Veni - Vidi - Vici - Mikhail Tal a Lubomír Ftáčnik

07.05.2021 07:52 | Historie

Možná měl Mikhail Tal tajnou smlouvu s Caissou! Možná jí slíbil, že jeho figurky nebudou couvat. Možná jí slíbil, že dokáže lidem pravdu, která mluví o šachovém umění. Možná mu Caissa slíbila šachovou nesmrtelnost.

Lubomír Ftáčnik tentokrát zkusí na Tala taktiku materialistů. Vezme si pěšce a možná jak se říká u materialistů, pak si nechá vrtat koleno pro pětník. 


Stalo se právě v této pozici. Db6 - černý napadl na b2 pěšce a dopředu musel počítat s tím, že Talovi na materiálu nezáleží. Asi je správné být v životě materialista a hromadit majetek. Asi je správné v šachách hromadit materiál a počítat materiální výhody. Jeden pěšec, dva pěšci a pak stačí jen pár výměn, trochu obrany a nezvratný osud musí přijít. 


Pohledem materialisty má černý dva pěšce víc a nemá slabiny. Možná proti komukoliv na světě je to rychlá výhra a pohodička. Možná i trochu nudy. S Talem a to mi prosím věřte, to není nikdy nuda!


Co si myslíte, že v této pozici bude hrát Mikhail Tal ( bílý). Připomenu a možná malinko znejistím někoho z vás tím, že řeknu to co víte. Černý má o dva pěšce víc a může mít pocit, že už se o nic nehraje. 

Znáte to, když si začnete říkat něco jako: " To je vyhraný ", " Je úplně jedno, co bude hrát soupeř",  To vyhraji jakkoliv",  " Proč to ještě hraje ", " S kým budu hrát zítra?" ....po takových myšlenkách přichází často to právé probuzení a přistání nohami na zem! 


Mikhail Tal zahrál - Vxf6! 

Tedy nejenom o dva pěšce méně, ale k tomu ještě kvalita méně! 


Co si myslíte, že bílý hrál v této poizici? Přemýšlíte jako Tal a hledáte nesmrtelnou oběť? Nebo ohňostroj aktivních tahů a neskutečný mat? Bílý má dva volné pěšce, aktivní Dámu, Věž a střelce. Černý má Krále v centru šachovnice. Černý je svázán  a skoro se nemůže hnout. Ale zase černého hřeje v kapsičce kvalitka a naděje na dobrou koncovku. 


Někdy ty nejlehčí tahy, jsou ty nejlepší! Bílému nehraje Jezdec a přeci každý znáte poučku, která říká: " Hrajte všemi figurkami" Dej do hry tu nejhorší figurku"  a proto Tal zahrál Jd2-Jc4 !


Jak to dopadlo? Představte si, že jdete do temného lesa a nenajdete cestu zpět! Není cesta zpět, když Mikhail Tal má takový útok a takovou aktivitu! Není snad šachista na světě, který by neznal Talovi partie. Tal byl čaroděj a právem je považován za šachového kouzelníka! Tak jak uměl čarovat on, to neumí a neuměl snad nikdo z nás. 

Tento článek je malou vzpomínkou na šachistu, který dával do hry své srdce. Mikhail Tal by se tento rok dožil 85. let! Osud tomu chtěl, aby byl nesmrtelným už 29 let. Čest jeho památce. -
. kolo -
4x 5299x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sarmatam
Chci hrát šachy - Ladislav Alster ( vynikající knížka-1980 ) .... Můj názor.... :-)
+0 /-0 | 08.05.2021 04:20

sarmatam
Jdu se kouknout na nějaké partie od Talla,vidím to na knížku od Ladislava Alstera,jj....... :-)
+0 /-0 | 07.05.2021 09:28

giocozo
Jak to vtipně u minulého článku o Talovi napsal David Bražina. Že když to zkoušel zahrát ala Tal, tak mu většinou chyběly 2-3 tempa. :) Když jsem si poprvé přehrával před milióny lety partie čaroděje M.Tala, tak jsem jen nevěřícně s otevřenou pusou hleděl na to, jaké krásné motivy dokázal najít za šachovnicí a jak to většinou nevycházelo jen tehdy, když se soupeř bránil pomalu jen studiovými tahy. Neuvěřitelný útočný talent a magický pohled z něj dělaly ,,zvíře" za šachovnicí.;)
+0 /-0 | 07.05.2021 09:08

sarmatam
32.---Ke7 Dáma bere, Král dobere a 34.tah Vb7 . 1-0 :-)
+0 /-0 | 07.05.2021 07:17