem psal, díky této výhře získal Ian možnost hrát tiebreak a bojovat o první místo a možná nakonec získal mnohem víc. Blíží se zápas mistrovství světa a sebedůvěra, bojovnost a hlavně dobrá psychika budou vlastnostmi příštího mistra světa v šachu.

Děkujeme za sledování tohoto turnaje na našich těchto stránkách. Soutěžili jsme o ceny, každý den a to hlavně díky Robertovi jsme přinášeli rozbory a reportáže z tohoto zajímavého turnaje a věřím tomu, že jsme si užili pěkný šachový svátek.

Vždy něco musí skončit, aby něco nového mohlo začít. Hned příští týden začíná Mistrovství Evropy s naší účastí a samozřejmě nabídneme denní reportáže, soutěže a videa.