Zápisky z Khanty I aneb začalo se bez problémů, místy až úsměvně

23.09.2016 10:15 | Mistrovství světa mládeže 2016

Úvodní den v Khanty-Mansijsku na MS mládeže značná část české výpravy prospala, přece jen cesta byla dlouhá a hodně náročná, tříhodinový posun také udělá svoje. Někteří se však již stihli porozhlédnout po okolí našeho hotelu či po městě.

Hotel Olympic, ve kterém všichni účastníci MS bydlí, byl nově postaven v roce 2010 u příležitosti pořadatelství Olympiády mužů a žen (která zde proběhne rovněž v roce 2020). Hotel je nutno říct velice pěkný: pokoje prostorné, jídlo zatím velmi chutné, pro zájemce je v hotelu k dispozici fitness centrum, biliár, bar apod. Bohužel tu není bazén, ten trochu chybí. První dojmy po příjezdu k hotelu byly poměrně zvláštní: velký moderní hotel totiž stojí na místě, kde kolem jinak nic moc nového nenajdete, docela to člověka udeří do očí...

Hotel Olympic

Ve středu večer se v šest hodin uskutečnil v divadelní budově Ugra-Klasik klasický meeting vedoucích delegací, tentokrát ovšem nazvaný jako „player´s meeting“ s povinnou účastí všech hráčů a hráček (což ale stejně nikdo nekontroloval...). Tam jsme se nic moc nového či zajímavé nedozvěděli, takže jsme spíše napjatě očekávali, jak bude vypadat oficiální zahájení, které se mělo odehrát přímo v divadle (hráčský meeting proběhl v předsálí). Musím konstatovat, že na zahájení si dali pořadatelé opravdu záležet. Na úvod bylo představeno všech 61 států, které se letošního MS kadetů účastní (což ovšem není zase až tak mnoho, člověk by čekal více). Poté mládežnický šampionát oficiálně zahájili Natalia Komarova, gubernantka autonomního okresu Khanty-Mansijsk, a Geoffrey Borg, výkonný ředitel FIDE. Poté následoval nabitý kulturní program, ve kterém se střídaly drsnější hudební styly s melodičtějšími hudebními výkony. Většinu obecenstva jistě upoutala moderní verze známě Kaťuše. Závěr programu pak obstarali čtyři pěvci (dva pěvci a dvě pěvkyně), během jejichž vystoupení na pódium postupně přišly krásné šachové figury v životním provedení. Opravdu pěkné!

Závěr slavnostního zahájení MS kadetů pro rok 2016

Ve čtvrtek po druhé hodině jsme vyrazili autobusem do hrací místnosti, která se nachází ve velkém objektu sportovní haly. Při vstupu každý prochází detektorem (což je dokonce i ve vstupu na hotel!), vše ale probíhá velmi svižně. Jak se ukázalo, pořadatelé to s bezpečností myslí opravdu vážně, snad až příliš. Na těchto akcích je už sice zcela běžné, že během partií nesmí do hracího sálu nikdo kromě hráčů a rozhodčích, tady to však vytáhli ještě výše: tady nikdo kromě hráčů nesmí do hrací místnosti dokonce ani před partií!! Fotografie je tak možné dělat pouze z hlediště, pokud si tedy člověk nezařídí speciální kartičku pro novináře. I s tou je však možné fotit pouze prvních deset minut. Na druhou stranu podmínky pro hráče jsou výborné: jelikož účast není až tak velká, má každá šachovnice svůj vlastní stůl, a každý má tedy kolem sebe dostatek prostoru. K dispozici pak mají účastníci kromě vody také horké nápoje. 

Hrací sál letošního MS mládeže

Vedoucí delegací ovšem nemají tím pádem jakákoliv privilegia oproti všem ostatním doprovodným osobám. Mají sice na kartičce navíc povolen vstup do „analysing hall“, když jsem však zjistil, jak tato „místnost pro analýzy“ vypadá, musel jsem se hlasitě zasmát: je to totiž ohraničený čtverec asi 3x3 metry se čtyřmi šachovnicemi... Tomu říkám ruský výsměch v přímém přenosu...  

Takto pěkně prosím vypadá „analysing hall“ na MS mládeže...

V hledišti však diváci mají dostatek míst k sezení, k dispozici je také poměrně velká kavárna. Velmi mne však překvapilo (nepříjemně), že nikde v hale nemají jediný stánek s prodejem čehokoliv šachového, třeba se tam ještě něco takového objeví. Sečteno a podtrženo: něco se pořadatelům hodně podařilo, něco už méně.

A jak dopadlo zahřívací první kolo šampionátu pro české barvy? Řekl bych tak nějak průměrně. Nasazeným Sašovi a Natálce se podařilo zvítězit, Anička Koubová ovšem „jen“ remizovala. Naopak Simča, Arsenij a Anička Tůmová podlehli svým teoreticky o dost silnějším soupeřům. Jediné pozitivní překvapení se tak zrodilo u Lídy, která černými porazila soupeřku s ratingem skoro o 350 bodů vyšším! Partii pak v dobré náladě okomentovala velmi jednoduše: „Zaútočila na mě, ale nic tam nebylo!“ Bohužel podobně překvapil v pro nás ale nepříjemném duchu Matyášův soupeř, a Matyáš tak překvapivě hned první kolo prohrál. Má však dostatek času vrátit se zpět do boje o přední příčky! Celkově tedy z prvního kola 3,5 bodu z 8, to jistě ještě dostkrát vylepšíme!

Výsledky českých hráčů a hráček 


11x 8408x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Marhula

To se hraje někde u antarktidy?-sibiře?

+0 /-0 | 25.09.2016 12:17

Pepi

Každodenní novinky můžete najít na stránkách FIDE: 

http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/9830-world-youth-championships-2016-round-2.html

+0 /-0 | 25.09.2016 10:20

ELOminator

A tak třeba je to gubernantka, která obhospodařuje celý okres wink

+0 /-0 | 24.09.2016 11:50

David Navara

Děkuji za článek! Dovolím si jen opravit jednu chybu: "gubernantka autonomního okresu Khanty-Mansijsk"

Správně je gubernátorka, guvernantka je domácí vychovatelka nebo učitelka. Ale to je detail, v aktuálním internetovém zpravodajství a zejména v komentářích se vyskytují i mnohem větší chyby.

+0 /-0 | 24.09.2016 11:11

Pavel Ch

Ke smíchu, co píše Dejf, bude spíše samotný rozdíl mezi kartičkou šéfa národní výpravy a kartičkou běžného hosta než ona místnost. Kdo nebyl na podobné akci, tak tam totiž ani tyto  prostory nebývají. Provádí se na pokojích nebo třeba na vlastních šachách a kemping stolu před sálem, jak v  Batumi Vladimír Talla.

Kdyby totiž měli 50 stolů navíc a sál, půlstůl na výpravu, tak raději roztáhnou, zpříjemnějí nahuštěné podmínky pořadatelé ke hře hráčům

+0 /-0 | 24.09.2016 07:40

Lubino

To že na analýzách jsou jen čtyři stoly to bych tak neřešil a nedělal z toho funny historku. Bud se vedoucí výpravy zapomněl podívat za roh, a nebo to Rusové pochopí a do druhého dne tam těch stolů může být 30. Nepodstatný detail . 

+0 /-0 | 23.09.2016 21:31

Pierre
"Okres" s rozlohou 523 100 km².
+0 /-0 | 23.09.2016 14:50

Mira

dejf721: super yes

+0 /-0 | 23.09.2016 13:50

dejf721

Do článku doplněna tabulky s výsledky wink

Vedoucím výpravy je pisatel těchto řádků... smiley

+0 /-0 | 23.09.2016 13:00

Mira

Tak známe křestní jména, co tak ještě doplnit příjmení? V článku chybí ještě, kolik lidí a kdo se o co v týmu stará, jinak článek ok.

+0 /-0 | 23.09.2016 12:34

norbertsnv
Linka na výsledky: http://chess-results.com/tnr239747.aspx?lan=4&art=25&fedb=SVK&flag=30&wi=821 .
+0 /-0 | 23.09.2016 12:11