Wijk aan Zee 2.kolo aneb Giri Talem

16.01.2023 06:48 | Zahraniční zprávy

Anish Giri se musel po partii s Gukeshem usmívat. Povedl se mu skutečně neskutečný kousek a z šachového nebe mu jistě zatleskal i sám Michail Tal. To byla bezesporu partie kola, ačkoliv bylo více partií, které zářily jako hvězdy na obloze.

MastersŽe je Arjun extra třída potvrdil v partii: So Wesley x Arjun Erigaisi. Arjun použil variantu černými, která má pověst, alespoň u takových dřeváků jako já, že je "špatná", ale asi to tak jasné nebude. Také Wesley na 7. až 9. tah spotřeboval skoro 20 minut. Ale i Arjun ztrácel čas, třeba na tahy 16. 17. a 18. spotřeboval dohromady skoro 35 minut (!) Arjun se dostal do nepohodlné pozice, ale Wesley nereagoval dobře a pak ho už Arjun k ničemu nepustil. Remíza.

Rychlá remíza byla mezi dvojičkou Aronian Levon x Rameshbabu Praggnanandhaa. Levon asi definitivně přesedlal na 1.e4. Hrála se tzv. otevřená španělská, kde Levon měl výrazný časový náskok, ale "nic moc" pozici. Mladý "Anand z Prahy" je už Pan Hráč a veškeré pokusy Levona eliminoval a v klidu zremizoval. Jistě cenná remíza pro mladého Inda. Pro zajímavost, jaký je věkový rozdíl mezi Levonem a Praggem? Možná vás to překvapí, ale je to už tak :-)Na jednu bránu byla partie Keymer Vincent x Carlsen Magnus. Vincent se snažil co mohl, ale udělal pár nepřesností a dostal se pod tlak. Pak ještě Magnus obětoval kvalitu a soupeře úplně zmáčknul. Vincent se ještě bránil jak mohl a pozice přešla do věžovky, ale i tam byl Magnus neúprosný a příkladným technickým výkonem vyhrál. Typická dominantní partie Magnuse Carlsena!


-
. kolo -
Rozhovor s Magnusem po partii zde:

Brutální partie byla mezi těmito borci: Ding Liren x Maghsoodloo Parham. Bílými hrající Ding přemýšlel nad svým 15.Jg5!? skoro půl hodiny, ale bylo o čem, protože už ten moment bylo jasné, že bílý jde jezdce na f7 obětovat. Tak se i stalo, vznikla brutální přestřelka, ze které nakonec měl bílý věž a dva pěšce a černý dvojici střelců. Asi dynamická rovnováha. Ale Ding je strašně silný a pomalu, ale jistě začal Parhama přehrávat, možná tomu pomohla i časovka, nicméně černý se ocitl v nebezpečné koncovce, kde měl věž a střelce proti věži a 4 pěšcům (!) To jsou přesně ty partie, které vás nenechají v klidu a kde děkujete Bohu, že umíte šachy. Nakonec tedy - po dramatickém průběhu - remíza. Parham závěr partie bránil přesně.


Parádní souboj přinesla dvojice Giri Anish Dommaraju Gukesh, tedy alespoň pro diváky (atraktivního) šachu, protože Anish rozpoutal nádhernou kombinaci s obětí figury a pak dokonce věže! Byl to Gukeshův 17. tah Kh8 který přinesl zběsilou oběť bílého a pak, že Anish umí jenom remizovat... . Pro Gukeshe už druhá prohra, jsem zvědav jak se s tím vyrovná. 


-
. kolo -
Video z konce partie zde:
A rozhovor se šťastným vítězem zde:
Chcete vidět nejhorší pěšcovou strukturu? Tak se určitě podívejte na partii: Abdusattorov Nodirbek x Caruana Fabiano, protože po 13...gxf6 má černý pěšcovou strukturu jak po leteckém náletu. Všude plno slabin. Nicméně Fabi to docela "v klidu" udržel. Ve výsledné věžovce, kde má bílý na jednom křídle 4x3 je kuriozita, že ti izolanti jsou ještě lepší něž klasické postavení pěšců.

-
. kolo -

Kdo by si tipnul, že v partii Van Foreest Jorden Rapport Richard, bude hrát černými hrající Richard ruskou? Po prvním divokém kole přišel klid. Bílý obětoval pěšce za dvojici střelců a partie asi za celou dobu moc nevybočila z roviny. Zasloužená remíza.

Výsledky jsou zde:

Challengers

Naprosto neuvěřitelný průběh měla partie Pecháč Jerguš x Tabatabaei M. Amin. Jerguš zahájil partii 1.e4 e5 2.f4??!! a soupeř docela hleděl a dokonce tak, že v 6. tahu nastavil figuru (!!) Jenomže Jerguš není v dobré formě. Možná na něj působí ta atmosféra, nervy atd. ale klíčové momenty nezvládl i přes to, že soupeř nehrál oslnivě a nakonec, bohužel, Jerguš prohrál. To je hodně hořká prohra ještě s takovým dárkem (figura), uvidíme, jak se z toho Jerguš oklepe.


-
. kolo -

Za zmínku určitě stojí krásná španělská v podání Roebers Eline s L'Ami Erwinem.

Výsledky jsou zde:


Oficiální stránky turnaje
Online přenos MASTERS
Online přenos CHALLENGERS

Fotky přebíráme z galerie Tata Steel

Robert Cvek

15x 4070x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
kiklos

děkuju opět za zajímavé rozbory

 

Giri - Gukeš byla šílená partie

v rozboru uvedená varianta 20... Sxf3 nefunguje

po 25. Dxf5 nepřijde uvedené Vxc4 ale 25... Vd1+ 

+1 /-0 | 16.01.2023 14:13

Robert Cvek

Funguje :-) 25...Vd1 26.Sf1 Vxf1 27.Kxf1 Vc1 28.Ve1 - je to ale zcela historický moment, protože jste asi snad první, alespoň v novodobé histroii nss, kdo se zeptal či upravil variantu :-) 

Děkuji a nejenom za pochvaliu :-)

+1 /-0 | 16.01.2023 15:22

kiklos

aha, nojo, propočet už moc nemám

+0 /-0 | 18.01.2023 10:22

sarmatam
.............čáu....vidím , že ste konečně pochopili ? .....tak a ták ......a pavel šimáček .....by sem tam mohl ..... ,, pluvnout ,, nějaký ten ---- postřeh------ bylo by to fájn ..... du spát .....RUM ........
+0 /-0 | 16.01.2023 17:22

lykan

Šimáček proč? Už není kapitánem repre.

+1 /-0 | 16.01.2023 17:53

sarmatam

..........nevím ? ....kvůli té zkratce tady ? ....je slušnej a to je fááááájn....... GM .........

+0 /-0 | 16.01.2023 18:27

sarmatam

..........spíš ? ... NESPÍŠ ? ....prostě tam vedle .....možná se mýlým .........to je fůrt :-) ......

+0 /-0 | 16.01.2023 18:29

ThePot
Ano, Ding ve druhé hře už tak silně tedy nehrál. Íránský bulík se naopak bránil výtečně. Jak říkal kdesi jeden prezident svým podřízeným : "O vašich talentech všechno dobře víte sami...teď si pojďme promluvit o rezervách..", to je přesně to, co musí Dingovi říct jeho tým. Když bude takhle chvíli přešlapovat s nedepresivním bestiálním Nepem, tak ten mu zase zasune někam hodně hluboko pěšáka a pak umrtví. Uvidíme co dnes předvede s Magnusem.
+1 /-0 | 16.01.2023 13:24

Robert Cvek

Myslím si, že hrál DL hodně silně, ale moc jsem to neanalyzoval, nebyl už čas, ale Mag v obraně čaroval, borec. Jj, souhlas.

+1 /-0 | 16.01.2023 15:26

giocozo
Giri Můj soused zabiják. ;) Ale samozřejmě se můžeme jenom dohadovat, co všechno měl ještě doma na desce.
+1 /-0 | 16.01.2023 10:57

Robert Cvek

Ano, ale dlouho skoro pl hodiny tam přemýšlel, ale je možné, že ty motivy už znal z domova. Jj :-)

+1 /-0 | 16.01.2023 15:26

kraken8

Jen dvě upřesnění - snad se nepletu. V partii Ding Liren vs Maghsoodloo zápasil s časem spíš Ding, no a Rapport myslím, že ruskou hrával v poslední době docela často bych řekl - ale tohle píšu vyloženě z hlavy.

+1 /-0 | 16.01.2023 12:26

Robert Cvek
Ale chyby s nedostatkem času, tedy podle stroje, v první kontrole, udělal Mag. Divil jsem se, že nehraje něco brutálnějšího, viz 1.partie
+1 /-0 | 16.01.2023 15:25

Petr92

Zdravím

Chci se zeptat zda někdo má info co se děje ohledně Alireza Firouzja že poslední dobou nehraje turnaje a vynechal MS v blitz a rapid kde by vynikal?

+1 /-0 | 16.01.2023 15:24