Bent Larsen 5.díl aneb děsivé KO

16.03.2024 06:00 | Historie

Jak jsem psal v minulém díle, vyhrál Bent Larsen s W. Ulmannem. Jeho dalším soupeřem se měl stát Bobby Fischer, který porazil 6:0 sovětského velmistra Tajmanova.

Jak je to možné, že silný sovětský velmistr prohrál 6:0 (s Američanem!)? Bobby k tomu řekl: "...výsledek 6:0 je příliš krutý...boj byl mnohem obtížnější než naznačuje výsledek...". Boris Spasský, tehdejší mistr světa k tomu řekl: "...hrát s Fischerem je velmi obtížné...nutné je brát ve zřetel věkový rozdíl, Fischerovi je 28 let, Tajmanov už má 45 let"

Co si asi o tom myslel Bent Larsen? Viděl, že Tajmanov měl dvě jasné remízy, Bobby pak prohlašoval, že 3. partii měl Tajmanov vyhranou (což nebyla pravda) atd. Byla to určitě náhoda a Tajmanov podlehl tlaku Fischera. Navíc Bent v roce 1970 Bobbyho porazil a navíc černými, jak jsme viděli v minulém díle. Věřil si.

Zápas mezi Bobbym a Bentem byl očekáván s mimořádným zájmem. Byla to náhoda nebo nebyla, že Fischer porazil Tajmanova 6:0? Hrálo se tehdy v Denveru v červenci 1971. Tehdy tam panovala (neobvykle) velká horka. Zajímavou poznámku má Garry Kasparov v předchůdcích, protože to byl vlastně boj "o nejlepšího západního hráče".

Jak se na tento zápas dívala světová elita tehdejší doby? Botvinnik: "...Fischer je lepší počtář, ale pokud jde o kreativitu, je pro mě Larsen zajímavější a atraktivnější." Botvinnik v televizi navíc prohlásil "Těžko říct, jak jejich zápas skončí, ale je jasné, že tak snadné vítězství jako ve Vancouveru (s Tajmanovem) se Fischer nedočká. Myslím si, že Larsen má pro Fischera přichystána nepříjemná překvapení, a to tím spíše, že Fischer se vypořádal s Taimanovem a bude chtít udělat totéž s Larsenem, a to je nemožné."

Na partie se můžete podívat zde: https://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=79179

Jak asi každý z nás ví, skončilo to přesně tak, jak Botvinnik nepředpokládal. Stalo se nemožné. Bobby Fischer porazil Benta Larsena strašně 6:0. Sám Garry píše v předchůdcích: "...co se odehrálo ve Vancouveru a Denveru nebyla v žádném případě náhoda. Svět se setkal s šachovou silou, která neměla v historii obdoby!"

S Garrym 100% souhlasím, když píše, že "rozhodly první dvě partie". Larsen byl KO a už se nevzpamatoval. Garry píše v předchůdcích, že Larsen chtěl stůj co stůj vyhrát i za nepříznivého stavu (jak to například dokázal se Spasským v roce 1968, kde po 3:0 dokázal vyhrát 4.partii) ale Fischer byl jako zakletý. Byl prostě příliš silný.

Jeden z největších znalců Viktor Korčnoj v roce 1970 prohlásil "...ze západních velmistrů může korunu získat jen Fischer. Larsen je podstatě slabší..."

Zajímavé je vyjádření silného amerického velmistra Roberta Byrneho: "Do jisté míry bych mohl chápat zápas s Tajmanovem jako druh kuriozity - téměř podivnost, podivný šachový jev, který se už nikdy nebude opakovat. Ale teď jsem bezradný, co bych řekl. … Takže nepřipadá v úvahu, abych dokázal vysvětlit, jak mohl Bobby vyhrát šest partií v řadě s takovým géniem šachu, jakým je Bent Larsen."

Larsen později tvrdil, že jeho jednostranná prohra s Fischerem byla částečně způsobena jeho stavem během zápasu: "Pořadatelé zvolili pro tento zápas špatný čas. Byl jsem unavený z horka a Fischer byl na takové výjimečné okolnosti lépe připraven. Viděl jsem šachové figurky skrz mlhu, a proto moje úroveň hraní nebyla dobrá.“ 

Problém prohry 6:0 měl "nedozírné následky". Bent byl totiž optimista, až nezdravý optimista. Objektivní posouzení pozice u něj nebylo zvykem. Tato velká sebe víra ve vlastní schopnosti a přemrštěný optimismus, byla velká zbraň Benta Larsena. Ale právě v nejsilnějších zbraních se skrývá slabina. Po prohře 6:0 s Bobbym Fischerem jeho "nedozírný optimismus" dostal "smrtelnou ránu". Bylo jasné, že Bent Larsen po zápasu s Bobby Fischerem už nikdy nebude "starým dobrý Bentem", který byl hluboce přesvědčen, že je nejlepším šachistou světa a stane se mistrem světa. 

Bent byl nadále výborný šachista, ale jeho síla šla pomalu, ale jistě dolů. Za nějakou dobu se jeho turnajové výsledky zhoršovaly. Byl nadále velmi silným velmistrem, který mohl potrápit kohokoliv, ale také s kýmkoliv prohrát. 

Konec příběhu o velkém Bentu Larsenovi

Zdroje: Předchůdci Garry Kasparova 4.díl, https://en.wikipedia.org/wiki/Bent_Larsen a https://en.wikipedia.org/wiki/Bobby_Fischer

Robert Cvek

2x 1977x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jiří Kadlec

Roberte, moc děkuji za výborné články o posledním romantikovi, Bentu Larsenovi.

"Šachy jsou krásná milenka, ke které se stále vracíme, bez ohledu na to, kolikrát nás odmítá«" - Bent Larsen

Obrázek

+3 /-0 | 16.03.2024 10:18

Robert Cvek
Díky moc :-) A děkuji za pěknou fotku a skvělý citát :-)
+2 /-0 | 16.03.2024 17:41