(156) - Drby z Olympiády

05.10.2016 00:10 | Historie po kapkách

Vídeňské noviny uveřejnily 29. 08. 1935 zprávu o šachových velikánech na Olympiádě ve Varšavě. Místo obvyklého "nezáživného" zpravodajství byl otisknutý článeček s poněkud soukromými postřehy o slavných šachistech.

A jako ukázku jsem vybral hezkou partii jednoho z mladíků, amerického mistra Reubena Fine.




-
. kolo -
5x 10595x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
pawel

Tak to bylo samozřejmě myšleno (kuřimák, ČT2)hats off

+0 /-0 | 07.10.2016 14:17

kuřimák

Přirovnání k ČT2, je pro oba pány historiky velmi dobrým ohodnocením.

+0 /-0 | 07.10.2016 12:49

pawel

Pan Závodný a pan Kalendovský nás vždy historicky vzdělajíyes, asi jako moc nesledovaný druhý program ČT. Komentáře jinak žádné.

Ale být to očekávaný článek od kapitána o ženskejch na olympiádě, tak je tu hukot. To jsem v 5 hodin ráno mžouracíma očima čučel na tituleklaugh.  

+0 /-0 | 05.10.2016 22:16

Jan Kalendovský

Také jsem našel jeden novinový článek, který se sem výborně hodí. Uveřejnil ho Prager Tagblatt v srpnu 1935 (přesné datum neznám) a v rychlém překladu zní takto:

Sportovní? V průběhu varšavské šachové olympiády se stalo, že československý tým dal svůj zápas proti Jugoslávii bez boje za remízu (2:2) a odůvodněna byla tato dohoda přátelskými vztahy mezi oběma zeměmi a stejným počtem bodů. Český šachový žurnalista F. Frič označil tuto dohodu v „Rekordu“ za „neslýchanou a nesportovní“ a požaduje, aby se tím zabývala ÚJČŠ. Jsme stejného názoru. Šachové olympiády tu jsou k bojům, politická přátelství nesmějí hrát žádnou roli, jinak by se mohlo zápolení zemí přenechat diplomatickému vyjednávání nebo konferencím. Šachy jsou bojovou hrou, nikoliv hrou diplomatickou. Proč nebylo nabídnuto stejné aranžmá rovněž spřátelenému Rumunsku? Nepokládáme za sportovní ani to, když mistr světa Aljechin nastupuje proti určitým zemím a proti jiným skrečuje. Rozumíme tomu, že si chce také občas odpočinout, víme, že maratónské běhy šachových olympiád jsou vyčerpávající, ale každý šachista ví, že nenastoupení mistra světa v zápase národů znamená poškození každého takového národního týmu, proti kterému doopravdy hraje. Ovšem v zápase Československo – Francie nenastoupil ani Flohr s odůvodněním, že se cítí nemocný, zprávy však hovoří o dohodě mezi Aljechinem a Flohrem a taková ujednání se nám nelíbí.   

Pokud jde o samotný zápas Československo-Jugoslávie, všechny 4 partie jsou známy a končily kolem 30. tahu. Flohr s Vidmarem věčným šachem, Pirc s Opočenským a Koenig s Pelikánem po četným výměnách v rovné střelcové koncovce, snad jen Treybal stál nepatrně hůře s Trifunovičem. Dohoda PŘED zápasem zdá se téměř jistá.  

+0 /-0 | 05.10.2016 17:43

Jan Kalendovský

Bezva příspěvek! V českých novinách (Vídeňské asi vycházely ve Vídni) jsem na takovou důležitou informaci nenarazil. Díky objeviteli!

+0 /-0 | 05.10.2016 16:56