Zajímavý šachový zápas

11.01.2015 11:47 | Turnaje

Šachový zápas mezi studenty a zaměstnanci ÚM FSI VUT se již po páté se konal v pátek 9. 1. 2015, v seminární místnosti Ústavu matematiky FSI VUT, Kolejní 4. Nastoupili proti sobě osmičlenné týmy.

Hrálo se na dvě kola, každý měl na partii 60 minut. Za studenty mohli nastoupit studenti bakalářského nebo magisterského stupně Matematického inženýrství nebo spřízněných oborů (Fyzikální inženýrství, Matematické metody v ekonomice), absolventi těchto oborů a studenti doktorského studia na ÚM FSI VUT v Brně. Soupeře tvořili zaměstnanci nebo bývalí zaměstnanci ÚM FSI VUT v Brně. Dále byli povoleni v každém družstvu nejvýše dva hosté. Podle dohodnutého systému začalo utkání v 10.00 dopoledne.

Sestavy družstev i s případným Elem:

                Zaměstnanci: Bureš (2395), Popela (2254), Novotný (1999), Skula, Ženíšek, Tomášek, Kureš ml. (1540), Kureš st.

                Studenti: Hošek (2079), Škrabáková (2010), Béreš (1997), Stodola M. (1934), Horníček (1511), Doktorová (1440), Martišek, Kozubík, Ivičič.

Obě kola přinesla stejný výsledek, studenti byli lepší a vždy zvítězili 4,5:3,5. Za zaměstnance uhráli nejlepší výsledek 1,5 bodů Bureš a oba Kurešové, za studenty Stodola 100% tedy 2 body, Béreš a Doktorová 1,5.
Ze zaměstnanců jistě není třeba představovat mezinárodního mistra Jaroslava Bureše. Druhý v pořadí Pavel Popela byl silným kandidátem a oporou UNI Brno v 80. a 90. letech.


Jaroslav Bureš a Pavel Popela.

Z dalších účastníků představuji profesory Ladislava Skulu (profil), a Alexandra Ženíška (profil), člena Učené společnosti ČR.


Profesoři Ženíšek a Skula za šachovnicí.

Organizátorem všech dosavadních ročníků je doc. Miroslav Kureš, který letos postavil i svého syna (8 let), který má již za sebou několik dobrých výsledků, je medailistou z loňského přeboru Moravy a Slezska a na podzimním turnaji Open Brno uhrál výborných 3,5 bodů.


Otec a syn řeší problémy zahájení na šachovnici, syn úspěšně odrazil výpad bílé dámy. https://www.fme.vutbr.cz/prdetail.html?pid=2150

V dosavadních zápasech od roku 2010 vyhráli zaměstnanci zatím 2 utkání, studenti letošním vítězstvím se tedy dostali do vedení. O prvním ročníku i s několika partiemi si můžete přečíst na této stránce.

Jako ukázky jsem vybral 2 partie z prvního kola:


-
. kolo -

-
. kolo -

A ještě několik fotek z průběhu střetnutí.


Stylový rozpis kol na školní tabuli


První šachovnice po začátku druhého kola, Míša Kureš zvolil sicilskou obranu a nakonec vyhrál.


Z průběhu druhého kola.


0x 5949x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované